Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: بازخرید ایام مرخصی
#1
با سلام و عرض خسته نباشید نحوه محاسبه مبلغ ساعتی مرخصی برای مرخصی های استحقاقی ذخیره شده در هنگام تسویه به چه صورت میباشد؟ آیا حقوق پایه تقسیم بر 220 یا حقوق مزایا تقسیم بر 220؟
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام سرکار خانم لطیفی گرامی

ابتدا از طرف کلیه اعضای فروم‌لرن خدمت شما خیر مقدم عرض می‌کنم، به سایت خودتان خوش آمدید!

با توجه به پرسش و پاسخ‌های شماره ۳۶ از بخش دوازدهم (تعطیلات و مرخصی‌ها) اداره کار، بیان گردیده است که مبنای تسویه مرخصی‌های استحقاقی استفاده نشده حق‌السعی می‌باشد.

همچنین با توجه به ماده ۳۴ قانون کار، "کلیه دریافت‌های قانونی که کارگر به اعتبار قرارداد کار اعم از مزد یا حقوق، کمک‌عائله‌مندی، هزینه‌های مسکن، خوابار، ایاب و ذهاب، مزایای غیرنقدی، پاداش‌ افزایش تولید، سود سالانه و نظایر آنها دریافت می‌نماید را حق‌السعی می‌نامند".

با عنایت به موارد مذکور می‌توان گفت که بازخرید ایام مرخصی به شرح ذیل محاسبه می‌گردد:

بازخرید ایام مرخصی = ساعات مرخصی استحقاقی استفاده نشده * ( ۲۲۰ / حق السعی )

با احترام...
" برای حمایـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبلیغاتی سایت كلیك نمائید "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین ، رحیمی پور ، latifi
#3
سلام. من یک راهنمایی می خواستم. من در کارگاهی که هستم می خواستم سالانه مرخصی افراد را حساب کنم. ما در کارگاهمان غیبت افراد را از حقوقشان کم می کنیم ولی حقوق مرخصی را کامل می پردازیم. حال سوال من اینجاست که مبنای محاسبه حقوق مرخصی استفاده نشده چیست؟ به عنوان مثال مرخصی فرد زیر چگونه محاسبه می شود:

پایه حقوق: ۹,۲۹۹,۳۱۰
کمک هزینه مسکن:۴۰۰,۰۰۰
مزد سنوات:۵۱۰,۰۰۰
کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار (حق بن کارگری):۱,۱۰۰,۰۰۰
کمک عائله مندی یک فرزند (سه برابر حداقل دستمزد روزانه):۹۲۹,۹۳۱
مزایای پایان کار (سنوات خدمت):۷۷۴,۹۴۳
سایر مزایا: 2000/000
مرخصی (بابت یک ماه در سال):؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ
سپاس شده توسط:
#4
(۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۰۴:۰۹ ب.ظ)smojtabasgh نوشته: سلام. من یک راهنمایی می خواستم. من در کارگاهی که هستم می خواستم سالانه مرخصی افراد را حساب کنم. ما در کارگاهمان غیبت افراد را از حقوقشان کم می کنیم ولی حقوق مرخصی را کامل می پردازیم. حال سوال من اینجاست که مبنای محاسبه حقوق مرخصی استفاده نشده چیست؟

سلام جناب آقای مجتبی عزیز

ابتدا از طرف کلیه اعضای فروم‌لرن خدمت شما خیر مقدم عرض می‌کنم، به سایت خودتان خوش آمدید!

همانطور که در ارسال قبلی بنده توضیح داده شد، مبنای تسویه مرخصی‌های استحقاقی استفاده نشده حق‌السعی می‌باشد. یعنی در مثال جنابعالی بابت یک ماه مرخصی استفاده نشده در سال، می‌بایست معادل یک ماه حقوق با کلیه مزایای مذکور به غیر از "مزایای پایان كار"، پرداخت گردد.

با احترام...
" برای حمایـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبلیغاتی سایت كلیك نمائید "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین ، رحیمی پور


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تبلیغ متنی شما در اینجا تبلیغ متنی شما در اینجا
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۳۹۶: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۳۹۶ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۲ اسفند ۱۳۹۶، ۰۳:۲۶ ب.ظ