Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات

تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: نحوه محاسبه اضافه کاری، شیفت کاری و...
(۲۲ فروردین ۱۳۹۵، ۱۱:۲۴ ق.ظ)alipesaraklu نوشته: در بین مطالب ذکر شده صحبت از ساعت کار قانونی بوده که طبق مباحث مطرح شده ، 220 ساعت، ساعت  کار عادی در ماه میباشد. حال آنکه در محاسبه فوق العاده نوبت کاری از مبنای 176 ساعت استفاده شده است .
خواهشمند است توضیحات لازم در این مورد بیان گردد که چرا از مبنای 176 ساعت در محاسبات نوبت کاری استفاده شده است در صورتی که ساعت کار قانونی 220 ساعت میباشد؟

سلام جناب آقاي پسركلو عزيز

خواهش مي‌كنم، انجام وظيفه بود.

220 ساعت، كل ساعات كاري ماهيانه است كه كارگر بابت آن حقوق دريافت مي‌كند، به عبارتي روزانه 7 ساعت و بيست دقيقه كه اگر در سي روز ضرب شود، 220 ساعت خواهد گرديد. عدد مزبور شامل ساعات روزهاي كاركرد و روزهاي تعطيل و ايام مرخصي نيز مي‌باشد (چراكه شما حقوق روزهاي تعطيل را نيز دريافت مي‌كنيد).

وليكن 176 ساعت، ساعات كاركرد استاندارد ماهيانه است و شامل ايام تعطيل و مرخصي نمي‌باشد، فلذا از اين رو در محاسبات نوبت كاري از ساعت كاركرد (176) استفاده مي‌گردد نه كل ساعات ماهيانه كه شامل كاركرد، تعطيلي و مرخصي است (220).

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: alipesaraklu ، حسین
(۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۰۳:۴۳ ب.ظ)Masoud_MI نوشته:
ضمن عرض سلام مجدد خدمت شما

خواهش می‌كنم، انجام وظیفه كردم.

(۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۰۱:۴۳ ب.ظ)tabanbam نوشته: متاسفانه بنده هنوز قانع نشده‌ام

جسارتاً به این دلیل هست كه پاسخ بنده را با دقت مطالعه نفرمودید.

(۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۰۱:۴۳ ب.ظ)tabanbam نوشته: مشکل من اینجاست که چرا وقتی از 44 ساعت در هفته، می‌خواهیم به کارکرد موظفی متوسط روزانه برسیم، جمعه را لحاظ نمی‌کنیم. یعنی 44 را بر 6 تقسیم می‌کنیم. اما وقتی می‌خواهیم ساعات کارکرد روزانه را حساب کنیم، جمعه ها را در نظر می‌گیریم؟

به عبارتی دیگر برای به دست آوردن 7.33 ، هفته را شش روز محاسبه می‌کنیم نه هفت روز. یعنی جمعه را در نظر نمی‌گیریم.

به این دلیل جمعه را لحاظ نمی‌كنیم: همان قانون كار كه قید كرده ساعت كار در هفته نباید از 44 ساعت تجاوز كند، در جای دیگری ذكر كرده كه تعطیلی یك روز در هفته اجباری است، و آن روز را جمعه می‌داند. همچنین قانون گذار بیان داشته است كه اگر كارفرما به دلیل شرایط كار در روزهای جمعه كارگری را بكار بگیرد، بایستی با توافق وی یك روز دیگر در هفته را تعطیل نماید.

بنابراین به دلیل فوق‌الذكر است كه برای به دست آوردن كاركرد موظفی متوسط روزانه، 44 تقسیم بر 6 می‌گردد و جمعه درنظر گرفته نمی‌شود.

(۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۰۱:۴۳ ب.ظ)tabanbam نوشته: از سوی دیگر، اگر ساعات کارکرد موظفی ماهانه را محاسبه کنیم، به هیچ عنوان به عدد 220 نمی‌رسیم.

دقیقاً برای محاسبه كاركرد موظفی ماهانه به عدد 220 می‌رسیم و دیگر بحثی از این بابت نخواهیم داشت، توضیحات كافی در این باره را در ارسال فعلی و قبلی ارائه كرده‌ام.

(۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۰۱:۴۳ ب.ظ)tabanbam نوشته: در قانون داریم که کارکرد هفتگی، باید 44 ساعت باشد و دستمزد روزانه 237،475 ریال. آیا برای محاسبه‌ی دستمزد ساعتی، میتوانیم از این فرمول استفاده کنیم؟

دستمزد هفتگی = 7 × دستمزد روزانه
دستمزد ساعتی = 44 ­÷ دستمزد هفتگی

بنابر محاسبات فوق، دستمزد ساعتی بر مبنای 237،475 ریال، برابر 37،780 ریال می‌شود

حال آنکه اگر در 30 ضرب و بر 220 تقسیم شود، 32،383 ریال خواهد شد.

خیر،‌ فرمول شما صحیح نمی‌باشد. اولین نكته اینكه برای محاسبه دستمزد روزانه، مبلغ 237.475 ریال را ضربدر 30 و تقسیم بر 220، یا مبلغ 237.475 ریال را تقسیم بر 7.33 می‌كنیم. درثانی اگر بخواهیم به روش مورد نظر شما هم حساب كنیم، همانطور كه در ارسال قبل خدمت جنابعالی عرض كردم، كارگر در یك هفته، برای 7 روز (6 روز كاری + یك روز جمعه) حقوق می‌گیرد؛ قانون می‌گوید كه كارگر به اندازه شش روز كار می‌كند اما حقوق روز جمعه را هم می‌گیرد (یعنی هفت روز). بنابراین اگر بخواهید از فرمول فوق استفاده كنید، بایستی بجای عدد 44، از عدد 51.33 استفاده نمائید.

6 روز كاری + 1 روز جمعه = یك هفته
    44        +      7:20     =  51:20
    44        +      7.33     =   51.33

حالا ساعت صحیح هفتگی (51.33) را در فرمول خود جایگزین ساعت اشتباه (44) نموده و مشاهده كنید كه نتیجه یكی خواهد بود.

با احترام...
دوست گرامی شما جواب شما صحیح نیست در صورتی که فردی روز جمعه سر کار بیاید و بجای آن روز دیگری را تعطیل نکند به ازای روز جمعه 7.20 به ساعت اضافه کار ایشان اضافه می گردد 
رجوع به فصل یازده در مورد پاسخ کارشناس وزارت رفاه ،کار و امور اجتماعی در سایت وزارت به همین پرسش
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۰۴ آذر ۱۳۹۵، ۰۱:۴۱ ب.ظ)hosininasab نوشته: دوست گرامی شما جواب شما صحیح نیست در صورتی که فردی روز جمعه سر کار بیاید و بجای آن روز دیگری را تعطیل نکند به ازای روز جمعه 7.20 به ساعت اضافه کار ایشان اضافه می گردد 
رجوع به فصل یازده در مورد پاسخ کارشناس وزارت رفاه ،کار و امور اجتماعی در سایت وزارت به همین پرسش

سلام دوست عزیز

ابتدا از طرف كلیه اعضای فروم‌لرن خدمت شما خیر مقدم عرض می‌كنم، به سایت خودتان خوش آمدید!

لطفاً بفرمائید دقیقاً کدام قسمت از پاسخ بنده صحیح نمی باشد؟

بنده هم چندین بار در پاسخ های خود نحوه محاسبه جمعه کاری را مطابق پاسخ کارشناسان وزارت کار ذکر کرده ام، برای نمونه:

(۳۰ آبان ۱۳۹۴، ۰۹:۳۱ ق.ظ)Masoud_MI نوشته:
(۲۹ آبان ۱۳۹۴، ۰۹:۵۹ ب.ظ)bahar نوشته: آیا جمعه کاری در روزهای جمعه که شبکاری هم دارند به کارکنان تعلق میگیرد؟؟؟

استفاده از تعطیل جمعه برای کلیه مشمولین قانون کار از جمله کارگران نوبتی الزامی است. لذا هر گاه کارگر نوبت‌کار که در روز جمعه کار کند و به جای آن از تعطیل روز دیگری در هفته استفاده کند، به لحاظ عدم استفاده از تعطیل جمعه محق به دریافت 40 درصد اضافه بر مزد خواهد بود و در صورتی که نوبت‌کاری وی با تعطیل رسمی مصادف شود، معادل ساعات کار انجام شده وی از ساعات استاندارد ماهیانه ایشان كسر و حقوق این ساعات را بصورت اضافه کار دریافت خواهد کرد.

یا

(۲۴ فروردین ۱۳۹۵، ۰۸:۱۸ ق.ظ)Masoud_MI نوشته:
(۲۱ فروردین ۱۳۹۵، ۰۳:۳۲ ب.ظ)zHossein نوشته: تعطیل کاری چگونه؟

همانگونه كه در تایپیك ارجاعی (پرسش: نحوه محاسبه اضافه کاری، شیفت کاری و...)  توضیح داده شده است،

استفاده از تعطیل جمعه برای کلیه مشمولین قانون کار از جمله کارگران نوبتی الزامی است. لذا هر گاه کارگر نوبت‌کار که در روز جمعه کار کند و به جای آن از تعطیل روز دیگری در هفته استفاده کند، به لحاظ عدم استفاده از تعطیل جمعه محق به دریافت 40 درصد اضافه بر مزد خواهد بود و در صورتی که نوبت‌کاری وی با تعطیل رسمی مصادف شود، معادل ساعات کار انجام شده وی از ساعات استاندارد ماهیانه ایشان كسر و حقوق این ساعات را بصورت اضافه کار دریافت خواهد کرد.

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط: alipesaraklu
با سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان.
ببخشید اگر ناشی هستم چون من تازه عضو شدم .
دوستان حقوق پایه بنده 14,031,962 ریال می باشد.
- من بصورت نوبت کار روزی 8 ساعت هر 3 شیف رو بطور گردشی کار میکنم.یعنی همان (کار نوبت کاری که بین صبح و شب یا عصر و شب قرار می گیرد: 122.5%)  
- به هیچ وجه تعطیلی ندارم یعنی عین 30 روز یا 31 با جمعه با تعطیل رسمی حتی روز عید نوروز و عاشورا مشغول کار می باشم یعنی 30X8=240 ساعت در ماه کار میکنم.
لذا تقاضا دارم میزان حقوق دریافتی بنده را برای 30 روز کارکرد با جزئیات محاسبه و بند و ماده محاسبه فرمایید چون باید مدیران را برای دریافت حقوق توجیه کنم.
- ضمنا چنانچه در شیف عصر یا شب مرخصی بگیرم چه استعلاجی چه استحقاقی از حقوق بنده کسر میشود آیا صحیح است؟
با تشکر.
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۰۴:۵۸ ق.ظ)davin.yazdani نوشته: با سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان.
ببخشید اگر ناشی هستم چون من تازه عضو شدم .

لذا تقاضا دارم میزان حقوق دریافتی بنده را برای 30 روز کارکرد با جزئیات محاسبه و بند و ماده محاسبه فرمایید چون باید مدیران را برای دریافت حقوق توجیه کنم.

سلام جناب آقاي يزداني عزيز

ابتدا از طرف كلیه اعضای فروم‌لرن خدمت شما خیر مقدم عرض می‌كنم، به سایت خودتان خوش آمدید!

خواهشمند است جهت محاسبه دقيق حقوق‌تان در 30 روز كاري، ماه مد نظر خود در سال جاري، مدت مرخصي در آن ماه و همچنين ساعت شيفت كاري خود در اولين روز ماه مزبور (فرضاً ساعت 22:00 لغايت 06:00) را براي بنده ذكر نمائيد.

(۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۰۴:۵۸ ق.ظ)davin.yazdani نوشته: - من بصورت نوبت کار روزی 8 ساعت هر 3 شیف رو بطور گردشی کار میکنم.یعنی همان (کار نوبت کاری که بین صبح و شب یا عصر و شب قرار می گیرد: 122.5%)

فكر مي‌كنم در اين صورت شما مشمول کار نوبت‌کاری که بین صبح و عصر و شب قرار می‌گیرد (115%) خواهيد بود.

(۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۰۴:۵۸ ق.ظ)davin.yazdani نوشته: - ضمنا چنانچه در شیف عصر یا شب مرخصی بگیرم چه استعلاجی چه استحقاقی از حقوق بنده کسر میشود آیا صحیح است؟

خير، اين رويه به هيچ‌وجه صحيح نيست. چنانچه جنابعالي از مرخصي استحقاقي استفاده نمائيد، كارفرما مكلف به پرداخت حقوق شما با دريافت فوق العاده نوبت كاري بصورت كامل مي‌باشد؛ وليكن در خصوص استفاده از مرخصي استعلاجي، درصورتي كه مدت آن در ماه كمتر از 2 روز باشد، پرداخت هزينه آن بر عهده شركت و در غير اينصورت از آنجا كه کارگر از سازمان تأمین اجتماعی غرامت دستمزد دریافت می‌کند، پرداخت فوق العاده نوبت کاری برای ایام مذکور مورد پیدا نمی‌کند.

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط: alipesaraklu ، حسین ، davin.yazdani
با سلام خدمت شما جناب Masoud_MI
ممنون از خیر مقدم گفتن شما و پاسخ به سوال بنده.
شما فرموده بودید این مورد رو ذکر کنم :"خواهشمند است جهت محاسبه دقیق حقوق‌تان در 30 روز كاری، ماه مد نظر خود در سال جاری، مدت مرخصی در آن ماه و همچنین ساعت شیفت كاری خود در اولین روز ماه مزبور (فرضاً ساعت 22:00 لغایت 06:00) را برای بنده ذكر نمائید."

ما 3 نفر هستیم هر کدام در روز 8 ساعت کار میکنیم بدون تعطیلی مثل ماشین آهنی ضمنا اگر نیازی به مرخصی باشه یکی از همکاران 16 ساعت در روز کار میکنه و ما بعدا 16 ساعت را به ایشان پس میدهیم.
روال کار 8 ساعت می باشد بصورت گردشی یعنی یکی 6 تا 2 و دیگری 2 تا 10 و دیگری 10 تا 6 بعد شیفت بعد از 7 روز کار جابجا میشه مثلا اونی که شب کار میکرده میشه ظهر و همینطور بقیه.
جسارتا با همان روش 122.5% حساب بفرمایید.
در مورد مرخضی هم ماهی 2 روز گفتن بما که ما اصلا استفاده نکردیم و نمی کنیم یعنی نمیرسیم استفاده کنیم.
بطور مثال برای همین ماه بهمن حساب بفرمایید. 1 بهمن بنده 6 صبح لغایت 2 بعد از ظهر شروع کردم.
با احترام...
پاسخ
سپاس شده توسط:
با عرض پوزش میشه خواهش کنم در صورت امکان سوالم را بررسی کنید.چون هرچی با اداره کار تماس میگیرم جواب درستی نمیدن و ما باید طی روزهای آتی مورد رو به ادارمون اعلام کنیم.
با تشکر
پاسخ
سپاس شده توسط:
سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز

خواهش می کنم، انجام وظیفه بود.

(۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۰۲:۳۲ ق.ظ)davin.yazdani نوشته: جسارتا با همان روش 122.5% حساب بفرمایید.

البته از آنجا که جنابعالی تقریباً 56 ساعت در 176 ساعت اولیه کارکردتان در ساعات 22 إلی 6 بامداد (نسبتی معادل 31 صدم) بوده است، بنابراین میزان فوق العاده نوبت کاری معادل 15% مزد می باشد. علی ای حال بنده به روش مدنظرتان عمل می کنم.

(۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۰۲:۳۲ ق.ظ)davin.yazdani نوشته: بطور مثال برای همین ماه بهمن حساب بفرمایید. 1 بهمن بنده 6 صبح لغایت 2 بعد از ظهر شروع کردم.

کل کارکرد جنابعالی در بهمن ماه با فرض اینکه از مرخصی استفاده نکرده باشید و هر روز مشغول بکار باشید، 240 ساعت است که از این مدت 183:20 ساعت (25 روز ضربدر 7:20) کارکرد عادی شماست و 5 روز جمعه (40 ساعت) نیز در ماه مذکور وجود دارد. بنابراین داریم:

ساعات استاندارد بهمن ماه: 183:20
ساعات جمعه کاری: 40:00
ساعات اضافه كاری: 16:40 = (40:00 + 183:20) - 240:00

حقوق یک ساعت کار عادی = 220 / حقوق پایه
63.782 ريال = 220 / 14.031.962

14.324.295 = 183:20 * 122.5% * 63.782       حقوق ساعات کار استاندارد
4.145.807   =    40     * 162.5% * 63.782                    حقوق جمعه کاری
 1.488.238  =  16:40  *  140%   * 63.782                    حقوق اضافه کاری
19.958.340                                                             مجموع حقوق دریافتی

مطابق محاسبات فوق و با مفرضات مذکور، حقوق دریافتی شما در بهمن ماه معادل 19.958.340 ريال می باشد.

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط: davin.yazdani ، حسین
با سپاس فراوان ولی طبق محاسبه وزارت کار مبلغ بالاتری حساب کردن.
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۱۴ بهمن ۱۳۹۵، ۰۲:۵۸ ق.ظ)davin.yazdani نوشته: با سپاس فراوان ولی طبق محاسبه وزارت کار مبلغ بالاتری حساب کردن.

ضمن عرض سلام مجدد خدمت شما

خواهشمند است اين محاسبات و مبلغ حقوق بدست آمده را جهت بررسي در ادامه قرار دهيد.

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۰: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۰ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۲۴ مهر ۱۴۰۰، ۰۱:۰۱ ق.ظ