Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ممنوعیت داشتن بیش از یک حساب جاری در یک بانک
#1
هر شخص حقیقی بیش از یک حساب جاری در یک بانک نمی‌تواند داشته باشد و بانک‌ها باید این حساب‌ها را شناسایی و برای بستن و تعیین‌تکلیف آنها اقدام کنند .

معاون اداره اطلاعات بانکی بانک‌مرکزی علاوه ‌بر این خبر اعلام کرد که تبلیغات رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی را تأیید نمی‌کند . براساس اعلام این بانک ، اخیرا‌ تبلیغات غیر قانونی گسترده‌ای در جراید و فضای سایبری در خصوص روش‌های مختلف رفع سوء اثر چک مشاهده می‌شود که اینگونه فعالیت‌ها مورد تأیید بانک مرکزی نیست و مردم به‌ منظور اجتناب از ‌سوء ‌استفاده افراد متقلب و متخلف و نیز پیشگیری از ارتکاب جرائم احتمالی ازجمله کلاهبرداری ، شخصا اقدام لازم را انجام دهند .

به گزارش همشهری ، دارندگان چک‌های برگشتی می‌توانند برای رفع سوء اثر چک‌های خود مبلغ کسری موجودی را به‌حساب جاری خود واریز کرده و پس از دریافت مبلغ مزبور توسط ذینفع چک ، بانک نسبت به رفع سوء اثر از سابقه چک برگشتی اقدام کند یا اینکه لاشه چک برگشتی را به بانک ارائه و در قبال آن از بانک مربوطه رسید دریافت کنند . همچنين درصورت عدم امکان ارائه لاشه چک برگشتي به بانک بنا به دلایلی نظیر مفقود شدن ، به سرقت رفتن و سوختن ، ذینفع چک ( شخصی که گواهینامه عدم‌پرداخت وجه چک به نام او صادر شده است ) می‌تواند با حضور در دفترخانه اسناد رسمی ، رضایت خود را اعلام و بانک با دریافت رضایتنامه مزبور ، نسبت به رفع سوء اثر از چک مورد نظر و ابطال آن اقدام کند .

بانک مرکزی اعلام کرد که چنانچه ارائه لاشه چک و یا رضایتنامه محضری ذینفع به بانک امكان پذير نباشد ، مشروط به اینکه حساب جاری مشتری نزد شعبه مفتوح و توسط مراجع قضایی مسدود نشده باشد ، مشتری می‌تواند با واریز معادل کسری موجودی به‌حساب جاری خود ، درخواست مسدود شدن وجه مزبور را برای پرداخت چک برگشتی ذیربط تا زمان تعیین تکلیف قطعی چک برگشتی و یا حداکثر به‌ مدت 24ماه ، به بانک ارائه و سپس بانک نسبت به رفع سوء اثر از سابقه چک برگشتی اقدام می‌کند .

در این شرایط بانک موظف است ظرف 5 روز کاری ، طی نامه‌ای تأمین وجه چک را به اطلاع شخصی که گواهینامه عدم ‌پرداخت به نام وی صادر شده است ، برای مراجعه به بانک و دریافت وجه چک ، برساند . براساس دستورالعمل رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی ، درصورت عدم ‌اقدام مشتری نسبت به رفع سوء اثر ، سابقه هر چک برگشتی صرفًا پس از انقضای مدت 7سال از تاریخ صدور گواهینامه عدم‌ پرداخت آن بصورت خودکار از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوء اثر می‌شود .

منبع : بانكي
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۲۵ فروردین ۱۴۰۳، ۱۱:۳۳ ق.ظ