Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: تأییدیه حسابرسی بابت تجدید ارزیابی
#1
سلام .بعد از تجدید ارزیابی تا 5سال شرکت ملزم به ارائه  تایید حسابدار رسمی و  گزارش حسابرسی مالی می باشد سوالم اینه که 5 سال از همون سال تجدید ارزیابی شروع میشه یا سال بعد از تجدید ارزیابی؟یعنی ما پایان سال 91 تجدید ارزیابی داشتیم برای سال 96 نیاز به تاییدیه حسابدار رسمی هست یا نه؟
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام سرکار خانم اکبری گرامی

ضمن عذرخواهی بابت تأخیر در پاسخ، تا جایی که بنده حقیر اطلاع دارم تأییدیه مذکور، برای سال تجدید ارزیابی و سنوات بعد تا دوره منتهی به خروج دارایی بوده است، نه ۵ سال.

با احترام...
" برای حمایـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبلیغاتی سایت كلیك نمائید "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط:
#3
ممنون از پاسختون.نه بعید میدونم تا دوره منتهی به خروج دارایی باشه .چون تجدید ارزیابی شرکت ما مربوط به زمین شرکته اگه قرار به خروج دارایی باشه ک ما تا زمانی ک شرکت دایره باید تاییدیه بدیم
پاسخ
سپاس شده توسط:
#4
ضمن عرض سلام مجدد خدمت شما

طی بررسی کلی که بر روی این مورد داشتم، لازم به ذکر است که در ابتدا بحث این تأییدیه در ماده ۱۰ «آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۷ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده ۱۰۴ قانون مالیات‌‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۱، موضوع مصوبه شماره ۹۰۸۳۶/ت۴۸۷۹۳ ه مورخ ۱۸ تیر ۱۳۹۲ هیأت وزیران» به شکل ذیل آورده شده بود:

نقل قول:ماده ۱۰- بنگاههای اقتصادی برای استفاده از معافیت موضوع این آئین‌نامه باید تأییدیه سازمان حسابرسی یا یکی از موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران و یا حسابدار رسمی را که مستند به گزارش حسابرسی مالی شرکت باشد، برای سال تجدید ارزیابی و سنوات بعد تا دوره منتهی به خروج دارایی در موارد زیر دریافت و حداکثر تا سه ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه به اداره امور مالیاتی ذی ربط ارائه نمایند:

الف - اعلام نظر در مورد عدم تجدید ارزیابی داراییها در پنج سال قبل از سال مالی تجدید ارزیابی (صرفاً برای سال تجدید ارزیابی)
ب - اظهار نظر در مورد صحت مبنای محاسبه استهلاک دارایی در هر دوره مالی تا دوره منتهی به خروج دارایی
ج- اظهار نظر در مورد صحت اصلاح محاسبه ارزش دارایی در زمان فروش

سپس آئین‌نامه فوق طی چندین مرحله تغییر کرد و بر اساس تصویب نامه شماره ۵۳۹۷۰/ت۵۲۴۰۶هـ مورخ ۱۳۹۵/۰۵/۱۰، ماده ۱۰ اصلاحی به شرح ذیل تغییر یافت:

نقل قول:ماده ۱۰- بنگاه‌های اقتصادی برای استفاده از معافیت موضوع این آئین‌نامه باید تأییدیه سازمان حسابرسی یا یکی از موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران و یا حسابدار رسمی و در خصوص شرکت‌ها و اتحادیه تعاونی روستایی و کشاورزی تأییدیه سازمان مرکزی تعاونی روستایی ایران در صورت انجام حسابرسی مالی توسط آن سازمان را که مستند به گزارش حسابرسی مالی شرکت باشد، برای سال تجدید ارزیابی در موارد زیر دریافت و حداکثر تا پایان سال مالی بعد از سال تجدید ارزیابی دارایی به اداره امور مالیاتی ذی ربط ارایه نمایند:

الف - اعلام نظر در مورد عدم تجدید ارزیابی دارایی‌ها در پنج سال قبل از سال تجدید ارزیابی
ب - اظهار نظر در مورد صحت مبنای محاسبه استهلاک دارایی

شرکت‌هایی که سال مالی آن‌ها با سال شمسی مطابقت ندارد نیز مشمول حکم این ماده و تبصره ۲ ماده ۲ می‌باشند.

تبصره - مهلت ارسال تأییدیه‌های مذکور در این ماده برای اشخاص حقوقی که در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ نسبت به تجدید ارزیابی دارایی‌های خود اقدام نموده‌اند، تا پایان سال ۱۳۹۵ تعیین می‌گردد.


در نهایت در حال حاضر «آئین‌نامه اجرایی تبصره ۱ ماده ۱۴۹ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱-۰۴-۱۳۹۴» مربوط به تجدید ارزیابی دارایی‌ها لازم الاجراء می‌باشد.


با احترام...
" برای حمایـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبلیغاتی سایت كلیك نمائید "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: ز.اکبری ، رحیمی پور ، حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت (حسابداری و کامپیوتر) تبلیغ متنی شما در اینجا
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۳۹۷: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۳۹۷ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI