Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات

تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: حسابداری اجناس معیوب
با سلام
در یک سیستم حسابداری و فروش فروشگاهی م اجناس معیوب و فاسد رو چطور میشه در حسابداری منظور کرد
به عنوان مثال ملموس
فرض کنید ما 100 عدد پنیر 500 گرمی بسته بندی داریم که 95 عدد از اونو فروختیم الان موجودی ما تو نرم افزار زده 5
اما این 5 عدد به دلیل تاریخ انقضا باید معدوم بشه
الان روال حسابداری ای اقلام به چه صورته باید فاکتور مجزا بزنم ؟
با تشکر
پاسخ
سپاس شده توسط:
سلام

حواله انبار باید صادر بشه از انبار محصول به انبار ضایعات انتقال داده بشه سپس از اونجا به سایر هزینه ها و درامد های عملیاتی بسته بشه
ثبت حسابداری اون به شکل زیره

سایرهزینه ها و درامد های عملیاتی   ****
                   موجودی کالا                        ****

اما حالا باید دید که آیا سیستم انبار به گونه ای طراحی شده که هنگام ضایعات بتوان سندی مجزای فروش و صادر نمود ؟ ویا امکان تعدیل موجودی به نحوی که اثر اون در حساب سایر درامد ها بیاد وجود داره ؟ اکه باشه که چه بهتر در غیر این صورت باید یک فاکتور فروش معادل قیمت تمام شده صار نمایید و سپس در سیسم حسابداری عکس سند صادره را جهت رفع اثر فروش صوری و ح دریافتنی و همچنین اصلاح بهای تمام شده و انتقال ان به سایر هزینه ها و درامد های عملیاتی به شکل زیر صادر نمایید

هنگام صدور فاکتور

ح دریافتنی        ****
      فروش                ****
بهای تمام شده ****
      موجودی کالا       ****

-------------------------------

سند دستی جهت رفع اثر صوری ایجاد شده در حساب ها

فروش      ****
    ح دریافتنی        ****
سایر درآمد ها و هزینه های عملیاتی     ****
            بهای تمام شده کالای فروش رفته    ****

موفق باشید
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، zeinab ، Masoud_MI ، حسین ، hoda ، asena ، sepideh ، alisaedi ، جعفری
با سلام

ضمن تشكر از پاسخ جناب آقاي آسيابان عزيز و در تكميل فرمايشات ايشان؛

مطابق استاندارد حسابداري شماره 8، شما مي‌بايست اين موارد را به حساب "هزينه كاهش ارزش موجودي مواد و كالا" ثبت نمائيد كه به سود و زيان دوره منظور مي‌گردد، البته معمولاً همانطور كه دوستمان فرمودند به حساب "زيان ناشي از ضايعات غير عادي" منظور مي‌كنند كه در نهايت به سود و زيان دوره مي‌رود.

نكته مهم اينجاست كه در هر دو مورد؛ درصورتي اين هزينه مورد قبول اداره دارايي قرار مي‌گيرد كه شما اين موضوع را طي نامه‌اي به اداره دارائي اطلاع داده و تاریخ صورتمجلس ضایعات را اعلام کنید و در حضور نماينده دارائي و مسئولین فنی و آزمایشگاه ضایعات را از شرکت خارج نمائيد.

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: zeinab ، alipesaraklu ، Amir 2010a ، mehdiasiaban ، حسین ، hoda ، asena ، sepideh ، alisaedi ، جعفری
با سلام و تشکر بابت پاسخ همکاران گرامی
سندی که بابت ثبت کالای معیوب در این تاپیک توسط دوستان درج شد مشابه پاسخی ست که از تالارهای دیگه دریافت کردم،اما من هنوز با این مسأله مشکل دارم و فکر می کنم با این ثبت در نهایت 2 بار از مبلغ سود کسر می شود.
اگر هیچ سندی درج نشود و خروجی انبار از نوع تلفات بخورد و از موجودی کالای مذکور کم شود مشکلی پیش می آید؟
با احترام
اراده کنید که همیشه به وجود آورنده ی تحولات باشید، نه قربانی تغییرات
از برداشتن یک گام بلند نترسید،گاهی از یک فاصله یک چاله و یا یک مانع، با دو گام کوتاه نمی توان عبور کرد
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۱۴ مرداد ۱۳۹۴، ۰۹:۱۱ ق.ظ)hoda نوشته: با سلام و تشکر بابت پاسخ همکاران گرامی
سندی که بابت ثبت کالای معیوب در این تاپیک توسط دوستان درج شد مشابه پاسخی ست که از تالارهای دیگه دریافت کردم،اما من هنوز با این مسأله مشکل دارم و فکر می کنم با این ثبت در نهایت 2 بار از مبلغ سود کسر می شود.
اگر هیچ سندی درج نشود و خروجی انبار از نوع تلفات بخورد و از موجودی کالای مذکور کم شود مشکلی پیش می آید؟
با احترام

سلام 
میشه بفرمایید کجای ثبت های بالا باعث تکرار میشه ؟
درضمن یک سری نرم افزار های ساده  مثل هلو و ... فاکتور ضایعات دارن که مستقیما میشه صادر نمود که در اکثر نرم افزار های حرفه ای تر همچین امکانی وجود ندارد 
موفق باشید
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۱۴ مرداد ۱۳۹۴، ۱۰:۱۱ ق.ظ)mehdiasiaban نوشته: سلام 
میشه بفرمایید کجای ثبت های بالا باعث تکرار میشه ؟
درضمن یک سری نرم افزار های ساده  مثل هلو و ... فاکتور ضایعات دارن که مستقیما میشه صادر نمود که در اکثر نرم افزار های حرفه ای تر همچین امکانی وجود ندارد 
موفق باشید

یکبار به قیمت کالا هزینه ثبت که نهایتا منجر به کسر سود می شه و از طرفی هم موجودی کالا ثبت بستانکار می خوره که چون نهایت امر موجودی پایان دوره را کم می کنه باز هم باعث کسر سود می شه.
برداشت من از این بحث اینطوره و میخوام اشتباه برداشتم و توضیح بدید تا قانع بشم
با تشکر
از برداشتن یک گام بلند نترسید،گاهی از یک فاصله یک چاله و یا یک مانع، با دو گام کوتاه نمی توان عبور کرد
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۱۴ مرداد ۱۳۹۴، ۱۰:۳۲ ق.ظ)hoda نوشته: یکبار به قیمت کالا هزینه ثبت  که نهایتا منجر به کسر سود می شه و از طرفی هم موجودی کالا ثبت بستانکار می خوره که چون نهایت امر موجودی پایان دوره را کم می کنه باز هم باعث کسر سود می شه.
برداشت من از این بحث اینطوره و میخوام اشتباه برداشتم و توضیح بدید تا قانع بشم
با تشکر

دوست عزیز 
در روش نگهداری دائمی کالا محاسبات قیمت تمام شده دستی صورت نمی گیرد و زمانی که بخواهیم موجودی ها را به واقعیت برسانیم مجبوریم حوله صادر کنیم 

هنگام صدور فاکتور 

ح دریافتنی        ****
      فروش                ****
بهای تمام شده ****
      موجودی کالا       ****

-------------------------------

سند دستی جهت رفع اثر صوری ایجاد شده در حساب ها 

فروش      ****
    ح دریافتنی        ****
سایر درآمد ها و هزینه های عملیاتی     ****
            بهای تمام شده کالای فروش رفته    ****

سند اول باعث کاهش موجودی و به طبع افزایش ب ت و فروش می گردد.
سند  دوم اثر ایجاد شده در ح دریافتنی و فروش و بهای تمام شده را صفر و اختلاف را به سایر درامد ها و هزینه های عملیاتی می برد 
و اگر بخواهیم اثر اسناد را در نظر بگیریم به همان دو ارتیکل زیر می رسیم 

سایرهزینه ها و درامد های عملیاتی   ****

موجودی کالا                        ****
موفق باشید 

پاسخ
سپاس شده توسط: alipesaraklu
سلام و صبح بخیر دوستان
با تحقیقاتی که در مورد این موضوع انجام دادم به این نتیجه رسیدم که در روش دائمی چون فروشی انجام نشده و بهای تمام شده کالای فروش رفته(که کاهنده ی سود است)سند نمی خورد باید سند زیر را ثبت نمود

سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی***
                    موجودی کالا ***

و اما در روش ادواری کافی ست خروجی انبار ثبت شود که با این کار موجودی پایان دوره انبار کسر می شود و سود را به همان اندازه کم می کند

فرض کنید خریدمان برابر 1000 بوده که همه اش معیوب شده است

دائمی:
فروش خالص- بهای تمام شده کالای فروش رفته= سود ناویژه   (0-0)=0
سود ناویژه-هزینه ها=سود ویژه (0-1000)=-1000

ادواری
فروش خالص-(م اول دوره +خ خالص طی دوره-م پایان دوره)=سود ناویژه    0-(0+1000-0)=-1000

حال فرض کنید در روش ادواری سند بدهکار شدن هزینه و بستانکار شدن موجودی را هم بزنیم،در اینصورت نتیجه زیر(2 برابر شدن زیان) حاصل می شود
فروش خالص-(م اول دوره +خ خالص طی دوره-م پایان دوره)=سود ناویژه    0-(0+1000-0)=-1000
سود ناویژه-هزینه ها=سود ویژه (1000-1000-)=-2000
لطفا اگر اشتباه می کنم دوستان راهنمایی کنند
با تشکر و احترام
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۱۹ مرداد ۱۳۹۴، ۰۸:۴۷ ق.ظ)hoda نوشته: لطفا اگر اشتباه می کنم دوستان راهنمایی کنند

دوست عزیز بنده در ابتدا خدمت شما عرض نمودم ثبت زیر 

موجودی کالا ***

باید زده شود اما برخی از نرم افزار ها همچین قابلیتی ندارند و جهت خروج موجودی مجبور به فروش می باشید لذا ثبت های بعدی را پیشنهاد دادم 
 فرضا در سیستم همکاران از طریق تعدیل انبار به صورت رقم کاهنده و نرخ از کاردکس موجودی شما کاسته می شود ومبلغ را هنگام صدور سند به حساب سایر درامد ها و هزینه های عملیاتی می برد 
موفق باشید
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۱۹ مرداد ۱۳۹۴، ۱۰:۰۳ ق.ظ)mehdiasiaban نوشته: دوست عزیز بنده در ابتدا خدمت شما عرض نمودم ثبت زیر 

موجودی کالا ***

باید زده شود اما برخی از نرم افزار ها همچین قابلیتی ندارند و جهت خروج موجودی مجبور به فروش می باشید لذا ثبت های بعدی را پیشنهاد دادم 
 فرضا در سیستم همکاران از طریق تعدیل انبار به صورت رقم کاهنده و نرخ از کاردکس موجودی شما کاسته می شود ومبلغ را هنگام صدور سند به حساب سایر درامد ها و هزینه های عملیاتی می برد 
موفق باشید

با تشکر آقای آسیابان
متاسفانه من هر طور سوالم(مشکلم )رو بیان می کنم شما همون جواب اول و بهم می دید یعنی به نظرتون در هر 2 روش، ثبت بدهکار سایر درآمد ها و هزینه ها و بستانکار موجودی کالا زده میشه؟ و زیان 2 براری که در روش ادواری حاصل میشه صحیحه؟
با ذکر مثال برداشتهام و خدمتتون عرض کردم که موضوع روشن شه ولی انگار وضعیت تغییری نکرده،شاید من سوالم و بد مطرح میکنم.

دوستان گرامی من هنوز با این موضوع شکل دارم و به شدت نیاز دارم یک جواب قانع کننده بگیرم
پاسخ
سپاس شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 2 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۰: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۰ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰، ۰۸:۴۶ ب.ظ