Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تفاوت صورت جریان وجوه نقد استاندارد ایران در مقایسه با استاندارد بین المللی
#1
تفاوت صورت جریان وجوه نقد استاندارد ایران در مقایسه با استاندارد بین المللی بیشتر مربوط به موارد زیر می باشد.

1-تفکیک بازده سرمایه گذاری ها از فعالیتهای عملیاتی و تفکیک سهام پرداختنی از فعالیتهای تامین مالی
2-تفکیک مالیات بر درآمد از فعالیتهای عملیاتی
و همچنین عدم شمول اقلام معادل وجه نقد در تعریف وجه نقد می باشد..

دلایلی که برای تفکیک بازده سرمایه گذاری ها از سود عملیاتی و تفکیک سهام پرداختنی از فعالیتهای تامین مالی شمرد اینکه :1- بر اساس استاندارد بین المللی (بند 33 استاندارد شماره 7) ذکر شده در رابطه با طبقه بندی سود تضمین شده ی دریافتی و پرداختی و سود سهام دریافتی اتفاق نظر وجود ندارد. این اقلام ممکن است به دلیل احتساب در تعیین سود خالص بعنوان فعالیت عملیاتی یا با توجه به ماهیت در سرفصل های تامین مالی یا سرمایه گذاری ذکر شوند.
2-همچنین طبق بند 34 استاندارد شماره 7 بین المللی سود سهام پرداختی ممکن است در سرفصل فعالیتهای تامین مالی(هزینه تامین مالی) یا عملیاتی (توان واحد تجاری در پرداخت سود سهام از طریق فعالیتهای عملیاتی)طبقه بندی شود.
ایراد وارده به استاندارد بین المللی توسط محافل حرفه ای معتبر وجود روش های مختلف و در نتیجه از دست دادن قابلیت مقایسه ی صورتهای مالی است.
در استاندارد ایران جهت تعیین جریانهای نقدی ناشی از فعالیتهای عملیاتی عمدتاً بر سود و زیان عملیاتی تمرکز نموده و استدلال این موضوع است که می بایست اقلام تشکیل دهنده فعالیتهای عملیاتی در صورت جریان وجوه نقد با بخش عملیاتی صورت سود و زیان هماهنگ باشد نه رقم نهایی صورت سود وزیان

4-به دلیل بالابودن نرخ بهره در ایران است که منجر به ایجاد یک رقم بااهمیت و در نهایت اضافه شدن این طبقه به طبقات صورت جریان وجوه نقد شده است..

5-با توجه به جدول فوق عمده تفاوت در نحوه نگرش به تعریف فعالیتهای عملیاتی است.از آنجایی که در استاندارد ایران فعالیت عملیاتی به فعالیتهای اصلی مولد درآمد عملیات واحد تجاری اطلاق شده ، در نتیجه تاکید بر انطباق فعالیتهای عملیاتی جریان وجوه نقد با جریانهای نقدی منجر به سود (زیان) عملیاتی و در استاندارد بین المللی جریانهای نقدی منجر به سود(زیان)خالص را شامل تعریف فعالیتهای عملیاتی می داند.


و دلیل تفکیک مالیات بر درآمد از فعالیتهای عملیاتی میتوان به نکات ذیل اشاره نمود :
طبق بند 35 استاندارد بین المللی شماره 7 جریانهای نقدی ناشی از مالیات بر درآمد باید به عنوان جریانهای نقدی ناشی از فعالیتهای عملیاتی طبقه بندی شود مگر آنکه بتوان به طور مشخص ارتباط آن را با فعالیتهای سرمایه گذاری و تامین مالی تعیین کرد.در استاندارد ایران فعالیت مزبور به عنوان یک طبقه جداگانه گزارش می شود.
دلایل ذکرشده دربند31استاندارد شماره 2 ایران بابت تفکیک سرفصل مزبور را بدین نحو می توان بازگو نمود که:
مالیات بر درآمد مربوط به فعالیتهای عادی (شامل عملیاتی و غیر عملیاتی)و فعالیتهای غیر عادی(اقلام غیر مترقبه)است بنابر این انعکاس آن در سرفصل فعالیتهای عملیاتی گویای ماهیت آن نیست.
سر شکن نمودن مالیات بین سرفصل های مختلف صرف نظر از تخصص اغلب‌ برمبنايي‌ اختياري‌ امكان‌پذير است‌ كه‌ اين‌ نحوه‌ تخصيص‌ اطلاعات‌ مفيدي‌ ارائه‌ نمي‌كند.
ارایه مجزای مالیات بر درآمد با توجه به مهم بودن رقم ، برای استفاده کننده گان مفید می باشد.


در سایرکشورها معادلات وجه نقد را با وجوه نقد جمع کرده و در صورت جریان وجوه نقد می آورند.
◀اما در کشور ایران این کار انجام نمیشود به این دلایل:
مشکل نقد شوندگیِ معادل وجه نقد در ایران
عدم شمول معادل وجه نقد در تعریف وجه نقد، باعث افزایش قابلیت مقایسه جریانهای نقدی واحدهای تجاری می شود.
تعريف وجه نقد بدون شمول اقلام معادل وجه نقد، تطابق بيشتري با تفکر حاکم بر مديريت فعاليتهاي اقتصادي و فرهنگ رايج تجاري کشور دارد.
انعکاس اقلام معادل وجه نقد در سرفصلهاي سرمايه گذاريها يا تأمين مالي، هماهنگي بيشتري بين اين صورت و طبقه بندي اقلام مربوط در ترازنامه فراهم مي آورد.
بهای استفاده از این مطلب 12صلوات واسه ظهور آقا امام زمان می باشد...البته اگه تمایل داشتید.
پاسخ
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۱: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۱ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۶ خرداد ۱۴۰۱، ۰۹:۰۸ ق.ظ