Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
يادداشت: اظهارنظر حسابرس نسبت به‌ صورت‌جریان وجوه‌نقد
#1
هدف حسابرس، افزایش میزان اطمینان استفاده‌كنندگان به‌صورت‌های مالی است. این هدف با اظهار‌نظر حسابرس نسبت به اینكه آیا صورت‌های مالی از تمام جنبه‌های با اهمیت، طبق چارچوب گزارشگری مالی مربوط (استانداردهای حسابداری) تهیه شده است یا خیر، تأمین می‌شود.

بر پایه همین تعریف، بند اظهارنظر گزارش حسابرسی به‌عنوان نتیجه و ماحصل فرآیند حسابرسی صورت‌های مالی، مهم‌ترین بخش گزارش حسابرسی است. هرچند نظر حسابرس نسبت به‌صورت‌های مالی به‌عنوان یك مجموعه واحد اظهار می‌شود اما در شرایط خاص، چنانچه اهمیت آثار موارد تحریف، محدودیت در كسب شواهد و ابهام اساسی بر هر یك از صورت‌های مالی متفاوت باشد، ممكن است اظهارنظر متفاوت نسبت به هر یك از صورت‌های مالی ضرورت داشته باشد.

تفكیك اظهارنظر حسابرس نسبت به هر یك از صورت‌های مالی اساسی در شرایط خاص، منجر به افزایش ارزش اطلاعاتی و اثربخشی گزارش حسابرسی برای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی استفاده‌كنندگان از صورت‌های مالی شده و از برداشت‌های نادرست از گزارش حسابرس جلوگیری می‌كند. تأكید این نوشتار بر اظهارنظر حسابرس نسبت به‌صورت جریان وجوه نقد است. صورت جریان وجوه نقد صورتی است كه درآن، جریان وجوه نقد ناشی از فعالیت‌های مختلف، به‌طور خلاصه نشان داده می‌شود. صورت مالی مزبور دارای این ویژگی خاص است كه برخلاف سایر صورت‌های مالی، برمبنای نقدی تهیه می‌شود و مبتنی بر جریان واقعی وجه نقد است.

بنابراین صورت مالی یادشده تحت تأثیر برخوردها و رویه‌های متفاوت حسابداری نسبت به معاملات و رویدادهای یكسان قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل است كه صورت جریان وجوه نقد شركت‌های مختلف (كه از رویه‌های حسابداری متفاوتی استفاده می‌كنند) از قابلیت مقایسه با یكدیگر برخوردار است. با توجه به موارد فوق، می‌توان چنین نتیجه‌گیری كرد كه برخی تحریف‌ها، محدودیت‌ها و ابهامات مرتبط با اقلام مندرج در سایر صورت‌های مالی اساسی، تأثیری بر صورت جریان وجوه نقد ندارد.

به‌عنوان مثال، فرض كنید شركتی صورت‌های مالی خود را از بابت كاهش ارزش موجودی مواد و كالا تعدیل نكرده و آثار مالی ناشی از تحریف فوق بر ترازنامه و صورت سود و زیان با اهمیت باشد. در مثالی دیگر فرض كنید افشائیات لازم در مورد برخی اقلام صورت‌های مالی طبق الزامات استانداردهای حسابداری صورت نپذیرفته است. در چنین شرایطی، به دلیل آنكه انحراف از استاندارد (در مثال‌های مفروض)، تأثیری بر صحت صورت جریان وجوه نقد ندارد، نظر حسابرس باید به‌صورت متفاوت اظهار شود. حال آنكه در برخی موارد در گزارش‌های حسابرسی به این موضوع توجهی نشده و نظر حسابرس به‌صورت مشروط اظهار شده و در نتیجه این اظهار نظر نسبت به‌صورت جریان وجوه نقد نیز تعمیم می‌یابد.

این مساله ممكن است باعث شود استفاده‌كنندگان از صورت‌های مالی اشتباهاً اینگونه نتیجه‌گیری كنند كه صورت جریان وجوه نقد ارائه شده توسط شركت بیانگر جریانات نقدی واقعی آن نبوده و بنابراین قابل مقایسه با جریانات نقدی شركت در سال قبل یا سایر شركت‌ها نیست. بنا ‌بر آنچه گفته شد، از آنجا كه اطلاعات مندرج در صورت جریان وجوه نقد، در تجزیه و تحلیل انعطاف‌پذیری مالی و نیز پیش‌بینی عملكرد آتی واحدهای تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به منظور افزایش شفافیت و مفید بودن اطلاعات مندرج در گزارش حسابرسي، لازم است حسابرسان به آثار مالی ناشی از بندهاي گزارش حسابرسي بر صورت جریان وجوه نقد توجه ویژه‌اي داشته باشند و در صورت لزوم اظهارنظر خود را در مورد صورت جریان وجوه نقد به صورت متفاوت ارائه كنند.

* حمید و وحید پورمشرفي – حسابداران رسمي

منبع: دنیاي اقتصاد
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۲: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۲ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲، ۰۷:۱۹ ب.ظ