Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبر: تخصيص منابع درآمدی ماليات به هزينه‌های درمانی و اثرات مثبت آن در تمکين مالياتی
#1
در عصر حاضر ارتقاء شاخص هاي سلامت يکي از نشانه هاي بارز توسعه يافتگي و نماد رشد نهادينه در جوامع بشري محسوب مي گردد. بر همين اساس تمامي تلاشها و کوششهاي بشري در پيشبرد دانش و دستيابي به عرصه ها و يافته هاي نوين علمي حتي در حيطه صنعت و فناوري صرفا جهت ايجاد زمينه ارتقاء کيفيت زندگي و آسايش مردم طراحي و اجرا گرديده به گونه اي که امروز توسعه يافتگي ملل تنها با ارزيابي شاخص هاي سلامت قابل قياس بوده و حتي با اتکا به اين شاخص ها مي توان رشد صنعتي، اقتصادي را نيز پيش بيني نمود. توسعه سريع اقتصادي، رشد بيش از حد جمعيت و حضور در مرحله سازندگي کشور موجب توجه به بهداشت بطور عام که نگهداري و اعتلاي سلامت است، مي باشد از آنجائيکه برخورداري از بالاترين سطح سلامت يکي از حقوق اساسي انسانها تلقي مي شود، دولتها موظفند نهايت تلاش خود را در نيل به اين امر مبذول نمايند.

زيرا ارتباط مستقيم و تنگاتنگي ميان سلامتي افراد کشور با توسعه اقتصادي آن جامعه وجود دارد. بسياري از انديشمندان اقتصادي اعتقاد دارند که توليد و ميزان آن پيش شرط پيشرفت و رشد اقتصادي هر کشوري است. با عنايت به اينکه عوامل توليد (منابع طبيعي، نيروي کار، سرمايه، مديريت) در توليد کالاها و خدمات نقش برجسته اي دارند، ضمناً با توجه به اينکه عوامل مذکور در هر کشور با محدوديت مواجه مي باشند، لذا براي به حداکثر رساندن توليد کالاها وخدمات لازم است هر يک از عوامل به نحو مطلوب و بهينه مورد بهره برداري قرار گيرد. از اينرو مي بايست عوامل توليد بطور جداگانه مورد بررسي قرار گيرند اما در اين نوشتار تنها عامل نيروي انساني (کار) مورد مطالعه وکنکاش قرار خواهد گرفت.

نظر به اينکه جمعيت هر کشوري به دو بخش فعال و غير فعال تقسيم مي شود که بخش غير فعال آن (کودکان و سالخوردگان) عملاً در توليدکالاها و خدمات نقشي ندارند. بخش ديگر جمعيت که به نيروي فعال اختصاص دارد و در توليد کالا و خدمات تاثير بسزايي داشته و هرچه اين بخش از نيروي کار جامعه از سلامتي و تخصص بيشتري برخوردار باشند در افزايش توليد و در نتيجه رشد اقتصادي موثرتر عمل خواهند نمود.

مقوله سلامت بسيار گسترده بوده و فراگيري و شمول آن با تمامي مراحل زندگي مرتبط مي باشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با توجه به وظايف قانوني و رسالت مدني خويش متولي امر سلامت در کشور مي باشد. فراهم آوردن جامعه سالم در گرو تامين اجزاء جامعه و بخصوص افراد جامعه مي باشد. لذا سلامت فردي از مهمترين و اصلي ترين مسائل است که هر جامعه اي با آن دست به گريبان بوده و از اهداف اصلي دولت مي باشد.

با توجه به مطالب مطرح شده مي توان به اهميت و نقش سلامتي جسم و روح افراد در ميزان توليد واقف گرديد. از اينرو دولتها مي توانند با اختصاص دادن هرچه بيشتر بودجه به موضوع درمان در کشور به سلامتي طيف وسيع تري از افراد جامعه کمک نمايند. بنابراين شايسته است دولتها بخش اعظمي از منابع درآمدي که عمدتاً در سالهاي اخير از طريق ماليات تامين مي شود به هزينه هاي درماني اختصاص دهند زيرا با اتخاذ چنين سياستهائي اولا ً آحاد جامعه به عينه مي توانند آثار مالياتهاي پرداختي خويش را ملاحظه نموده که مسلماً اين امر در ارتقاء فرهنگ مالياتي بسيار تاثير گذار بوده و موديان مالياتي با تمکين بيشتري نسبت به پرداخت ماليات اقدام نمايند.

نمونه بارز اين سياست دولت را ميتوان در بودجه سالجاري به وضوح مشاهده کرد که بموجب آن يک درصد از درآمد ماليات بر ارزش افزوده به هزينه هاي درماني اختصاص داده شده است که تاثير مستقيم آن را بر کاهش هزينه هاي درمان در جامعه مشخص مي باشد بطوري که در بعضي مناطق مي بايست فقط 10% هزينه و در بعضي مناطق فقط 5 % هزينه هاي درماني را پرداخت نمايند. ثانياً با توجه بيشتر به مقوله بهداشت و درمان در بودجه سالانه کشور از ميزان مرگ ومير جمعيت کاسته شده. همچنين با افزايش نيروي سالم و فعال جامعه از تعداد نيروهاي غير فعال وسربار کاسته شده که در نهايت به افزايش توليد و رشد اقتصادي کشور خواهد انجاميد .

منبع: سازمان امور مالياتي كشور
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۱ مرداد ۱۴۰۳، ۰۷:۰۰ ق.ظ