Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
الزام قانونی به اصلاح آیین‌نامه اجرایی معافیت مالیاتی مازاد تجدید ارزیابی
#1
الف)‌ بر اساس جزو ب بند 78 قانون بودجه سال 1390، مازاد تجدید ارزیابی در یک جمله به صورت خلاصه معاف از مالیات شده و مقرر گردید که آیین‌نامه اجرایی توسط هیات وزیران در این زمینه تدوین گردد.

آیین‌نامه اجرایی هیات وزیران به تاریخ 27/9/1390 در 12 بند و هر بند دارای چند قسمت و ... ابلاغ گردیده است (از جمله الزام به ارائه گزارش حسابرسی، گزارش حسابرسی مالیاتی، محدودیت زمانی در ثبت افزایش سرمایه و ...).

ب) بر‌اساس ماده 11 آیین‌نامه اجرایی، شرطی فرا قانونی عنوان شده به این ترتیب که «عدم رعایت هر یک از شرایط مذکور در این آیین‌نامه موجب محرومیت از معافیت مالیاتی مازاد تجدید ارزیابی خواهد شد».

ج) بر‌اساس نامه ريیس مجلس شورای اسلامی به ريیس‌جمهور وقت به شماره 77841 هـ ب مورخ 27/12/1390 چنین آمده است:
متعاقب بررسی ها و اعلام نظر مقدماتی «هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین» و مستند به ...، مراتب متضمن اعلام نظر قطعی جهت اقدام لازم در مهلت قانونی و اعلام نتیجه به اینجانب ابلاغ می‌گردد. بدیهی است پس از انقضای یک هفته مهلت مقرر در قانون، آن بخش از مصوبه که مورد ایراد قرار گرفته است ملغی الاثر خواهد بود:

عبارت «عدم رعایت هر یک از شرایط مذکور در آیین‌نامه، مندرج در صدر ماده 11 آیین‌نامه، چون از حیث اطلاق، شامل شرط‌هایی فراتر از مندرجات مذکور در جزو ب بند 78 ماده واحده قانون بودجه سال 1390 کل کشور می‌گردد»، مبیناً بر مغایرت مذکور در فوق، مغایر قانون است.

د) موضوع اصلاح آیین‌نامه توسط هیات دولت قبلی، انجام نشده و با عنایت به مورد فوق، ضروری است توسط هیات دولت فعلی، آیین‌نامه مذکور اصلاح گردد.

هـ) با عنایت به اینکه بعضی از تکالیف و شرایط فراقانونی مندرج در آیین‌نامه توسط مودیان مالیاتی رعایت نشده، از جمله عدم ارائه گزارش حسابرسی مالی و مالیاتی، عدم ارائه تاییدیه بند 10 و ... بنابراین اخذ مالیات مازاد فوق از مودیان مالیاتی تا اصلاح آیین‌نامه با عنایت به نامه ريیس مجلس، (به شرح بند ج فوق) خلاف قانون به نظر می‌رسد.

* مصطفی باتقوا - حسابدار رسمی و حسابدار مستقل

منبع: دنیای اقتصاد

پیرو خبر: معافیت پنج ساله مالیاتی مشروط برای بنگاه های اقتصادی


" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۵ خرداد ۱۴۰۳، ۰۲:۲۹ ق.ظ