Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبر: ثبات بازار ارز در آینده ای نزدیك
#1
سه شنبه وزیر اقتصاد پیش بینی كرد: ثبات بازار ارز در آینده ای نزدیك وزیر اقتصاد با پیش بینی ثبات كامل بازار ارز در آینده ای نزدیك، التهابات موجود در این بازار را گذرا و كوتاه مدت ارزیابی كرد.به گزارش شبكه اخبار اقتصادی و دارایي (شادا)، علی طیب نیا شامگاه دوشنبه طی سخنانی در نشست خبری در حاشیه جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی كه با حضور اكبر كمیجانی قائم مقام بانك مركزی و محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد،در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص التهابات اخیر بازار با اشاره به بهبود درآمدهای ارزی دولت از طریق فروش نفت اظهار داشت: در حال حاضر شرایط ارزی كشور بسیار مناسب و درآمدهای ارزی  دولت طی ماه های گذشته به طور مستمر در حال افزایش بوده است.
وی درآمدهای ناشی از صادرات غیر نفتی كشور را نیز با توجه به تصمیمات دولت و حذف برخی محدودیت ها، بسیار چشمگیر و رو به رشد خواند كه موجب ورود مقادیر قابل توجهی ارز به كشور طی مدت اخیر شده است.

وزیر اقتصاد افزود: در خصوص فروش نفت هم كشور وضعیت بسیار مناسبی دارد و روز به روز در حال بهتر شدن است، زیرا فضای بین المللی تغیير قابل ملاحظه ای كرده كه باعث شده اعمال تحریم ها به ایران با محدودیت مواجه شود.

وی در ادامه، محدودیت و یا تعطیل كامل فعالیت های برخی كارخانجات پتروشیمی به عنوان یكی از منابع اصلی عرضه ارز كشور را به دلیل سرمای زمستان گذشته و قطع گاز مصرفی آنها، از جمله عوامل كاهش عرضه ارز به بازار در ماه های اخیر خواند كه این مشكل نیز با سپری شدن فصل سرما و مرتفع شدن مشكل كمبود گاز، رفع شده و این كارخانجات فعالیت خود را از سر گرفته اند.
وزیر اقتصاد با بیان اینكه با تدابیر اندیشیده شده از سوی وزارت نفت، كارخانجات پتروشیمی در زمستان امسال دیگر با مشكل قطعی گاز مواجه نخواهند شد گفت: در حال حاضر ارز حاصل از درآمد سرشار این كارخانجات به بازار كشور سر ریز شده و دیگر محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

طیب نیا یكی دیگر از عوامل التهابات اخیر بازار ارز را همزمانی افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی با آغاز مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها عنوان كرد كه باعث شد عده ای از مردم به این فكر بیافتند كه این امر ممكن است منجر به افزایش نرخ ارز شود و در نتیجه برخی فعالیت های سوداگرانه و سفته بازی در این بازار شدت گرفت.

وی تصریح كرد: مجموعه این مطالب نشان میدهد كه بازار ارز شرایط بسیار مناسبی دارد و التهابات فعلی، بسیار زودگذر خواهد بود.

وزیر اقتصاد افزود: اگر خاطرتان باشد من چند هفته قبل و در خصوص التهابات بازار بورس هم گفتم، این التهابات گذرا و كوتاه مدت خواهد بود كه دیدید همین طور هم بود و بازار به تعادل رسید.

طیب نیا گفت: بنابراین به اعتقاد من، با وجود بازارهای جایگزینی چون بازار سرمایه و جذابیت سپرده گذاری فاقد ریسك در نظام بانكی، بازار ارز كشور در آینده، كاملا باثبات  خواهد بود.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر بروز تخلف از سوی دولت در برداشت از منابع صندوق توسعه ملی اظهار داشت: دولت یازدهم تا كنون هیچ برداشتی از منابع صندوق توسعه ملی نداشته و سال 1392 اتفاقا جزو معدود سال هایي بود كه نه تنها دولت مطلقا هیچ برداشتی از این صندوق نداشت، بلكه به عكس، تكالیف قانونی خود برای واریز وجوه ناشی از فروش نفت به صندوق را نیز به طور كامل انجام داد.

طیب نیا با بیان اینكه اخبار منتشره در این خصوص ناشی از ناآگاهی عده ای نسبت به رویه های قانونی دولت در ارتباط با صندوق توسعه ملی است، گفت: مساله ای كه اتفاق افتاده این است؛ حدود چهار میلیارد دلار نفت از سوی دولت فروخته شده و طبق قانون باید معادل ریالی آن به حساب خزانه واریز شود كه بانك مركزی مطابق قانون، این كار را انجام داد.

وی افزود: همچنین بر اساس قانون، معادل ریالی این مبلغ نیز به حساب صندوق توسعه ملی ریخته شده و شركت ملی نفت ایران هم سهم 14.5 درصدی قانونی خود را دریافت كرده و قاطعانه می گویم كه هیچ خلافی صورت نگرفته است و دولت حتی یك دلار از منابع صندوق برداشت نكرده است.

وزیر اقتصاد در خصوص پیش بینی نرخ تورم با توجه به اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها در سال جاری نیز گفت: دولت در هدفگذاری نرخ تورم برای امسال، رقم 25 درصد را محاسبه كرده كه این رقم با احتساب همه عوامل از جمله افزایش نرخ حامل های انرژی و افزایش دستمزدها در نظر گرفته شده است، گر چه خیلی از كارشناسان صندوق بین المللی پول، پیش بینی تورمی زیر 25 درصد را می كنند و البته خودم هم امیدوارم چنین اتفاقی رخ دهد.

طیب نیا یادآور شد: راه حل اصولی دولت برای مقابله با تورم استفاده از سیاست های اقتصادی و پولی مناسب است كه از چندین ماه گذشته نیز در دستور كار دولت قرار گرفته و منجر به نتایج خوبی از جمله كاهش تورم نقطه به نقطه به 17.6 درصد در پایان فروردین ماه امسال شده است.

وی گفت: در شرایط فعلی كه قیمت حامل های انرژی افزایش یافته، دولت مراقبت های لازم را انجام می دهد تا سوءاستفاده هایي از این محل انجام نشود و برخی از واحدها قیمت ها را به طور نامعقول افزایش ندهند.

وزیر اقتصاد با اشاره به افزایش قیمت برخی  كالاها در روزهای اخیر افزود: این مساله ارتباط مستقیمی با افزایش نرخ حامل های انرژی ندارد و تا حدی مطابق روندی است كه در سال های گذشته هم وجود داشته و به طور معمول با تغیير فصل، قیمت برخی كالاها افزایش داشته است.

وی با بیان اینكه نگاه دولت به مسایل اقتصادی كشور نه تعزیری، بلكه اقتصادی است، گفت: اگر  مراقبت هایي هم در بازار انجام می شود عمدتا با این هدف است كه عده ای، از فضای ایجاد شده سوءاستفاده ای نكنند.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این پرسش كه برخی معتقدند دولت خواستار افزایش نرخ دلار تا 3500 تومان برای تامین منابع خود است، گفت: این شایعه به شدت تكذیب می شود زیرا دولت به دنبال ثبات در بازارها است و این شایعات تنها برای جلوگیری از برقراری آرامش و ثبات و بی اعتمادی در بازارهای مختلف منتشر می شود.
پاسخ
سپاس شده توسط: Masoud_MI


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت (حسابداری و کامپیوتر) تبلیغ متنی شما در اینجا
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۳۹۷: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۳۹۷ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۸:۴۶ ب.ظ