Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
يادداشت: آینده حسابرسی و غفلت‌های ما
#1
در طی سی و چند سال گذشته که ارتباط ما با دنیای بین المللی حسابرسی در حد دسترسی محدود به کتاب و امثال آن بود و خبری از حضور موسسات و حسابرسان حرفه ای بین المللی در کشورمان نبود. به تدریج تغییرات زیادی در تمام شئون حرفه ای رخ داده است اما ما در همان مسیری که بودیم به راهمان ادامه دادیم لیکن در بقیه دنیا، حرفه پا به پای تحولات و تغییرات در مفاهیم نظری، علمی و تکنولوژیک و متدها و روشها تغییر یافته است.

اکنون که به دنیای پس از تحریم رسیده ایم و صحبت از استقرار IFRS و حضور سرمایه گذاران خارجی است. الزاماً چه بخواهیم و چه نخواهیم دیگر نمی‌توانیم رفع تفاوتهایمان با حسابرسان خارجی و حسابرسی بین المللی را امری موکول به آینده‌ای نامعلوم نمائیم، یواش یواش سرو کله حسابرسان خارجی پیدا خواهد شد و علیرغم تمایل درونی‌مان باید همانند نرم‌های جهانی، روش‌های بین المللی و تکنولوزی‌های معاصر حسابرسی جهانی، حسابرسی نمائیم و گرنه بازار حسابرسی بطور کلی از دسترس حسابرسان ایرانی و موسسات وطنی خارج خواهد شد. آیا می‌‌توانیم جهانی بشویم؟

متاسفانه معدودی از از اعضائ حرفه و حرفه‌ای‌ها به این مسائل فکر می‌کنند و کمتر در این رابطه مقاله، نوشته و تذکر دیده می‌شود.

واکنش حرفه چه در سطح سازمان حسابرسی و جامعه حسابداران رسمی و چه اعضائ حرفه متاسفانه چیزی نزدیک هیچ است. و کمتر کسی به موضوع کهنگی نگاه و سوگیری حسابرسی در کشور توجه دارد. فارغ از اینکه استانداردهای بین المللی حسابداری را بپذیریم یا نه، فارغ از اینکه استانداردهای حسابرسی خوبی داشته باشیم یا نه، فارغ از اینکه آدم‌های مناسب در شورا و هیئت مدیره و کارگروه‌ها داشته باشیم یا نه، فارغ از اینکه اساسنامه درستی داشته باشیم یا نه و …

خود حسابرسی فاقد پتانسیل و فاقد توان درونی و توشه لازم برای قبول مسئولیت در سطح بین المللی و پاسخ به خواسته‌ها و انتظارات سرمایه‌‌‌گذاران خارجی و مشارکت‌های جهانی در صنایع و اقتصاد ایران است، یعنی آن چیزی که نیاز اساسی کشور برای شیفت آپ کردن است. حسابرسی امروز ما بیگانه از آی تی، مهارت‌های کار با بانک‌های اطلاعاتی، داده کاوی، و دانش‌های مدلینگ و آشنائی با علم و تکنولوژی و روش‌های متنوع D&A است.

حسابرسی ما کماکان در همان مسیر قدیمی مربوط به پنجاه سال قبل بسوی فرسایش و بیگانگی با حسابرسی امروز که در کانتکست آی تی، تجزیه و تحلیل‌های کمی و کیفی آماری، مدل سازی، داده کاوی و همزیستی و تعامل عمیق با علوم دیگر نظیر اقتصاد، ریاضیات، فاینانس، آی تی و علوم و مهارت‌های مربوط به کار با بانک‌های عظیم اطلاعاتی ... انجام می‌شود، در حرکت است.

از این نقطه نظر، دانشگاه‌ها و مراجع آکادمیک، جامعه حسابداران رسمی و سایر مراجع حرفه ای و به هکذا موسسات و اعضای حرفه با آنکه کم و بیش قائل به تفاوت هستند ولی هنوز متوجه وخامت اوضاع و نزدیکی روز واقعه نیستند. متوجه نیستند که داشته‌های فعلی حرفه ابدا کافی به انجام حسابرسی در سطح بین المللی نیست و مطلقاً نمی‌توانند نیازهای متعارف مشارکت‌های خارجی و سرمایه‌گذاران بین المللی را برآورد نمایند.

احتمالاً زمانی که کار از کار گذشت در صحنه عمل با ورود حسابرسان خارجی و موسسات بین المللی متوجه تفاوت عظیم و غیرقابل جبران در کوتاه مدت خواهیم شد و آن وقت به وخامت اوضاع پی خواهیم برد، زمانی که بازار از دست رفته و فرصت‌های بهبود و ارتقا حرفه برای جهانی شدن به حداقل رسیده است. برای اینکه بتوانم درباره آینده حسابرسی قدری مستندتر صحبت بکنم خلاصه‌ای از نوشته نیک فرست (Nick Frost) لید پارتنر فن‌آوری حسابرسی موسسه KPMG را که همین اواخر در یکی از نشریات معتبر حرفه ای چاپ شده تقدیم می‌کنم.

رویکرد کنونی حسابرسی به آی تی، تکنولوژی تحلیل‌های آماری و مهارت‌های کار با بانک‌های عظیم اطلاعاتی، بزودی تمرکز دنیای حسابرسی را با حذف تقریبی تمام فرایندهای عملیاتی حسابرسی و هم چنین تأثیر بر عناصر کلیدی قضاوت حرفه ای، عملاً متوجه مقوله دیگری خواهد کرد. با اینکه کار حسابرسی همیشه بعنوان ارزیابی و اظهار نظر نسبت به صورت‌های مالی وجود خواهد داشت؛ لیکن با کاهش و حذف فرایند اجرائی عملیات حسابرسی، زمان بیشتری برای بررسی ریسک‌های بیزینس و نتایج ناشی از آن صرف خواهد شد.

در آینده به روشنی خواهیم دید که تحت تاثیر علم D&A (Data & Analytics) کمیته‌های حسابرسی به کمیته‌های ریسک و حسابرسی و سپس به کمیته‌های ریسک تبدیل خواهند شد. D&A عبارت از علم بررسی دیتاهای انبوه شرکتها با هدف استخراج نتایجی است که به کمک آنها سازمان‌ها و شرکت‌ها بتوانند تصمیمات تجاری مناسبتری بگیرند یا سازمان‌های علمی و نهادهای پژوهشی بتوانند نظریه‌های موجود یا مدل‌های موجود را رد یا تأيید نمایند، D&A اشاره به مجموعه ای از فرایندها و روش‌های کمی و کیفی و اپلیکیشن‌های مورد استفاده برای استخراج، طبقه‌بندی و مطالعه اطلاعات مختلف برای تحقق منظورهای فوق است.

در اصل فرایندی از ارزیابی، پالایش،  انتقال، مدلینگ و کار با انواع برنامه‌های نرم افزاری آماری، اقتصادی و فاینانس برای مدیریت و تجزیه و تحلیل اطلاعات است. نتایج D&A در زمینه کیفیت حسابرسی و قضاوت‌های حرفه‌ای بسیار فراتر از دستورالعمل سنتی حسابرسی است و این امکان را به حسابرس می‌دهد که تمام معاملات و رویدادها را مورد بررسی قرار بدهد و یا هر نوع قضاوت ممکن و احتمالات مربوط را مدل سازی نماید، در اینصورت مناقشه ای پیرامون دقت صورت‌های مالی وجود نخواهد داشت.

کار با اپلیکیشن‌های مختلف، توان استفاده از نرم‌افزارهای متعدد، مدل‌سازی ریاضی و پیش‌بینی سناریوها، استفاده روز افزون از اطلاعات فنی که اساس قضاوت حرفه ای پیچیده را تشکیل می‌دهد مستلزم نوع جدیدی از حسابرس و کمیته حسابرسی است، افرادی که بتوانند این جریانها را درک نمایند. لذا اشخاص درگیر در حسابرسی باید دارای دانش وسیع در زمینه‌های تکنولوژی اطلاعات (همانند برنامه‌نویسی و آی تی و درک ماهیت اطلاعات و معماری و ساختار بانک‌های اطلاعاتی) باشند و در عین حال درک مناسبی از دنیای بیزینس و ریسک‌های مرتبط با آن داشته باشند. در بسیاری از موارد نقش اساسی کمیته‌های حسابرسی ثابت باقی خواهد ماند اما فن‌آوری در مرکز فرایند قرار خواهد گرفت و این نوع از حسابرسی بهمراه تجزیه و تحلیل‌های مهم، معیار ارزیابی ریسک خواهد شد.

موسسات حسابرسی، شرکتها و کمیته‌های حسابرسی بایستی از همین الان تغییراتی در استراتژی استخدامی خود بدهند و در مورد کارکنان فعلی خود استراتژی افزایش مهارت آنان را طراحی نمایند، این امر مستلزم تلاش عظیم است.

ملاحظه می فرمائید که حسابرسی در آنسوی آبها به چه سمتی می‌رود و چگونه خود را متحول می‌نماید و چه افقی را در پیش رو دارد.

آیا زمانی که بازارهای ما بسوی جهان باز می‌شود و سرمایه‌گذاران بین المللی برای مشارکت و سرمایه‌گذاری به ایران می‌آیند، نظام حسابرسی ما قادر به درک نیازها و خواسته‌های روتین آنان و پاسخ به آنها خواهد بود؟

آیا نظام آموزش حسابداری و حسابرسی ما قادر به درک این تحولات است؟

آیا نظام حرفه‌ای ما می‌تواند نسبت به این تحولات واکنش مناسب داشته باشد؟

آیا موسسات حسابرسی ما دارای پتانسیل بالقوه برای استقبال از تغییر هستند؟

آیا نظام حرفه ای ما دارای شناخت نسبی از جوهر تغییرات حسابرسی که البته مدتهاست شروع شده، می باشد؟

برای دریافت پاسخ‌ها منتظر می‌مانیم ...


* ناصر محامی – حسابدار رسمی

منبع: دنياي اقتصاد
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین ، sepideh ، رحیمی پور


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۲: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۲ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲، ۰۷:۰۵ ب.ظ