Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبر: حقوق سال ۹۶ چقدر افزایش می‌‌یابد؟
#1
به احتمال قوی می‌توان گفت، حداقل مزد سال ۹۶ كارگران نیز به یك‌میلیون تومان در ماه نخواهد رسید و یكبار دیگر هم زیر آن و حتی كمتر از ۹۰۰ هزارتومان در ماه باقی خواهد ماند.

این روزها بحث بر سر تعیين حداقل دستمزد سال آینده مشمولان قانون‌كار در محافل كارگری گرم شده و طبق روال هر سال، شورای‌عالی‌كار نشست‌هایي را با حضور نمایندگان كارگران، دولت و كارفرمایان برگزار می‌كند.

این شورا در نهایت با كشاندن جلسات به واپسین روزهای سال، میزان افزایش حقوق سال جدید میلیون‌ها مشمول قانون‌كار را تصویب و اعلام می‌كند. توجیه دولت از كشیده شدن بحث افزایش حقوق كارگران به اواخر اسفند این است كه جلوی تورم ناشی از افزایش دستمزدها در شب عید گرفته شود. طبق آخرین آماری كه مركز آمار ایران اعلام كرده، تصمیمات ماه‌های آینده شورای‌عالی‌كار در زندگی بیش از ۲۳ میلیون نفر شاغل كشور در سال آینده تأثیر‌گذار خواهد بود كه غیرمستقیم، حدود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت كشور را شامل می‌شود.

ماده ۴۱ قانون‌كار كه درباره افزایش حقوق و دستمزد سالانه كارگران است، افزایش‌های هر سال را با دو مبنا مورد تأكید قرار داده كه یكی، توجه به نرخ تورم و دیگری تعیين دستمزدی است كه تأمین كننده معیشت خانوار ۴ نفره باشد؛ با این حال مقامات كارگری می‌گویند در تعیين دستمزدها هیچ‌گاه به قانون عمل نشده و دولت‌ها همیشه با دخالت مستقیم در تعیين مزد، مصوبات مصلحتی را جایگزین اجرای قانون كرده‌اند. كارگران می‌گویند سال‌ها به دلیل جنگ تحمیلی، بعدها به دلیل سازندگی، سپس بهانه اجرایي شدن هدفمندی یارانه‌ها، تحریم‌ها و …. دستمزدهای آنها رشد واقعی سالانه را نداشته و این مسأله باعث بروز شكاف عمیقی در تأمین مخارج زندگی آنها شده تا جایي كه جمعیت چند ده میلیونی كارگری كشور، ضعیف‌ترین گروه به لحاظ كسب درآمد بوده و زندگی اغلب آنها دچار چالش‌های اقتصادی است.

با این كه نمایندگان كارگران و كارفرمایان در جلسات متعددی درباره افزایش دستمزدها رایزنی و گفتگو می‌كنند، اما این دولت است كه به عنوان كارفرمای بزرگ در پایان كار وارد شده و به صورت دستوری نسبت به افزایش دستمزدها تصمیم گیری می‌كند، با این حال دولت‌ها همواره ایفای چنین نقشی را كتمان می‌كنند.

نگاهی به روند افزایش حقوق‌ها در سال‌های گذشته نیز نشان می‌دهد به دلیل تصمیم گیری‌های مصلحتی به جای اجرای قانون، همواره افزایش حقوق و دستمزد كارگران با فاصله معناداری نسبت به تورم كمتر بوده است. فقط در سال گذشته كه نرخ تورم به میزان ۱۵درصد در بهمن ماه اعلام شده بود، افزایش دستمزدها به میزان ۱۷ درصد در نظر گرفته شد كه این موضوع با مانور تبلیغاتی وسیعی از سوی دولت اعلام شد، اما واقعیت پنهان چیز دیگری است.

باید گفت سال‌ها تعیين حداقل دستمزدهایي كمتر از نرخ تورم و بدون توجه به لزوم تأمین كننده بودن مزد در معیشت خانوار، باعث شده تا متوسط دریافتی فعلی نیروی كار كشور با هزینه‌ها و مخارج، دستكم ۵۰ تا ۷۰ درصد فاصله داشته باشد. با وجود تبلیغات فراوانی كه دولت در سال گذشته درباره تعیين حداقل مزد كارگران بالاتر از نرخ تورم و شكسته شدن طلسم افزایش حقوق‌ها زیر تورم به راه انداخته بود، اما حداقل دستمزد سال ۹۵ كارگران ماهانه فقط ۸۱۲ هزار تومان است.

متوسط دریافتی اغلب مشمولان قانون‌كار در سال ۹۵ نیز از یك میلیون و ۳۵۰ هزار تومان تا نهایتاً یك و نیم میلیون تومان بیشتر نیست و با این ارقام، زندگی خانوار كارگری به ویژه در كلانشهرها با چالش‌های جدی مواجه خواهد بود. نمایندگان كارگری با انتقاد از بن بستی كه سالیان متمادی در زمینه افزایش حقوق واقعی كارگران ایجاد شده، می‌گویند با ۸۱۲ هزار تومان و یا نهایتاً یك و نیم میلیون تومان حتی نمی‌توان ۱۰ روز از ماه را سپری كرد و از این بابت كارگران با تنگناهای فراوانی روبه‌رو هستند.

نگاهی به روند افزایش حقوق‌ها در سال‌های گذشته نیز نشان می‌دهد كه به عنوان نمونه در سال ۹۴ با وجود نرخ تورم ۳۴٫۷ درصدی پایان سال ۹۳، فقط ۲۵ درصد افزایش حقوق اتفاق افتاد و یا با وجود نرخ تورم ۳۰٫۵ درصدی پایان سال ۹۲، افزایش حقوق سال ۹۳ به میزان ۲۵ درصد بود.

این كسری‌های هرساله در افزایش حقوق‌ها باعث شد تا با وجود عبور مخارج ماهیانه زندگی در كلانشهرها از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، كارگران در ماه ۸۱۲ هزار تومان تا نهایتاً یك و نیم میلیون تومان دریافتی داشته باشند. كارفرمایان بخش خصوصی می‌گویند به دلیل عدم ایفای نقش دولت در قبال نیروی كار و حمایت نكردن مستقیم دولت از معیشت شاغلان، چالش‌های معیشتی ایجاد شده و آنها با وجود پذیرش اینكه دستمزدها تأمین‌كننده مخارج كارگران نیست، اما توان بیشتری برای افزایش حقوق سالیانه نیز نخواهند داشت.

در عین حال، دولت در یكی دو سال اخیر برخی كوتاهی‌های عجیب و غریب را نیز در حق كارگران انجام داده كه نمونه آن به تعویق انداختن چندباره افزایش فقط ۲۰ هزار تومانی حق‌مسكن كارگران در ماه بوده است. هرچند اخیراً افزایش حق‌مسكن كه از سال‌های گذشته به تصویب رسیده بود از سوی دولت ابلاغ شد، اما نمایندگان كارگری دلیل رفتار عجیب دولت در ابلاغ افزایش حق مسكن را ناتوانی در تأمین منابع لازم برای پرداخت به كارگران شاغل در بدنه دستگاه‌های دولتی دانسته‌اند، به عبارتی دولت بیش از ۲۰ میلیون شاغلی را كه زیر مجموعه كارفرمایان خصوصی بوده‌اند، فدای یك تا یك و نیم میلیون شاغل كارگری زیرمجموعه‌های خود كرده است.

حالا تعیين حداقل دستمزد سال آینده و گمانه‌زنی‌های مختلف در این باره مطرح است. برخی می‌گویند دولت می‌خواهد در سال آینده دستمزدها را به صورت منطقه‌ای تعیين كند، اما این سناریوی تكراری به دفعات در دوره‌های مختلف مطرح و غیرعملیاتی بودن آن به اثبات رسیده است. اینكه شورای‌عالی‌كار بخواهد برای هر منطقه از كشور با توجه به ویژگی‌ها و ظرفیت‌های آن منطقه حقوق و دستمزد تعیين كند، نه فقط باعث هرج و مرج در اجرای مصوبات خواهد شد، بلكه باعث تحریك نیروی كار در مهاجرت به مناطقی كه دستمزد بالاتری پرداخت می‌شود نیز خواهد بود.

آخرین نرخ تورم اعلام شده از سوی بانك مركزی مربوط به آذرماه سال جاری به میزان ۸٫۶ درصد است كه اگر فرض كاهش این نرخ در ماه‌های آینده مانند روالی كه در گزارش‌های ماه‌های گذشته دولت وجود داشته را در نظر بگیریم، حداقل دستمزد سال ۹۶ كارگران حتی به میزان ۱۰ درصد نیز افزایش نخواهد یافت. حال بر مبنای نرخ تورم ۸٫۶ درصدی نیز باید گفت، حداقل مزد سال ۹۶ كارگران به میزان حدود ۷۰ هزار تومان رشد خواهد داشت و از ۸۱۲ هزار تومان، نهایتاً به ۸۸۲ هزار تومان در ماه خواهد رسید.

با این وجود، به دلیل قرار گرفتن در سال انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و با در نظر گرفتن اینكه میزان افزایش حقوق كارمندان از سوی دولت در سال آینده ۱۰ درصد در نظر گرفته شده، اگر مزد كارگران نیز به همین میزان رشد كند، آنگاه حداقل مزد ۹۶ كارگران از ۸۱۲ هزار تومان به ۸۹۳ هزار تومان می‌رسد.

بنابراین به احتمال قوی می‌توان گفت، حداقل مزد سال ۹۶ كارگران نیز به یك میلیون تومان در ماه نخواهد رسید و یكبار دیگر هم زیر آن و حتی كمتر از ۹۰۰ هزارتومان در ماه باقی خواهد ماند؛ موضوعی كه اصلاً برای جامعه كارگری كشور رضایت‌بخش نخواهد بود و آنها می‌گویند با وجود افت نرخ تورم، دولت در سال آینده این فرصت را خواهد داشت تا افزایش مزد مناسبی را در جبران سال‌ها عقب افتادگی حقوق و دستمزد كارگران تصویب و در نظر بگیرد، امری كه تحقق آن تقریباً غیرممكن است.

منبع: قانون
" برای حمایـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبلیغاتی سایت كلیك نمائید "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین ، hoda ، رحیمی پور
#2
سلام 
باتوجه به معافیت پیشنهادی حقوق توسط دولت احتمال می رود به14 تا 15 درصد برسد 
                     1.15= 162.000.000 /180.000.000
پاسخ
سپاس شده توسط:
#3
(۲۵ دى ۱۳۹۵، ۰۵:۵۵ ب.ظ)mehdiasiaban نوشته: سلام 
باتوجه به معافیت پیشنهادی حقوق توسط دولت احتمال می رود به14 تا 15 درصد برسد 
                     1.15= 162.000.000 /180.000.000

سلام . ببخشین من نفهمیدم این عددهارو چطوری حساب كردین ولی فكر نمیكنم امسال هم بیشتر از ده تا دوازده درصد حقوق ها اضافه بشه . باتشكر
پاسخ
سپاس شده توسط: Masoud_MI
#4
(۲۶ دى ۱۳۹۵، ۰۳:۱۶ ب.ظ)حسین نوشته: سلام . ببخشین من نفهمیدم این عددهارو چطوری حساب كردین ولی فكر نمیكنم امسال هم بیشتر از ده تا دوازده درصد حقوق ها اضافه بشه . باتشكر

سلام حسین جان 
نسبت افزایش معافیت مالیاتی حقوق که توسط دولت پیشنهاد شد رو در نظر گرفتم .
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین
#5
(۲۶ دى ۱۳۹۵، ۰۳:۱۶ ب.ظ)حسین نوشته:
(۲۵ دى ۱۳۹۵، ۰۵:۵۵ ب.ظ)mehdiasiaban نوشته: سلام 
باتوجه به معافیت پیشنهادی حقوق توسط دولت احتمال می رود به14 تا 15 درصد برسد 
                     1.15= 162.000.000 /180.000.000

سلام . ببخشین من نفهمیدم این عددهارو چطوری حساب كردین ولی فكر نمیكنم امسال هم بیشتر از ده تا دوازده درصد حقوق ها اضافه بشه . باتشكر

سلام ، جهت اصلاح متن ارسالی توسط دوستمان اعداد در نظر گرفته شده اشتباه نوشته شده اعداد صحیح 12 ماه معافیت 13000000 ریالی سال 95 و 12 ماه معافیت 15000000 ریالی سال 96 بوده که نهایتا 1.15 درصد شده است
180.000.000/156.000.000=1.15
پاسخ
سپاس شده توسط: Masoud_MI ، حسین ، alipesaraklu


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت (حسابداری و کامپیوتر) تبلیغ متنی شما در اینجا
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۳۹۷: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۳۹۷ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۱۴ ب.ظ