Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
يادداشت: درددل يك حسابرس با وزير اقتصاد
#1
جناب آقاي دکتر طيب‌نيا، وزير محترم امور اقتصادي و دارايي

در آخرين چهارشنبه و پنجشنبه ارديبهشت‌ماه جاري، سيزدهمين همايش ملي حسابداري ايران در دانشکده مديريت دانشگاه تهران برگزار شد و جاي شما به عنوان عالي‌ترين مقام اجرايي مالي کشور در آن خالي بود. رييس کل بانک مرکزي در اين همايش بر ضرورت نياز به يک جامعه حسابرسي حرفه‌اي براي اجراي سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي در نظام بانکي کشور، گزارشگري صحيح و شفاف مالي و نظارت بر عملکرد مديريت اجرايي بانک‌ها، اجراي نقش حاکميت شرکتي در بانک‌ها و نيز ضرورت انجام بخش عمده‌اي از اهداف بازرسي حضوري بانک مرکزي توسط حسابرسان مستقل تاکيد کرد. معاون اقتصادي جنابعالي نيز بر اهميت کار حسابرسان در بحث کشف اختلاس‌ها و سوء‌استفاده‌هاي مالي، عدم توجه به اشارات شفاف حسابرسان در اين مورد و نقش حسابرسان در وصول ماليات به عنوان يکي از محورهاي بسيار مهم سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي اشاره کرد. با اين حال هنوز هم جاي شما خالي بود.

زحمات و تلاش‌هاي جنابعالي به عنوان يکي از اعضاي اصلي تيم اقتصادي دولت در زمينه کنترل و مهار تورم حاد و مثبت شدن نرخ رشد اقتصادي و خروج کشور از رکود عميق، جاي تحسين دارد. ليکن آيا وظايف وزير امور اقتصادي و دارايي به همين جا ختم مي‌شود؟ مگر نه اينکه هر اقدام و تصميم اقتصادي و سرمايه‌گذاري چه در حوزه حاکميتي و چه در تصدي‌گري بايد بر مبناي اطلاعات مالي شفاف گرفته شود و مگر نه اينکه جامعه حرفه‌اي حسابرسي است که با انجام حسابرسي، به اعتبار اين اطلاعات مي‌افزايد؟ اطلاعاتي که از بنگاه‌هاي خرد جمع‌آوري مي‌شود و بر مبناي آن، تصميمات لازم چه در حوزه اقتصاد خرد و چه در اقتصاد کلان اتخاذ مي‌شود؟

آيا از خود پرسيده‌ايد که در طول دوره وزارتتان چه اقدامي در جهت حفظ، بسط و توسعه حرفه حسابرسي مستقل که در راس آن جامعه حسابداران رسمي ايران قرار دارد، انجام داده‌ايد؟ نهادي که در يک کلام، وجود و کارکرد آن شرط لازم براي توسعه اقتصادي است.نهادي که اهميت آن در اتحاديه اروپا به حدي است که بدون اخذ نظر از آن، هيچ قانون يا مقرره اقتصادي و مالي در آن اتحاديه به تصويب نمي‌رسد. جامعه حسابداران رسمي ايران به موجب قانون و به منظور اعمال نظارت مالي بر واحدهاي توليدي، بازرگاني و خدماتي و نيز حصول اطمينان از قابل اعتماد بودن صورت‌هاي مالي واحدهاي مزبور در جهت حفظ منافع عمومي، صاحبان سرمايه و ديگر اشخاص ذي‌حق و ذي‌نفع تشکيل شده و به موجب ماده واحده آن، موسسه‌اي غيردولتي، غيرانتفاعي و داراي استقلال مالي و شخصيت حقوقي مستقل است.آيا مي‌دانيد اساسنامه جامعه حسابداران رسمي ايران با اصلاحاتي که به طور خلق‌الساعه و بدون هيچ‌گونه منطقي در دوره دولت نهم و دهم در آن انجام شده، اين جامعه را تبديل به موسسه‌اي کرده که نه غيردولتي است و نه داراي شخصيت حقوقي مستقل؟ آيا مي‌دانيد باوجود سياست‌هاي اجراي اصل «44» قانون اساسي و روح حاکم بر قانون تشکيل جامعه حسابداران رسمي که موسسات حسابرسي عضو جامعه حسابداران رسمي را مجاز به انجام وظايف حسابرسي و بازرس قانوني شرکت‌ها و موسسات موضوع بندهاي «الف» و «ب» ماده«7» اساسنامه سازمان حسابرسي دانسته است، عملا حسابرسي بخش عمده‌اي از اين شرکت‌ها و موسسات توسط سازمان حسابرسي صورت مي‌پذيرد و موسسات حسابرسي تبديل به پيمانکار دست دوم سازمان حسابرسي شده‌اند؟ و آيا مي‌دانيد اين نحوه عمل علاوه بر اينکه با روح حاکم بر قانون منطبق نيست، آثار مخربي بر حرفه حسابرسي مستقل وارد خواهد آورد؟ آيا مي‌دانيد با اينکه به موجب قانون، نظارت حرفه‌اي بر کار حسابداران رسمي برعهده جامعه حسابداران رسمي است، ساير دستگاه‌هايي که حق قانوني در اين مورد ندارند، اقدام به نظارت بر موسسات حسابرسي مي‌کنند؟ آيا مي‌دانيد که وضعيت کنوني حاکم بر جامعه حسابداران رسمي ايران تا حدود زيادي متاثر از تفکر و تلقي برخي افراد در بدنه وزارت امور اقتصادي و دارايي از نقش و کارکرد حسابداران رسمي است که با واقعيت همخواني ندارد و شايد هم‌اکنون نيز جنابعالي همين افراد را در مورد مسايل جامعه حسابداران رسمي ايران طرف مشورت قرار مي‌دهيد؟ آيا مي‌دانيد با مصوبه هيات وزيران دولت دهم، مديران مالي، مالياتي و محاسباتي که 10 سال سابقه کار دارند، مي‌توانند بدون شرکت در آزمون ورودي، حسابدار رسمي شوند در حالي که شايد هيچ تجربه حرفه‌اي در حوزه حسابرسي مستقل نداشته‌اند و آيا به تبعات منفي اين موضوع توجه کرده‌ايد؟ آيا مي‌دانيد باوجود اينکه انجام حسابرسي مالياتي به موجب قانون، در صلاحيت جامعه حسابداران رسمي ايران است، در پيش‌نويس جديد قانون ماليات بر ارزش افزوده، با تغيير نام حسابرسي مالياتي به رسيدگي مالياتي، حق انجام اين کار را به جامعه مشاوران مالياتي داده‌اند؟ جامعه‌اي که به موجب قانون براي امر مشاوره مالياتي و نه‌ حسابرسي مالياتي تشکيل شده است؟ آيا اساسنامه جامعه حسابداران رسمي را مطالعه کرده‌ايد تا به عمق فاجعه پي ببريد؟ و آيا براي توسعه بازار موسسات حسابرسي که شرط لازم براي سرمايه‌گذاري و توسعه اقتصادي است، اقدامي کرده‌ايد؟ جناب آقاي وزير، در تنها نشست کوتاه اعضاي شوراي عالي جامعه حسابداران رسمي ايران با جنابعالي در سال 1392، قول‌هايي داديد که هنوز هيچ‌کدام اجرايي نشده‌اند.

اما اخيرا جنابعالي در مورد جامعه حسابداران رسمي، اقدامي تاريخي کرده‌ايد. باوجود اينکه بر عملکرد دولت نهم و دهم در مورد جامعه حسابداران رسمي ايران انتقاداتي وارد است، هيچ‌گاه به خود اجازه ندادند که مصوبات شوراي عالي جامعه حسابداران رسمي ايران را که به موجب قانون، يک موسسه غيردولتي است، باطل کنند ليکن جنابعالي به عنوان يک مقام دولتي براي اولين بار اين کار را باب کرديد، آن هم در مورد مصوبه‌اي که در صحت آن و انطباقش با روح حاکم بر قوانين و مقررات هيچ شکي نيست و در مورد آن در نوشتاري با عنوان «نقدي بر قراردادهاي سازمان حسابرسي با شرکاي موسسات» که در صفحه 11 روزنامه وزين «جهان‌صنعت» در تاريخ 26 فروردين‌ماه 1394 منتشر شد، به تفصيل توضيح داده‌ام. آيا با مطالعه آن نوشتار و علم به مطالب آن، چنين تصميمي را گرفته‌ايد؟

به ياد بياوريم شعار تبليغاتي رييس‌جمهور محترم در مورد اهميت و جايگاه موسسات عمومي غيردولتي را. آيا بايد بگوييم از طلا گشتن پشيمان گشته‌ايم، مرحمت فرموده ما را مس کنيد؟آقاي وزير، جاي شما در سيزدهمين همايش ملي حسابداري ايران و همچنين در ايفاي نقش موثر و سازنده در جامعه حسابداران رسمي ايران واقعا خالي است.

* عباس وفادار - حسابدار رسمی

منبع: جامعه حسابداران رسمی کشور
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: maryam61 ، moongirl


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۰: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۰ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۲ تير ۱۴۰۰، ۰۱:۳۸ ق.ظ