Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تکاليف خريداران و فروشندگان در صدور صورتحساب
#1
در سلسله بررسي ها و پژوهشهاي گذشته به نقش صورتحساب هاي خريد و فروش و فهرست معاملات در تعيين درآمد مشمول ماليات اشاره گرديد. در اين بررسي سعي خواهد شد نکات و مواردي که رعايت آنها از سوي مؤديان از اهميت خاصي برخوردار است، مورد مطالعه قرار گيرد اما قبل از هر چيز لازم است به بخشي از ماده (169) مکرر قانون مالياتها اشاره گردد.

به سازمان امور مالياتي کشور اجازه داده مي شود براي اشخاص حقيقي و حقوقي کارت اقتصادي شامل شماره اقتصادي صادر کند. اشخاص حقيقي و حقوقي که حسب اعلام سازمان امور مالياتي کشور موظف به اخذ کارت اقتصادي مي شوند مکلفند براي انجام دادن معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادي مربوط را در صورتحساب ها و فرمها و اوراق مربوط درج نموده و فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالياتي کشور تسليم کنند. عدم صدور صورتحساب يا عدم درج شماره اقتصادي خود و طرف معامله حسب مورد يا استفاده از شماره اقتصادي خود براي معاملات ديگران يا استفاده از شماره اقتصادي ديگران براي معاملات خود، مشمول جريمه اي معادل ده درصد (10%) مبلغ مورد معامله اي که بدون رعايت ضوابط فوق انجام شده است، خواهد بود. عدم ارائه غهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالياتي کشور مشمول جريمه اي معادل يک درصد (1%) معاملاتي که فهرست آنها ارائه نشده است خواهد بود.

پس از بيان مقدماتي درخصوص ماده 169 مکرر قانون مالياتهاي مستقيم کوشش خواهد شد در ادامه به تفکيک خريد از فروشندگاني که از ارائه شماره اقتصادي خودداري مي ورزند و همچنين عکس اين مورد، يعني تکليف فروش به خريداراني که کد اقتصادي ارائه نمي دهند، به تفصيل مطالبي آورده مي شود.

حالت نخست: فروشندگاني که در هنگام فروش از ارائه شماره اقتصادي خودداري مي نمايند با توجه به دستورالعمل فوق درخصوص خريد دو وضعيت قابل تصور است که در ذيل به آنها اشاره مي شود:

الف) در شرايطي که مبلغ فاکتور کمتر از 8.800.000 ريال باشد (10% حد نصاب معاملات کوچک)، ضرورتي به درج شماره اقتصادي فروشنده روي صورتحسابهاي مذکور وجود نخواهد داشت. ضمناً مشمول جرائم در نظر گرفته شده، نيز نمي شوند. شايان گفتن است، در اين حالت بايد خريدهاي مذکور را بصورت تجميعي و در قسمت "معاملات کمتر از 10% مبلغ حد نصاب" در سامانه معاملات فصلي وارد نمود.

ب) در صورتي که مبلغ صورتحساب خريد بالاتر از 8.800.000 ريال باشد درج شماره اقتصادي خريدار و فروشنده بر روي صورتحسابهاي صادره ضروري مي باشد که در صورت عدم رعايت آن مشمول جرائم خواهند شد.

حالت دوم: خريداراني که در هنگام خريد از ارائه شماره اقتصادي خودداري مي نمايند براساس دستورالعمل اجرايي درخصوص فروش به يکي از چهار وضعيت ذيل مي توان اقدام نمود.

الف) اگر مبلغ فاکتور کمتر از 8.800.000 ريال باشد، در اين حالت الزامي به درج شماره اقتصادي خريدار بر روي صورتحساب نمي باشد و از اين بابت مشمول جرائم متعلقه نيز نمي گردد.

ب) چنانکه خريدار از ارائه شماره اقتصادي خودداري نمايد ولي فروشنده، مشخصات خريدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت يک ماه از زمان انجام معامله در فهرست امتناع تکميل و به اداره امور مالياتي اعلام نمايد، مشمول جريمه تخلف از اين بابت نخواهد بود، در غير اينصورت طرفين معامله متضامناً مشمول خواهند بود.

ج) با عنايت به اطلاعيه سازمان امور مالياتي کشور درخصوص دستورالعمل صدور صورتحساب فروش کالا و ارائه خدمات، در هنگام صدور صورتحساب توسط ماشينهاي فروش (POS) مورد استفاده در فروشگاههاي عرضه کالا به مصرف کنندگان نهائي، مي توان جمع اينگونه معاملات را طي يک سطر در فهرست سه ماهه فروش به شرح فروش توسط ماشين هاي فروش (POS) بصورت تجميعي درج نمود.

با توجه به مطالب فوق مي توان نتيجه گرفت که قانونگذار براي آنکه اخلالي در معاملات و خريد و فروشهاي جزئي صورت نگيرد راهکارهاي فوق را پيش بيني نموده تا فعالان اقتصادي بتوانند به فعاليتهاي تجاري خود تداوم بخشند.

* اسماعيل استاد محمد
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۳۱ تير ۱۴۰۳، ۰۸:۴۳ ق.ظ