Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تسهيل در ارسال صورت معاملات فصلی
#1
بر اساس ماده 169 مکرر قانون ماليات هاي مستقيم کليه اشخاص حقيقي وحقوقي موضوع بندهاي (الف) و (ب) ماده 95 قانون ماليات هاي مستقيم مکلفند فهرست معاملات خود را به صورت فصلي پس از پايان هرفصل به صورت الکترونيکي از طريق پورتال سازمان امورمالياتي و يا درقالب يک فايل توليد شده برروي CD به اداره امورمالياتي مربوطه تحويل نمايند.

در ابتدا بايد دانست صاحبان مشاغل بند هاي (الف) و (ب) ماده 95 قانون ماليات هاي مستقيم چه کساني مي باشند و چه تکاليفي برعهده آنها است؟ به استناد قانون ماليات هاي مستقيم، صاحبان مشاغل موضوع بندهاي (الف) و (ب) مکلفند اسناد ومدارک مثبته کافي براي تشخيص درآمد مشمول ماليات خود نگهداري کنند. اين افراد ازلحاظ تشخيص درآمد مشمول ماليات به گروه هاي زير تقسيم مي شوند:

بند (الف): صاحبان مشاغلي که مکلف به ثبت فعاليت هاي شغلي خود در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت هستند و بايد دفاتر و اسناد و مدارک مربوط را با رعايت و موازين استانداردهاي پذيرفته شده حسابداري نگاهداري کنند.

بند(ب): صاحبان مشاغلي که برحسب اين قانون مکلف به ثبت فعاليت هاي شغلي خود در دفاتر درآمد و هزينه مي باشند و نمونه هاي دفاتر مذکور توسط سازمان امور مالياتي کشور تهيه گرديده و در دسترس قرار گرفته است.

تعدادي از صاحبان مشاغل بند (الف) اين قانون عبارتند از: دارندگان کارت بازرگاني و کليه وارد کنندگان و صادرکنندگان، صاحبان کارخانه ها و واحدهاي توليدي که براي آنها جواز تاسيس و پروانه بهره برداري صادرشده، بهره برداران معادن، صاحبان موسسات حسابرسي، حسابداري و دفترداري، ارائه دهندگان خدمات مديريتي، مشاوره اي، انفورماتيک، رايانه اي اعم از سخت افزاري و نرم افزاري وطراحي سيستم، صاحبان مراکز آموزشي و پرورشي، آموزشگاه هاي آزاد، مدارس غيرانتفاعي، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي، صاحبان هتل ها، صاحبان بيمارستان ها، زايشگاه ها، آسايشگاه ها، درمانگاه ها وخانه هاي سالمندان .

تعدادي ازصاحبان بند (ب) ماده (95) قانون ماليات هاي مستقيم نيز عبارتند از: صاحبان کارگاه هاي صنعتي، صاحبان مراکز ارتباطات رايانه اي، وکلا، کارشناسان، مترجمان رسمي دادگستري، مشاوران حقوقي، حسابداران رسمي و اعضاي سازمان هاي نظام مهندسي، دلالان، حق العمل کاران و کارگزاران، سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر، صاحبان دفاتر رسمي، عاملان فروش و فروشندگان آهن آلات.

لازم به ذکر است که فهرست کامل صاحبان مشاغل بندهاي فوق درقانون ماليات هاي مستقيم ذکر شده است. از آنجا که سازمان امورمالياتي کشور چندي است که سامانه اينترنتي ارسال فهرست معاملات الکترونيکي را راه اندازي کرده است، براي روشن تر شدن هرچه بيشتر موضوع و ارائه مقايسه ميان حال و گذشته، تصميم گرفتيم با يکي از صاحبان مشاغل موضوع بند (ب) قانون به نام آقاي ج-کفايي که در بازار آهن مشغول به کار هستند گفتگويي داشته باشيم.

وي در پاسخ به اين سوال که درحال حاضر ليست خريد و فروش و معاملات خود را به چه صورت ارسال مي کنيد، گفت: ما تا سال 89 تمام ليست معاملات فصلي خود را به صورت دستي تهيه مي کرديم و به حوزه مربوطه خود ارائه مي داديم و در قبال آن رسيد دريافت مي کرديم. ولي از سال 90 به بعد اعلام کردند که هيچ گزارشي را از شما به صورت دستي نمي پذيريم و فهرست معاملات خود را به صورت الکترونيکي از طريق سايت سازمان امور مالياتي ارسال و يا درقالب يک CD به اداره امور مالياتي مربوطه تحويل نماييد. از ايشان پرسيديم: کدام روش براي شما بهتر است؟ اين که دستي بفرستيد يا ازطريق سايت سازمان ارسال نماييد؟ وي گفت: اين روش جديد که الان سازمان طراحي کرده براي من راحت تر است. قبل از اين خيلي استرس داشتم. بايد وقت مي گذاشتم و یک مسير طولاني را طي مي کردم و به حوزه مالياتي مي رفتم؛ کلي وقت من در آنجا گرفته مي شد تا کار را تحويل دهم و رسيد دريافت کنم و استرس داشته باشم تا گزارشات من مفقود نشود که آنها را مجدداً بفرستم. گاهي اپراتوري که در اداره امور مالياتي بود ممکن بود مبالغي را اشتباه وارد کند و من بايد دوباره اصلاحيه مي فرستادم. درحال حاضر اطلاعات مالياتي و از جمله صورت معاملات فصلي خود را در هر ساعتي از شبانه روز از منزل و يا محل کار خود بدون هيچ استرسي به صورت الکترونيکي وارد سامانه مي کنم. به علاوه کاهش در هزينه ها و صرفه وقت نيز از مزاياي راه اندازي اين سيستم مي باشد. اميدوارم سازمان امورمالياتي کشور روز به روز شرايط مطلوب تري را جهت رفاه حال موديان فراهم نمايد.

منبع: سازمان امور مالیاتی کشور
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۲۹ فروردین ۱۴۰۳، ۱۰:۲۳ ب.ظ