Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سیستم مالیاتی ، شریان حیات اقتصادی کشور
#1
سيستم مالياتي به عنوان شريان حيات اقتصادي، دولت ها را در قبال تک تک افراد جامعه مسئول و موظف به رعايت حقوق شهروندي آنها مي کند.

به گزارش رسانه مالياتي ايران، اگر بپذيريم ماليات اهميت ويژه اي براي تامين منابع مالي مورد نياز دولت ها دارد، بايد براي افزايش درآمدهاي مالياتي فرهنگ سازي و اعتماد سازي مناسب صورت بگيرد تا مردم با اطمينان هر چه بيشتر بخشي از در آمد حاصل از فعاليت هاي اقتصادي خود را به ماليات اختصاص دهند. مساله حائز اهميت در اين رابطه، بهره گيري از يک نظام جامع مالياتي براساس اطلاعات اقتصادي مردم است که نقش مهمي در جلوگيري از تخلفات مالياتي و حتي ميزان دارايي ها در حداقل زمان ممکن دارد .

وقتي بحث از ماليات به ميان مي آيد ، اکثر مردم به ويژه کارمندان و کارگران نگران روند افزايش اخذ ماليات از در آمدهاي خود مي شوند چرا که سهل الوصول ترين نوع ماليات ، ماليات از حقوق بگيران است . در حالي که مشاغل آزاد با وجود وضع در آمدي متفاوت، مي توانند جايگاهي مناسب براي کسب در آمد مالياتي باشند. کارشناسان بر اين باورند که اجراي طرح جامع مالياتي باعث حذف احساس دوگانگي بين مردم و مسولان و در نهايت تنوع بخشي به در آمدهاي مالياتي مي شود، موضوعي که باعث افزايش گروههاي مالياتي براي بهبود در آمد دولت شده است .

مهم ترين اتفاقي که بعد از سال ها بحث و بررسي از سال 87 به مرحله اجرا در آمد ، طرح ماليات بر ارزش افزوده بود که نقش مهمي در افزايش در آمدهاي مالياتي دولت در سال هاي اخير ايفا کرد. همه فعالان حوزه مالي براين موضوع اتفاق نظر دارند که اجراي طرح ماليات بر ارزش افزوده باعث شفاف سازي بيشتر اطلاعات مالي اصناف، شرکت ها و درنهايت بنگاههاي توليدي و ارائه اطلاعات حسابرسي دقيق تر براساس آمارهاي مالي شفاف توسط شرکت ها و موسسات اقتصادي فعال در بورس به مسولان مالياتي کشور شده است و در کنار آن طرح جامع مالياتي هم که نقش اول را در سيستم اقتصادي کشور ايفا مي کند باعث شده موديان مالياتي در سالهاي اخير بخش عمده اظهارنامه هاي مالياتي خود را به صورت الکترونيکي به ادارات مالياتي سراسر کشور ارسال کنند.

در روزهاي اخير رئيس جمهور در سخنان بر نقش در آمدهاي غير نفتي دولت به خصوص ماليات تاکيد ويژه داشتند و در اين رابطه تيم اقتصادي دولت يازدهم نيز با جديت بر اين موضوع توجه خود را به نقش ماليات در کاهش اتکا دولت به در آمدهاي نفتي معطوف کرده اند ، در آمدي که به هيچ عنوان پايدار نبوده . فرار مالياتي تنگناي پيش روي توسعه عدالت اجتماعي موضوع مهم و اساسي در اين بخش فرارمالياتي است که مانع از اجراي درست عدالت در بخش هاي مختلف اقتصاد کشور مي شود که مسولان بايد با تهيه مقررات براساس تعيين منطقي نرخ ماليات مانع از تبعيض در پرداخت اين درآمد غير نفتي توسط ماليات دهندگان شوند. حفره هاي موجود درقوانين مالياتي کشور باعث شده که ثروتمندان و افرادي که نمي خواهند بخشي از در آمد خود را به عنوان ماليات به دولت بپردازند اقدامات غيرقانوني را براي فراراز پرداخت ماليات به مرحله اجرا بگذارند البته در اين رابطه فاصله طبقاتي بين ثروتمندان و فقرا و نهادينه نشدن قوانين اقتصادي و نظام ضعيف مالياتي به اين امر دامن مي زند.

تلاش براي شناسايي منابع مالياتي جديد و همچنين داشتن آمار و اطلاعات به روز نيازمند ايجاد اعتماد متقابل بين مجامع صنفي و تشکل هاي حرفه اي براي آشنا ساختن مردم از نتايج مثبت پرداخت ماليات و اثرات خوب آن در جامعه به شمار مي رود . در برنامه چهارم و پنجم توسعه بر گسترش پايه هاي مالياتي و حرکت به سمت و سوي اقتصاد بدون نفت تاکيد شده موضوعي که با اجراي اصلاحات مالياتي مي توان شاهد رونق در آمدهاي مالياتي دولت در سالهاي آينده باشيم رونقي که اعتماد سازي براي پرداخت ماليات را بيش از پيش افزايش داده و فرار مالياتي را کاهش مي دهد. نتيجه آنکه ماليات بيش ازآنکه بحثي اقتصادي باشد موضوعي اجتماعي ، فرهنگي است و شناخت مردم از برنامه هاي دولت و نظارت غير مستقيم آنها بر هزينه هاي درآمدهاي مالياتي سبب جلب اعتماد بيشتر آنها شده و جايگاه ماليات را مشروعيت و مقبوليت ويژه اي مي بخشد چرا که اعتماد و باور عمومي مهم ترين پشتوانه اجراي سياست هاي اقتصادي در کشور است.

منبع : سازمان امور مالیاتی کشور
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۱:۲۱ ق.ظ