Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش: نكات مهم در خصوص ارسال فهرست معاملات فصلی
#1
نحوه ارسال فهرست معاملات از طريق سامانه دريافت الكترونيكي اطلاعات معاملات:

از آغاز سال 1391 خورشيدي (1391/1/1)، نحوه ارسال صورت معاملات تنها به يكي از سه روش برخط (آنلاين)، غير برخط (آفلاين) و بر روي لوح فشرده (CD) امكان پذير مي باشد. ثبت نام و ارسال فهرست معاملات براي كليه اشخاص حقيقي (بندهاي الف و ب ماده 95 قانون مالياتهاي مستقيم) و اشخاص حقوقي الزامي است.

در ارسال اطلاعات به صورت برخط، موديان با در اختيار داشتن شماره كاربري و گذرواژه (رمز عبور)، اطلاعات مربوط به خريد و فروش خود را در سامانه وارد و پس از ثبت نهايي رسيد (كد رهگيري) دريافت مي نمايند.

در روش غيربرخط، نرم افزاري جهت جمع آوري اطلاعات از طريق موديان بر روي تارنماي (وبسايت) سازمان قرار گرفته و در آن يك قالب ACCESS پيش بيني شده است. موديان پس از تامين اطلاعات و كنترل هاي لازم مي توانند با در اختيار داشتن شماره كاربري و گذرواژه (رمز عبور)، پوشه ي ACCESS را به صورت الكترونيكي به سامانه الحاق نمايند.

در حالت سوم، براي آن دسته از مودياني كه شماره كاربري و گذرواژه ندارند، سرجمع اطلاعات را از سيستم غيربرخط تهيه و همراه يك كپي از قالب ACCESS بر روي يك لوح فشرده به ادارات امور مالياتي مربوطه تحويل و رسيد دريافت مي نمايند. لازم به ذكر است آن گروه از موديان كه هنوز نام كاربري و گذرواژه اي به آنها اختصاص نيافته است و مايل اند تا به دو صورت برخط و غير برخط اطلاعات خود را وارد سامانه نمايند، مي توانند با ورود به سامانه سازمان امور مالياتي، نسبت به پيش ثبت نام و تكميل مراحل ثبت نام براي دريافت شماره ي اقتصادي اقدام نمايند تا در مدت زمان كوتاهي نام كاربري و گذرواژه ايشان از طريق پست به محل كارشان ارسال گردد.

جرايم قانوني درنظرگرفته شده براي عدم صدور صورتحساب يا عدم درج شماره اقتصادي:
عدم صدور صورتحساب يا عدم درج شماره اقتصادي خود و طرف معامله حسب مورد، و يا استفاده از شماره اقتصادي خود براي معاملات ديگران يا استفاده از شماره اقتصادي ديگران براي معاملات خود توسط فعالان اقتصادي، مشمول يك جريمه 11 درصدي غير قابل بخشودگي (ده درصد بابت عدم صدور صورت حساب و يك درصد بابت عدم ارسال صورت معامله) از مقدار معاملاتي كه اعلام نشده است خواهد شد.

خريداراني كه شماره اقتصادي خود را اعلام نمي كنند:

بر اساس دستورالعملهاي اجرايي، در خصوص فروش به يكي از دو وضعيت ذيل مي توان اقدام نمود:

الف) در صورتيكه مبلغ هر صورتحساب كمتر از 8،800،000 ريال باشد (10% حدنصاب معاملات كوچك)، در اين صورت الزامي به درج شماره اقتصادي خريدار بر روي صورتحساب نمي باشد و مي توان فروشهاي مذكور را به صورت تجميعي در سامانه عمليات الكترونيكي موديان به نشاني TAX.GOV.IR (بخش معاملات كمتر از 10% حدنصاب) وارد نمود. عدم درج شماره اقتصادي خريدار بر روي صورتحسابهاي مذكور مشمول جرايم متعلقه نخواهد بود.

ب) در صورتيكه مبلغ هر صورتحساب بالاتر از 8،800،000 ريال باشد، درج شماره اقتصادي خريدار و فروشنده بر روي آن الزامي مي باشد و عدم درج شماره اقتصادي هر كدام از طرفين معامله، موجب تعلق جرايم مربوطه مي گردد. در اين حالت، اگر خريدار از ارايه شماره اقتصادي خودداري كند، چنانچه فروشنده، مشخصات خريدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت يك ماه از زمان انجام معامله، در فهرست امتناع تكميل و به اداره امور مالياتي اعلام نمايد، وي (فروشنده) مشمول جريمه تخلف از اين بابت نخواهد بود؛ در غير اينصورت، طرفين معامله متضامنا مسوول خواهند بود.

بروز هرگونه مشكل در ارسال فهرست:

براي سهولت انجام كار، راهنماي ورود به سايت و نحوه ثبت و ارسال اطلاعات در سامانه درج شده است. در صورت بروز مشكل و يا نياز به راهنمايي هاي بيشتر، مركز ارتباط مردمي سازمان امور مالياتي کشور (شماره تلفن 1822)، با هدف رسيدگي موثر و سريع به مشكلات يا سوالات صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادي در زمينه هاي مختلف، ازجمله ارسال الکترونيکي صورت معاملات فصلي، آماده پاسخگويي مي باشد. همچنين سازمان امور مالياتي كشور به منظور ارايه پاسخ فني و رفع اشكال صاحبان مشاغل و تسهيل انجام امور در سامانه عمليات الكترونيكي سازمان براي ارسال فهرست معاملات و يا ثبت نام شماره اقتصادي و ارايه اظهارنامه الكترونيكي، اقدام به راه اندازي مركز پاسخگويي فني سامانه هاي مالياتي با شماره تلفن هاي 35087 و 35027000 نموده است، كه كارشناسان فني در همين زمينه پاسخگوي تماس گيرندگان و مراجعه كنندگان سازمان مي باشند.

منبع: سازمان امور مالیاتی کشور
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین ، mehdiasiaban ، ahmad ، moongirl


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۰۵:۰۰ ق.ظ