Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبر: ابطال مصوبه دستمزد 92 کارگران قوت گرفت
#1
در صورت ابطال مصوبه دستمزد سال 92 و افزایش دوباره 6.6 درصدی دستمزد سال گذشته، کارفرمایان ملزم خواهند شد میزان طلب کارگران را محاسبه و به آنان پرداخت کنند.

در این صورت مبلغ مزد روزانه سال گذشته از 16237.5 تومان به 17097تومان، حداقل مزد ماهیانه از 487125 تومان به 512916 تومان و حق اولاد یک فرزند از 48712.5 تومان به 51291 تومان افزایش می یابد، در عین حال امکان محاسبه افزایش‌های احتمالی در اضافه کاری‌ها وجود نخواهد داشت اما میزان افزایش عیدی پایان سال گذشته (حداقل 51582 تا 77103 تومان) نیز باید محاسبه و به کارگران پرداخت شود.

21 فروردین ماه سال گذشته و در زمان فعالیت دولت دهم کارگران شکایتی را در دیوان عدالت اداری مطرح کرده بودند که طی آن با تاکید بر ماده 41 قانون کار در زمینه تعیین حداقل دستمزد سالیانه مشمولان قانون کار؛ تاکید داشتند وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان رئیس شورای عالی کار در تعیین حداقل مزد دچار تخلف شده و از اجرای دقیق ماده 41 قانون کار خروج کرده است.

آنها همچنین عنوان کردند که شورای عالی کار در افزایش 25 درصدی حداقل دستمزد سال گذشته مشمولان قانون کار نه تنها یکی از بندهای ماده 41 قانون کار درباره لزوم توجه به تعیین دستمزدی که معیشت کارگران را تضمین کند بی توجهی کرده است؛ بلکه اساسا به نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی نیز استناد نشده و در حالی که نرخ تورم پایان بهمن ماه سال 91 (مورد استفاده شورای عالی کار) استناد نشده است.

کارگران عنوان کردند شورای عالی کار حداقل دستمزد سال گذشته را دستکم باید به میزان 31.6 درصد افزایش می داد اما در نهایت افزایش حداقل مزد مشمولان قانون کار به 25 درصد ختم شد. بنابراین آنها از دیوان عدالت اداری خواسته بودند تا در این زمینه شکایت آنها را بررسی و با توجه به ماده 41 قانون کار، مصوبه شورای عالی کار دولت دهم را ابطال نماید.

حال پس از بیش از یکسال از زمان طرح شکایت کارگران در دیوان عدالت اداری؛ بالاخره رئیس این دیوان در روزهای گذشته اعلام کرد بزودی و احتمالا تا فردا پرونده شکایت کارگران را به عنوان هدیه هفته کارگر مورد بررسی و ارزیابی نهایی قرار خواهند داد.

در صورتی که دیوان عدالت اداری، مصوبه افزایش 25 درصدی حداقل دستمزد سال گذشته را ابطال نماید، رقمی دستکم به میزان 448 هزارتومان باید توسط کارفرمایان به کارگرانی که به صورت کامل در سال گذشته در واحدها اشتغال داشته اند بپردازند.

بنابراین اگر رای نهایی به نفع کارگران صادر شور، واحدهای تولیدی مشمول قانون کار موظف خواهند شد تا برخی ارقام مانند افزایش 25 هزار و 791 تومانی حداقل مزد ماهیانه سال 92 را به همراه برخی موارد دیگر مانند افزایش حق اولاد یکنفر در هر ماه به میزان 2 هزار و 578 تومان را محاسبه و بپردازند.

طبق محاسبه صورت گرفته در اینصورت، هر کارگر مشمول قانون کار و حداقل بگیر سال 92 باید برای هر فرزند 30 هزار و 942 تومان و تا دو فرزند 61 هزار و 884 تومان را تامین و پرداخت نماید. علاوه بر این مبلغ 340 هزار و 434 تومان نیز بابت افزایش پایه حقوقی از محل تورم 6.6 درصدی عنوان شده سال گذشته باید پرداخت شود.

در کنار ارقام فوق به میزان عیدی پرداخت شده در سال گذشته رقمی بین 51 هزار و 582 تومان (2 برابر حداقل دستمزد جدید) تا 77 هزار و 103 تومان (3 برابر حداقل دستمزد جدید) نیز باید اضافه و پرداخت شود.

به صورت کلی هر کارگر شاغل در سال گذشته که تمامی سال را در واحدی مشغول به فعالیت بوده است در صورت رای به افزایش 6.6 درصدی مزد 92 باید 448 هزارتومان به عنوان معوقه سال گذشته از کارفرمای خود دریافت کند. بدیهی است کارگرانی که کمتر از یکسال در واحدی مشغول به فعالیت بوده اند نیز به همان میزان دریافت خواهند کرد.

بر اساس محاسبات صورت گرفته، حداقل مزد سال گذشته باید از 487 هزار و 125 تومان به 512 هزار و 916 تومان افزایش یابد که این افزایش باعث می شود تا حداقل مزد روزانه کارگران نیز از 16 هزار و 237.5 تومان به 17 هزار و 97 تومان برسد.

ارقامی نیز باید به سنوات کارگران افزوده شود، اما رقم بن نقدی سال گذشته و حق مسکن پرداخت شده به دلیل اینکه با محاسبات دیگری تعیین می شود، بدون تغییر خواهند ماند. نکته حائز اهمیت این است که احتمالا بیشتر واحدها دیگر امکان محاسبه ارقام مربوط به اضافه کاری های پرداخت شده در سال گذشته را نخواهند داشت و بیشتر کارگران در این بخش متضرر خواهند شد.

اگر شرایط ماده 41 قانون کار در رای دیوان عدالت اداری رعایت شود، حداقل عیدی سال گذشته باید از 974 هزار و 250 تومان به 1 میلیون و 25 هزار و 832 تومان و حداکثر ان نیز باید از 1 میلیون و 461 هزار و 375 تومان به 1 میلیون و 538 هزار و 748 تومان برسد که رقمی بین 51 هزار و 582 تومان تا 77 هزار و 103 تومان افزایش خواهد داشت.

بختیاری رئیس حوزه ریاست دیوان عدالت اداری درباره صدور رای دیوان درباره پرونده شکایت کارگران از تخلف در افزایش دستمزد سال گذشته گفت: اگر امروز هیئت تخصصی دیوان بتواند نظرات نهایی خود را در این زمینه ارائه کند، فردا دوشنبه رسیدگی صورت خواهد گرفت و در غیر اینصورت، کار به دوشنبه هفته آینده موکول خواهد شد.
 
جدول وضعیت پرداخت دستمزد در سال 92
(ارقام به تومان- بر اساس افزایش 25 درصد)
[عکس: 288307_526.jpg]
 
منبع: بانكي
 
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین
#2
طبق اعلام قبلی، امروز دیوان عدالت اداری نظر قطعی و رای نهایی درباره شکایت کارگران از تخلف وزارت تعاون، کار و رفاه دولت سابق در تعیین حداقل دستمزد 92 را اعلام می کند.

پس از بیش از یکسال از زمان شکایت جمعی از نمایندگان کارگران از تخلف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت سابق در تعیین حداقل دستمزد سال گذشته کارگران؛ قرار است امروز دیوان عدالت اداری نظر نهایی خود را پیرامون این پرونده اعلام کند.

در صورت تایید شکایت کارگران، مصوبه افزایش 25 درصدی حداقل دستمزد سال گذشته کارگران لغو خواهد شد و دولت موظف است زمینه پرداخت معوقه بیش از 6 درصدی دستمزد سال گذشته را فراهم کند.

همچنین در صورت صدور رای به تخلف دولت سابق، وزارت کار دولت تدبیر و امید باید در افزایش های جدید حداقل دستمزد امسال مشمولان قانون کار نیز تجدیدنظر کند.

در سال گذشته نرخ تورمی که شورای عالی کار برای افزایش حداقل دستمزد مورد استفاده قرار داده بود به میزان 31.6 درصد (نرخ تورم بهمن ماه 91) بوده است؛ اما در نهایت افزایش دستمزد سالیانه به میزان 25 درصد تصویب شد.

کارگران می گویند طبق ماده 41 قانون کار، وزارت کار در دولت سابق مرتکب تخلف شده و قانون در اینباره اجرا نشده است؛ بنابراین آنها از دیوان عدالت اداری درخواست کرده بودند در سال گذشته مصوبه افزایش مزد دولت سابق ابطال شود که این اتفاق نیافتاد.

حال قرار است رای نهایی صادر و نظر دیوان عدالت اداری در این باره اعلام شود.

منبع: بانكي
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین
#3
سلام آقا مسعود
سوالي خدمت مديريت سايت دارم اينه كه اگر حالا اين مصوبه لغو بشه اون مبلغهايي كه گفته شد توي ارسال اولتون ( جدول‌ ) به همه تعلق ميگيره ؟؟
باتشكر
پاسخ
سپاس شده توسط: Masoud_MI
#4
(۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۰۱:۵۸ ب.ظ)'حسین' نوشته: سلام آقا مسعود
سوالی خدمت مدیریت سایت دارم اینه كه اگر حالا این مصوبه لغو بشه اون مبلغهایی كه گفته شد توی ارسال اولتون ( جدول‌ ) به همه تعلق میگیره ؟؟
باتشكر


 

سلام جناب آقای حسین عزیز

ضمن تشکر از سوال خوبی که پرسیدید، ممنون میشم اگر از این به بعد بنده رو شرمنده نفرمائید و من رو فقط با اسم خطاب قرار بدهید.

اولا که من به شخصه چشمم آب نمی خوره که این اتفاق بیافتد اما اگر چنین چیزی عملی شود واقعا خوشحال می شوم، در ثانی تنها کارگرانی را شامل می شود که حداقل حقوق اداره کار را دریافت می کنند (و یا در سال گذشته دریافت کرده اند) و اگر شخصی به فرض مثال پایه حقوقی اش رقمی بالاتر از حداقل حقوق در پارسال (مثلا 8 میلیون ریال) باشد؛ باطل شدن مصوبه مذکور تأثیری در حقوق و مزایای دریافتی وی ایجاد نخواهد کرد.

با احترام...
 
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۱:۴۴ ق.ظ