Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
قاعده اقل بهای تمام شده یا قیمت بازار
#1
سلام من یه سوال دارم و اون اینه که قاعده اقل بهای تمام شده یا قیمت بازار و یا خالص ارزش فروش چگونه اعمال می شود . ارتباط آن با بکارگیری ارزشهای موجودی ها مانند میانگین ، فایفو و ... چیست؟ میشه جوابم و بدید . ممنون
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام دوست گرامی

ابتدا از طرف کلیه کاربران سایت به شما خیر مقدم عرض می کنم.

بر مبناي اصل "تعيين ارزش اقلام دارايي بر مبناي قيمت تمام شده" موجودي هاي كالا نيز مانند ساير دارايي ها، معمولا "بر مبناي بهاي تمام شده در ترازنامه" گزارش مي شوند، اما اگر به علت شرايط خاص بازار يا وضع موجودي كالا (مانند نابابي، كاهش سطح قيمت ها، آسيب ديدگي) و يا به علل ديگر، ارزش موجودي هاي كالاي پايان دوره، كمتر از بهاي تمام شده آن باشد، به پيروي از "اصل محافظه كاري" ترجيح داده مي شود كه براي ارزيابي موجودي كالا به جاي روش قيمت تمام شده از قاعده اقل قيمت تمام شده يا قیمت بازار استفاده شود.

براي استفاده از قاعده اقل بهاي تمام شده يا قيمت بازار، ابتدا بايد قيمت تمام شده موجودي هاي كالا را با يكي از روش هاي (فايفو، لايفو، ميانگين) ارزيابي نمود و سپس ارزش بازار آن را در تاريخ ترازنامه يا تاريخ ديگري كه ارزيابي در آن تاريخ به عمل مي آيد بدست آورد و از بين اين دو مبلغ هر كدام را كه كمتر است به عنوان ارزش موجودي هاي كالا انتخاب كرده و در صورتحساب ها ثبت نمود.

به عبارت ديگر اگر قيمت بازار كمتر از قيمت تمام شده باشد، موجودي هاي كالا بر حسب قيمت بازارشان در ترازنامه گزارش مي شوند و زيان ناشي از كاهش ارزش موجودي هاي مواد و كالا به عنوان هزينه كاهش ارزش، به حساب درآمدهاي دوره اي منظور مي گردد كه اين زيان واقع شده است.

مثلاً اگر كالايي در دي ماه 1390 به مبلغ 100.000 ريال خريداري شود و در پايان سال 1390 جزء موجودي هاي پاين دوره بوده و ارزش جايگزيني آن 90.000 ريال باشد، موجودي هاي كالاي مزبور را بايد به مبلغ 90.000 ريال ارزشيابي نمود و مبلغ 10،000 ريال مابه التفاوت را به حساب سود و زيان سال 1390 منظور نمود.

قاعده اقل بهاي تمام شده يا قيمت بازار مبتني بر 2 اصل اساسي حسابداري به شرح زير مي باشد:

1- اصل احتياط يا محافظه كاري، در ارتباط با ترازنامه مي باشد و حاكي از آن است كه موجودي هاي كالا به عنوان يكي از اقلام دارايي بايد به اقل قيمت گزارش شود.

2- اصل تطابق هزينه با درآمد، كه زيان كاهش ارزش موجودي هاي كالا بايد در دوره اي به عنوان زيان شناسايي شود كه كاهش ارزش در آن دوره رخ داده است.

تعيين قيمت موجودي كالا در بازار روز:

مسئله اي كه در كاربرد قاعده اقل بهاي تمام شده يا قيمت بازار وجود دارد، فقدان يك قيمت واحد براي ارزشيابي موجودي هاست زيرا قيمت يك كالا در بازار هاي خريد معمولاً كمتر از قيمت آن در بازار فروش است. قيمت بازار معمولاً به سه گروه طبقه بندي مي شوند:

الف) ارزش جايگزيني: عبارتست از بهايي كه براي جايگزين كردن كالاي موجود با كالاي نظير آن بايستي پرداخت شود و شامل بهاي خريد به علاوه هزينه هاي مربوط از قبيل هزينه هاي خريد، حمل و نقل مي باشد.

ب) ارزش خالص بازيافتني: عبارتست از قيمت فروش منهاي هزينه هايي كه براي بازاريابي و فروش محصول مورد نظر لازم است. اين رقم حداكثر مبلغي است كه به عنوان قيمت بازار مي توان در كاربرد قاعده اقل قيمت تمام شده يا قيمت بازار مورد استفاده قرار داد.
اگر ارزش جايگزيني بيشتر از خالص ارزش بازيافتني باشد، ارزش خالص بازيافتني به عنوان سقف يا حد بالاي قيمت بازار مورد استفاده قرار مي گيرد.

ج) ارزش خالص بازيافتني منهاي سود نامتعارف: اگر حداقل سودي كه در شرايط عادي و متعارف از فروش كالا نصيب واحد تجاري مي شود از ارزش خالص بازيافتني آن كالا كسر شود مبلغي حاصل خواهد شد كه ميتوان آن را به عنوان حداقل قيمت بازار در كاربد اقل قيمت تمام شده مورد استفاده قرار داد.
اگر ارزش جايگزيني كمتر از ارزش خالص بازيافتني منهاي سود متعارف باشد، به جاي ارزش جايگزيني بايد از ارزش خالص بازيافتني منهاي سود متعارف كه پايه يا حد پايين قيمت بازار محسوب مي شود استفاده شود. ارزش جايگزيني ، ارزش خالص بازيافتني( سقف يا حد بالا) و ارزش خالص بازيافتني منهاي سود متعارف ( پايه يا حد پايين) سه امكان در انتخاب قيمت بازاري است كه بايد در قيمت تمام شده مقايسه شود. از سه قيمت بالا، معمولا" قيمتي انتخاب مي شود كه ارزش مياني را داراست يعني از يكي كمتر و از ديگري بيشتر.

منبع: مرجع تخصصی حسابداران ایران - شجاعی

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین ، moshir
#3
با سلام خدمت دوستان گرامی


اگر بهای تمام شده 42000 و مانده ذخیره کاهش ارزش موجودی کالا (3000) باشد.

فرض 1.اگر خالص ارزش فروش 35000
اگر خالص ارزش فروش 35000 کمتر از بهای تمام شده 42000بنابراین موجودی کالا به خالص ارزش فروش گزارش خواهد شد.

7000=35000-42000
4000=3000-7000

هزینه کاهش ارزش موجودی (بد) 4000
                   ذخیره کاهش ارزش موجودی (بس) 4000


فرض 2.خالص ارزش فروش 41000می باشد.


خالص ارزش فروش (41000) کمتر از بهای تمام شده (42000)است بنابراین موجودی کالا به خالص ارزش فروش گزارش خواهد شد.

1000=41000-42000
(2000)=3000- 1000 برگشت کاهش ارزش موجودی کالا در دوره ی جاری

ذخیره ی کاهش ارزش موجودی کالا(بد) 2000
                      درآمد(سود)برگشت کاهش ارزش موجودی کالا (بس)2000

نکته: به جای شناسایی درآمد می توان هزینه دوره جاری را کاهش داد.

فرض 3.خالص ارزش فروش43000ریال می باشد.

بهای تمام شده 42000 کمتر از خالص ارزش فروش43000 بوده از این رو موجودی کالا به بهای تمام شده گزارش خواهد شد.از آنجا که موجودی کالا به بهای تمام شده منعکس می شود ،بنابراین نیازی به احتساب ذخیره کاهش ارزش برای موجودی کالا نبوده وباید هر میزان که ذخیره که پیش از این شناسایی شده برگشت داده شود.

ذخیره کاهش ارزش موجودی کالا(بد) 3000
                      درآمد برگشت کاهش ارزش موجودی کالا(بس) 3000

 ذخیره کاهش ارزش موجودی کالا به عنوان کاهنده حساب دارایی جاری ،موجودی کالا می باشد.    
 

با احترام

متأسفانه مشکل جوامع این است که همه می خواهند فرد مهمی باشند نه فرد مفیدی (وینستون چرچیل)
پاسخ
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۳۱ تير ۱۴۰۳، ۰۷:۵۵ ق.ظ