Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات

تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: بهای تمام شده کالای فروش رفته
در رابطه با محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته در شرکت بازرگانی.باتوجه به اینکه شرکت از سیستم بهایابی دائم استفاده میکند،درصورتیکه بخواهیم به صورت ماهیانه بهای تمام شده کالای فروش رفته را با استفاده از نرم افزار حسابداری محاسبه کنیم،به چه صورت عمل میکنیم؟ دوستان،در صورتیکه بخواهیم سود و زیان هر ماه را محاسبه کنیم مطمئنا" به بهای تمام شده کالای فروش رفته نیاز است،چطور میباست این بها محاسبه شود و بابت آن هر ماه چه مقدار به عنوان بهای تمام شده کالای فروش رفته بدهکار و موجودی کالا بستانکار میشود؟ با تشکر
پاسخ
سپاس شده توسط:
سلام و عرض ادب خدمت شما

ابتدا از طرف کلیه اعضای فروم لرن خدمت شما خیر مقدم عرض می کنم، به سایت خودتان خوش آمدید.

در روش دائمی زمان فروش کالا ما دو ثبت داریم که یکی از آنها مربوط به بهای تمام شده کالای فروش رفته می باشد.

وجه نقد / ح.دریافتنی     ***
                   فروش                  ***

ب ت ش ک ف ر             ***
                   موجودی کالا         ***

بنابراین معمولا در نرم افزارهایی که موجودی کالای آنها بر مبنای روش دائمی است نیز همین موضوع صدق می کند و شما هر زمان که بخواهید می توانید مانده بهای تمام شده کالای فروش رفته را داشته باشید.

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: comptabilite9
با تشکر از پاسخ شما و ممنون از خیرمقدم گوییتان. من با ثبت مشکلی ندارم. منظور من زمان ثبت بهای تمام شده کالای فروش رفته است. در شرکتی دیدم این ثبت به صورت ماهیانه است.ولی نمیدانم به چه صورت باید محاسبه شود.فرمول کلی موجودی اول دوره+خرید طی دوره-موجودی پایان دوره=بهای تمام شده کالای فروش رفته. ولی در صورتیکه بخواهیم در پایان دوره محاسبه کنیم این فرمول آسانتر است.ولی ماهیانه چطور؟اگر هرماه بخواهیم محاسبه کنیم،آیا صحیح است که ماهیانه ثبت ب.ت.ک.ف.ر بد موجودی کالا بس را انجام دهیم؟در این صورت چگونه محاسبه میشود؟ با تشکر
پاسخ
سپاس شده توسط:
خواهش مي كنم دوست گرامي، فقط انجام وظيفه مي كنم

ببينيد در سيستم دائمي، در هر لحظه كه بخواهيد مانده موجودي كالا مشخص مي باشد و نيازي به ارزيابي آن نداريد. وقتي شما فروش داشته باشيد، نهايتاً ثبت حسابداري شما منجر به ايجاد حساب بهاي تمام شده كالاي فروش رفته و كاهش موجودي كالا مي گردد و نياز به محاسبات و فرمول نمي باشد. بنابراين مانده حساب "ب ت ك ف ر" هماني است كه در شناسايي سود و زيان استفاده مي شود.

موردي كه فرموديد معمولاً برخي شركتها رويدادهاي مالي خود را ماهيانه را در دفاتر ثبت مي كنند كه مجموع همان ثبت هاي روزانه است و اينطور نيست كه ما يك بار هنگام فروش و يك بار هم در پايان هر ماه ثبت دوم فوق الذكر را بزنيم. در اين رابطه قابل ذكر است شركتهايي كه رويدادهاي مالي خود را روزانه در نرم افزار حسابداري قابل قبول اداره دارايي ثبت مي كنند، مي توانند دفاتر كل و روزنامه خود را بصورت ماهيانه بنويسند.

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط: comptabilite9
با تشکر از توضیحات مفید شما. البته منظور من این نبود که یکبار روزانه و یکبار ماهیانه.فقط ماهیانه.شما فرمودید نیازی به محاسبات نیست.منظورتان این است که خود نرم افزار حسابداری این مبلغ را نشان می دهد؟
پاسخ
سپاس شده توسط:
خواهش می کنم دوست گرامی

به هرحال اگر شرایطی که خدمت شما عرض کردم مهیا باشد، ایرادی ندارد که دفاتر بصورت ماهیانه تحریر شود.

بابت تکرار عرایضم از شما عذرخواهی می کنم، اما در روش دائمی دو ثبت هنگام فروش موجودی کالا درج می شود:

وجه نقد / ح.دریافتنی     ***
                  فروش                  ***
به بهای فروش

ب ت ش ک ف ر             ***
                  موجودی کالا         ***
به بهای تمام شده

منظور بنده این است که: از آنجا که شما شرکت بازرگانی هستید (نه یک شرکت تولیدی) دو نرخ دارید: 1- نرخ خرید (بهای تمام شده)، 2- نرخ فروش.

قیمت فروش شما، همان قیمتی است که در ثبت اول اعمال می شود و قیمت خرید شما در ثبت دوم منظور می گردد.

در صورت نیاز بفرمائید تا با یک مثال عددی این موضوع را بیان کنم.

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط: comptabilite9 ، ahmad
با تشکر از وقت شما برای پاسخگویی مستمر به سوال بنده.عذر خواهی مرا بپذیرید به خاطر طولانی تر شدن روند سوال. فرض کنید حجم فعالیت های این شرکت بسیار بالاست و روزانه ثبت اول انجام میشود.در انتهای ماه حسابدار میبایست ثبت دوم را بزند.در سیستم مالی مشخص نیست چه کالایی فروش رفته.حال،برای محاسبه بهای موجودی فروش رفته که مسلما به قیمت خرید است،میبایست قیمت هرکدام از اقلام را بداند.سوالم اینجاست آیا ایشان در سیستم انبار نرم افزار ،موجودی خارج شده در ماه را مشاهده و سپس جمع آن را به عنوان مبلغ بهای ت.ک.ف.ر،در سیستم مالی ثبت میکند؟با احترام
پاسخ
سپاس شده توسط: Masoud_MI
خواهش مي كنم دوست گرامي، فقط انجام وظيفه است. هدف ما روشن شدن موضوع براي سوال كننده است و اگر روند نتيجه گيري طولاني شده است به دليل ضعف بنده مي باشد و از شما عذرخواهي مي كنم.

در ابتدا خدمت شما عرض كنم كه اين رويه اي كه فرموديد كاملاً اشتباه است چراكه در زمان فروش بايستي هردوثبت همزمان انجام شود.

و اما در رابطه با سوال شما، درصورتی که شما انبار داشته باشید، بایستی ثبت های دوم را بر اساس حواله خروج از انبار در سیستم ثبت نمائید و درصورتی که نرم افزار انبار شما بهای تمام شده را بصورت اتوماتیک و صحیح محاسبه می کند، می توانید این کار را انجام دهید.

يادآوري مي كنم كه اين روش اصلا صحيح نمي باشد و بايستي هر دوثبت همزمان و به روز در سيستم حسابداري انجام شود. ضمناً برخي نرم افزارها اين قابليت را دارند كه تنها با درج قيمت تمام شده، قيمت فروش و مقدار (تعداد) فروش، هر دوثبت را اتوماتيك منظور مي كنند.

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط: comptabilite9 ، ahmad
با سپاس فراوان از شما. مساله برای من روشن شد. موفق باشید.

در ادامه ی این مطلب،سوال دیگری داشتم.شرکت نوپایی را فرض بفرمایید که در طول سال تنها به ثبت اول اکتفا کرده و با توجه به اینکه حسابداری را در اختیار نداشته و تنها یک موسسه حسابداری به انجام فعالیتهای ایشان در غالب فاکتورهای رسمی میپرداخته،حسابداری قوی نداشته و ثبت دوم را انجام نمیداده. حال باید برای انجام این ثبت چه کرد؟ ضمن اینکه ایشان از سال گذشته فعالیت خود را شروع کرده و ثبتهای سال قبل هم به همین منوال بوده است. با تشکر از وقت و صبر شما.
پاسخ
سپاس شده توسط:
ضمن عرض سلام مجدد خدمت شما

لطفاً قبل از خواندن این جواب، پاسخ قبلی بنده را مجدداً مشاهده بفرمائید چون اندکی تغییر در آن ایجاد کردم و به نوعی توضیحات آن را تکمیل کردم.

در رابطه با سوال نیز اگر اندکی بیشتر در این باره توضیح دهید ممنون می شوم. علاوه بر این بفرمائید که پارسال بهای تمام شده کالای فروش رفته و در نهایت سود و زیان را چگونه محاسبه کرده اند؟ آیا شرکت علی الرأس شده است یا خیر؟ و...

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۶ مرداد ۱۴۰۳، ۰۴:۰۹ ق.ظ