Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
يادداشت: نظارت، حسابرس، انگیزه
#1
از وظايف پنج‌گانه عمده مديريت‌، برنامه‌ريزي، هماهنگي، سازماندهي، بودجه‌ريزي و نظارت است. نظارت به معني كنترل، مراقبت، بازديد و در اصطلاح انگليسي مترادف Monitoring يا Controling نيز گفته مي‌شود. نظارت داراي درجات مختلف است از نظارت انسان بر خود تا نظارت خداوند بر انسان. البته نظارت دولت بر امور هم از انواع نظارت است. امروزه نظارت حلقه تكميلي فرآيند برنامه‌ريزي و تداوم‌دهنده و تصحيح‌كننده آن به شمار مي‌آيد.

از وظايف پنجگانه عمده مديريت‌، برنامه‌ريزي، هماهنگي، سازماندهي، بودجه‌ريزي و نظارت است. نظارت به معني كنترل، مراقبت، بازديد و در اصطلاح انگليسي مترادفMonitoring يا Controling نيز گفته مي‌شود. نظارت داراي درجات مختلف است از نظارت انسان بر خود تا نظارت خداوند بر انسان. البته نظارت دولت بر امور هم از انواع نظارت است. امروزه نظارت حلقه تكميلي فرآيند برنامه‌ريزي و تداوم‌دهنده و تصحيح‌كننده آن به شمار مي‌آيد. اين ابزار يكي از وظايف عمده و اصلي مديريت امروز است كه براي حسن اداره امور در هر سازماني مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بي‌شك بدون آن ميان تصميمات راهبردي و سياست‌هاي ميان مدت و كوتاه مدت هماهنگي و سازگاري ايجاد نمي‌شود و تصميمات اتخاذ شده در جهت رسيدن به هدف‌هاي برنامه محقق نمي‌شود.

يكي از مشكلات و نارسايي‌هايي كه معمولا در اجراي برنامه‌هاي توسعه به‌وجود مي‌آيد، عدم وجود نظام نظارتي مناسب براي ارزيابي فعاليت‌هاي اجرايي برنامه و در نتيجه عدم نظارت كافي بر عملكرد برنامه‌هاي مذكور بوده است.  نظارت فرآیندی است که عملکردها را اندازه‌گیری می‏کند و هنگامی‏که درست انجام شود کارکنان، سرپرستان و مدیران از آن بهره‌مند خواهند شد. ویژگی‌های اصلی روش‌های بهبود نظارت عبارت است از:

۱) کنار هم قرار دادن کارکنان و مدیریت برای افزایش کارآیی

۲) حمایت سازمانی از کارکنان توسط مدیر در مراحل مختلف تصمیم‌گیری، هدف‌گذاری، اجرا و نظارت

۳) ایجاد فضای مشارکت کار توأم با فرهنگ مشورت در کلیه سطوح سازمانی از سوی مدیر

۴) بهبود و تسهیل در جریان اطلاعات در سازمان با جایگزینی افراد شایسته

۵) تعیین هزینه‌هایی که در نظارت ارزشی افزوده ایجاد می‏کند و آنها که ارزش افزوده‏ای ندارند. یکی از راهکارهای تقویت نظارت ایجاد انگیزه در بین ناظرین بوده و سازمان‌های نظارت‌کننده باید به آن توجه داشته باشند که در صورت فقدان چنین راهکارهایی، نرخ آسیب‏های اداری بالا خواهد بود و هر قدر سیستم نظارت پیشرفته باشد به نتایج مطلوب نخواهد رسید.

همان‌طور که در بخش حسابداری، قسمت مافوقی به نام حسابرسی وجود دارد و بر اعمال حسابداران نظارت قانونی و کامل انجام می‏دهددر اینجا این سوال مطرح می‌شود که آیا در بین حسابرسان انگیزه وجود دارد؟

حسابرسان جزو معدود افرادی هستند که با توجه به شرایط سخت کاری اقدام به اخذ مدارک معتبر داخلی و حتی بین‌المللی كرده و سعی در به‌روز نگه داشتن خود کرده و در این راستا سعی در انجام وظیفه خود به بهترین نحو ممکن كرده‌اند، اما آیا با توجه به شرایط سخت کاری از جمله ساعت کاری بالا، ماموریت‌های طولانی مدت، به تبع آن دوری از خانواده و مشکلات پس از آن آیا شرایط مناسب برای این قشر زحمتکش جامعه فراهم شده است؟

با توجه به اینکه عمده شرکت‌ها اعم از دولتی و خصوصی توسط سازمان حسابرسی و موسسات عضو جامعه حسابرسی می‌شوند این خود نشان‌دهنده وظیفه خطیر این حرفه بوده، پس امید است در دولت تدبیر و امید با دیدی بازتر به افراد شاغل در این حرفه نگریسته که این خود به مرور زمان باعث بهبود وضعیت شرکت‌ها و جامعه خواهد شد. 

انگیزش: به مجموعه عامل‌هایی که مردم را وا می‌دارد به روش خاص رفتار و تلاش کنند تا به هدف‌های موردنظر دست یابند. 

* مهدی ایرج زاد - کارشناس ارشد حسابداری

منبع: دنياي اقتصاد
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۱ مرداد ۱۴۰۳، ۰۵:۴۹ ق.ظ