Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تأیید مصوبه بازنشستگی با کمتر از 10سال سابقه بیمه
#1
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی این طرح که نخستین بار سیزدهم شهریور ماه امسال به تصویب نمایندگان مجلس رسیده بود، از ابتدا با انتقاداتی ازسوی صاحبنظران امور بیمه ای و نیز کارشناسان سازمان تامین اجتماعی همراه بود. نحوه تامین منابع مالی هزینه های اجرای این طرح و نیز مغایرت محتوای طرح با برخی اصول مبانی محاسبات بیمه ای از جمله نقدهای کارشناسی بر نسخه اولیه طرح دو فوریتی مذکور بود.

مصوبه اولیه نمایندگان چه بود آنچه که سیزدهم شهریورماه 92 تحت عنوان "طرح تعیین تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده‌اند" به تصویب نمایندگان رسید، به شرح زیر است:

ماده واحده – سازمان تامین اجتماعی مکلف است به افرادی که حداقل ده سال حق بیمه پرداخت‌ نموده‌اند و به سن شصت سال برای مردان و پنجاه و پنج سال برای زنان رسیده‌اند یا به هر دلیل به تشخیص کمیسیون های موضوع ماده (91) قانون تامین اجتماعی مصوب 3 /4 /1354 و اصلاحات بعدی آن در سنین کمتر از موارد فوق از کار افتاده‌ شده‌اند ولی از حق مستمری برخوردار نمی‌شوند، متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه، حقوق بازنشستگی پرداخت نماید. افرادی که کمتر از ده سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند، می‌توانند با پرداخت مابه‌التفاوت حق بیمه اعم از حق کارگر و کارفرما تا ده سال به نرخ سال‌جاری، از امتیاز بازنشستگی این حکم برخوردار شوند.

تبصره 1 – سازمان تامین اجتماعی مکلف است بدون در نظر گرفتن هر نوع شرطی، به فرزندان و همسر بیمه شده متوفی که زیر ده سال سابقه پرداخت حق بیمه دارد نسبت به سنوات، مستمری پرداخت نماید.

تبصره 2- بند (3) ماده (80) قانون تامین اجتماعی مصوب 3 /4 /1354 لغو می‌گردد.

ایرادات شورای نگهبان به طرح اولیه مصوبه نخست مجلس، با دو ایراد از سوی شورای نگهبان مواجه شد. نخستین ایراد شورای نگهبان، عمدتا ناظر بر دیدگاه های کارشناسانی بود که می گفتند طرح مذکور بار مالی فراوانی را بر تامین اجتماعی تحمیل می کند. ایرادات شورای نگهبان به مصوبه نخست مجلس به شرح زیر بود:

1- ماده واحده و تبصره یک آن چون به افزایش هزینه عمومی می‌انجامد و طریق تأمین هزینه جدید معلوم نشده است، بنابراین خلاف اصل 75 قانون اساسی شناخته شد.

2- در خصوص تبصره ماده 2 واحده ، نظر به اینکه تبصره 3 بند 3 ماده 80 قانون تأمین اجتماعی در تاریخ 20 /11 /1386 به تصویب مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام رسیده، لغو آن باتوجه به نظر تفسیری این شورا خلاف اصل 112 قانون اساسی شناخته شد.

تلاش مجلس برای رفع ایرادات شورای نگهبان یک ماه پس از اعلام ایرادات شورای نگهبان، نمایندگان مجلس برای بار دوم موضوع این طرح را به شور نشستند تا بتوانند نظر شورای نگهبان را تامین کنند. اصلاحاتی که نمایندگان مجلس در مصوبه اولیه خود انجام داده اند، با تائید شورای نگهبان مواجه شد. این اصلاحات به شرح زیر است:

• عبارت «سابقه پرداخت حق بیمه را دارند» جایگزین عبارت «حق بیمه پرداخت نموده‌اند» می‌شود.

• در تبصره 1 عبارت «بدون در نظر گرفتن هر نوع شرطی» حذف و کلمه «همسران» جایگزین کلمه «همسر» می‌شود.

• تبصره 2 به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره 2 - سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است علاوه بر حق الثبت فعلی یک در ده هزار به قیمت منطقه‌ای بابت حق الثبت اموال غیر منقول دریافت و به ردیف خاصی در خزانه داری کل واریز نماید. دولت مکلف است اعتبار مورد نیاز برای اجرای این قانون را از محل درآمدهای موضوع این تبصره پیش‌بینی نماید.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی تأمین
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۳۱ تير ۱۴۰۳، ۰۸:۲۲ ق.ظ