Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اوراق وقف؛ سرمایه‌گذاری ماندگار
#1
استفاده از اوراق وقف شیوه‌ای نوین برای ایجاد تحول در مشارکت عمومی برای بهره‌مندی از یک سرمایه‌گذاری ماندگار است.

دکتر علی سعیدی، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش وقف و اقتصاد با اشاره به لزوم بهره‌مندی از ابزار و شیو‌ه‌های نوین برای ترویج فرهنگ وقف در جامعه گفت: استفاده از اوراق وقف شیوه‌ای نوین برای تأمین مالی این حوزه و تحولی شگرف در مشارکت عمومی برای یک سرمایه‌گذاری ماندگار است.

وی افزود: عموم مردم از طریق خرید اوراق از تجمیع سرمایه‌ها در بخش خاص جلوگیری می‌کنند و همه افراد با مبالغی کم در یک سرمایه‌گذاری ماندگار و صدقه جاریه همچون وقف مشارکت می‌کنند. در این سازوکار سازمان اوقاف و امور خیریه می‌تواند به عنوان یک نهاد نظارتی نقش بسزایی ایفا کند. همچنین این سازمان ضمن اطلاع‌رسانی عمومی از چگونگی صرف مبالغ تأمین‌شده توسط مردم برای پیشبرد پروژه‌های اقتصادی در شفاف‌سازی عمومی می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود. همچنین مردم به عینه می‌توانند پیشرفت پروژ‌ه‌های اقتصادی و چگونگی صرف اموال‌شان را دنبال کنند و پس از به ثمر نشستن این طرح‌ها با خواندن صیغه وقف مردم از این سرمایه‌گذاری ماندگار بهره‌مند شوند.

سعیدی تصریح کرد: اوراق وقف غیرانتفاعی بوده و در زمره اوراق بهادار رایج در بازار جای نمی‌گیرد لذا سازمان اوراق بهادار وظیفه‌ای بر نظارت این اوراق ندارد و سازمان اوقاف و امور خیریه تنها متولی آن خواهد بود. در مجموعه موقوفات سازمان اوقاف و امور خیریه زمین‌های بسیاری وجود دارد که ضمن تأیید ویژگی‌های مناسب این زمین‌ها از نظر سرمایه‌گذاری و سودآوری می‌توان با ایجاد صندوق‌های رفاهی وقفی که سازمان اوقاف و امور خیریه متولی و ناظر آن است پروژه‌های عظیمی را به ثمر نشاند.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با اشاره به دیگر سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی برای تحولی شگرف در حوزه وقف و اقتصاد عنوان کرد: بهره‌مندی از صندوق‌های نیکوکاری تجربه‌ای آزموده‌شده برای بهره‌وری هرچه بیشتر از موقوفات و سرمایه‌گذاری‌های وقفی است. همچنین این صندوق‌ها با توجه به قیودات شرعی نیازمند نظارت بیش از پیش است که افراد می‌توانند اموال خود را به سه طریق در این صندوق‌های نیکوکاری در زمینه‌های وقف صرف کنند همچون که برخی می‌توانند اصل سرمایه و سود خودشان را ببخشند، برخی می‌توانند تنها سود سرمایه و برخی تنها مازاد کسب‌شده از این سرمایه‌گذاری را صرف کارهای عام‌المنفعه کنند.

وی افزود: نمونه‌های موفقی از صندوق‌های نیکوکاری در کشور موجود است که از این میان می‌توان به صندوق نیکوکاری محبان نینوا اشاره کرد که در مجموع تاکنون 500 میلیارد تومان از این صندوق‌های نیکوکاری سرمایه بدست آمده که متناسب با فعالیت 50 هزار صندوق خیریه است.

معاون سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به نقش وقف در تحول اقتصادی کشور و توزیع عادلانه سرمایه در میان مردم تصریح کرد: ساختار وقف صرفا حقوقی نبوده و جنبه‌های اقتصادی آن لزوم ورود متخصصان عرصه اقتصاد را در این زمینه بیش از پیش نشان می‌دهد. سازمان بورس ضمن فعالیت‌های اقتصادی خود امروزه فعالیت‌های اقتصادی در بخش عمومی بیش از بخش خصوصی موفق می‌داند که کسر وجوه عام‌المنفعه یا خیریه در قالب ساختارهایی همچون وقف می‌تواند تحولاتی شگرف در عرصه اقتصادی ایجاد کند. در این ساختار سازمان اوقاف و امور خیریه می‌تواند به عنوان یک نهاد ناظر بر دیگر بنگاه‌ها و نهادهای اجرایی فعالیت کند.

وی تاکید کرد: امروزه اگر توفیقاتی در بازار سرمایه و اقتصاد کشور کسب شده مرهون جداسازی حوزه‌های نظارتی از اجرایی است. امروزه نیز در حوزه نظارت بر موقوفات نیازمند مهندسی و ساختار جدید بخصوص در تولیت موقوفات داریم لذا جداسازی حوزه نظارت از اجرا و تغییر در مهندسی ساختار تولیت موقوفات دو رکن اساسی برای دست‌یابی به تحولاتی عظیم در بخش‌های اقتصادی به برکت سرمایه‌گذاری‌های عام‌المنفعه همچون وقف است.

سعیدی عنوان کرد: نهاد وقف یک مجموعه صرفا حقوقی نبوده و یک ساختار اقتصادی را نشانه می‌رود که این امر بهره‌مندی از متخصصان حوزه اقتصادی برای دست‌یابی به برکات بیش از پیش موقوفات کشور را ایجاد می‌کند. همچنین تحول در یک فرهنگ می‌تواند در قالب تغییر و نوآوری در شیوه و ابزار جدید باشد که نظام موقوفات کشور نیز از این امر مستثنی نیست، برای مثال برای ایجاد تحول در عرصه ارتباطات ابزارها و شیوه‌های نوین می‌تواند به خودی خود تحول‌آور در فرهنگ عمومی شود. در زمینه وقف نیز اوراق وقف که نتیجه تلاش سالیانه مسئولان سازمان اوقاف و امور خیریه است به عنوان یک ابزار جدید تحولی عظیم در توسعه این صدقه جاریه به همراه دارد.

سعیدی با اشاره به اینکه وقف نظام تأمین اجتماعی اسلامی بوده که از قرن‌ها پیش توسط دین مبین اسلام طراحی شده است، ابراز داشت: نظام اقتصاد اسلامی مجموعه‌ای عظیم است که وقف بخش عمده آن را تشکیل می‌دهد.

معاون سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به پیشنهاداتی در خصوص بهره‌مندی بیش از پیش از برکات وقف برای تحول اقتصادی در کشور گفت: بسیاری از موقوفات دارای سرمایه‌های مازاد است که می‌تواند این اموال در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری موقوفات با بهره‌وری و سود بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. گاهی متولیان وقف مازاد سرمایه‌های خود را در این بخش در حساب‌های بانکی با سود اندک سرمایه‌گذاری می‌کنند که استفاده از صندوق سرمایه‌گذاری ملی وقف می‌تواند این سودآوری 50 تا 100 درصد افزایش دهد. 

منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه - سنا
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۰۴:۳۴ ق.ظ