Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اطلاعيه: تکالیف تازه مؤدیان برای ارسال صورت معاملات فصلی از مهرماه ۱۳۹۵
#1
با عنایت به صدور آیین‌نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۱۶۹ اصلاحیه موصوف به شماره ۴۶۳۷۸/۳۹۴۹/۲۰۰/ص مورخ ۱۳۹۵/۰۳/۱۷ که طی بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۵/۲۲ مورخ ۱۳۹۵/۰۳/۳۱ ابلاغ گردیده، تغییراتی در تکالیف ارسال فهرست معاملات و نیز مودیان مشمول بالاخص از ابتدای مهرماه ۱۳۹۵ به بعد به عمل آمده که جهت آگاهی مودیان محترم مالیاتی به شرح زیر اعلام می‌گردد:

۱- ارسال اطلاعات از اول مهرماه سال ۱۳۹۵ کماکان به صورت فصلی و تا یک و نیم ماه پس از پایان هرفصل امکان پذیر می‌باشد (از ابتدای فصل تا یک و نیم ماه پس از پایان فصل). بدیهی است ارسال اطلاعات خارج از موعد مقرر مشمول جرائم متعلقه خواهد بود.

۲- با عنایت به حذف امکان ارسال اطلاعات فروش در گزارش امتناع وفق قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۵/۰۴/۳۱، از این پس در صورتی که فعالین اقتصادی در هنگام خرید کالا و یا خدمات از ارائه شماره اقتصادی خود به فروشنده خودداری نمایند، فروشنده امکان ارسال اطلاعات در قالب امتناع و یا دیگر گزارشات فهرست معاملات را نخواهد داشت.

۳- صرفاً در هنگام فروش کالا، خدمات و دارائی به مصرف‌کننده نهایی و اشخاص حقیقی مشمول ماده ۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم و یا اشخاصی که مکلف به ثبت‌نام در نظام مالیاتی نمی‌باشند، الزامی به درج شماره اقتصادی خریدار در صورت‌حساب صادره نمی‌باشد.

۴- در هر صورت‌حساب خرید از اشخاص حقیقی تا میزان ۵% مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات، الزامی به درج شماره اقتصادی فروشنده در فهرست خرید نمی‌باشد. ۵% حدنصاب مذکور برای شش ماه دوم سال ۱۳۹۵ مبلغ ده میلیون ریال می‌باشد.

۵- در ارسال فهرست گزارش معاملات خرید توسط خریداران، الزامی به درج شماره اقتصادی فروشندگانی که ملزم به ثبت نام در نظام مالیاتی نیستند و یا اشخاص حقیقی مشمول ماده ۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم نمی‌باشد.

۶- برای ارسال اطلاعات واردات و صادرات، درج شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی و کد گمرک ترخیص کننده و شماره اختصاصی اشخاص خارجی حسب مورد الزامی است.

۷- چنانچه معاملات انجام شده به صورت ارزی صورت پذیرفته باشد، باید مبالغ ارزی، نوع ارز، نرخ برابری ارز (نرخ ارز مورد معامله) و معادل ریالی معامله انجام شده در صورتحساب‌ها و اسناد درآمدی صادره و همچنین در فهرست معاملات ارسالی قید شود.

۸- وفق موارد مصرح در ماده ۲۷۴ قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱، اخفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن، امتناع از انجام تکالیف قانونی مبنی بر ارسال اطالاعات مالی موضوع مواد ۱۶۹ و (۱۶۹) مکرر به سازمان امورمالیاتی کشور و واردکردن زیان به دولت با این اقدام، تنظیم معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران، یا معاملات و قراردادهای مودیان دیگربه نام خود برخلاف واقع جرم مالیاتی محسوب می‌شود و مرتکب یا مرتکبان، حسب مورد به مجازات‌های مقرر در قانون موصوف محکوم می‌گردند.


منبع: سازمان امور مالياتي كشور
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: ATEFE ، sepideh ، alipesaraklu
#2
ببخشین بند 4 میشه یه مقدار توضیح بدین
 و اینکه برای این فصل یعنی تا 15 آبان مهلت ارسال داره صورت معاملات فصلی
برمقصد خود تمرکز کنید،نه بر موانعی که سر راهتان قرار دارند.
حرکت،تلاش و استقامت کنید .تا به مقصد مطلوب خود برسید.
پاسخ
سپاس شده توسط:
#3
(۱۹ مهر ۱۳۹۵، ۱۱:۵۳ ق.ظ)رحیمی پور نوشته: ببخشین بند 4 میشه یه مقدار توضیح بدین

(۱۹ مهر ۱۳۹۵، ۰۱:۲۱ ب.ظ)Masoud_MI نوشته: مطابق آئین‌نامه اجرائی موضوع تبصره 3 ماده 169 اصلاحی مصوب 31-04-1394 ق.م.م، شما می‌بایست برای فصل بهار و تابستان 1395، نصاب معاملات را برای دو فصل مذكور؛ 20.000.000 ریال (معادل دو میلیون تومان) و برای فصل پائیز و زمستان 1395، نصاب معاملات را 10.000.000 ریال (معادل یك میلیون تومان) در نظر بگیرید. همچنین در دو فصل ابتدایی سال، امكان ثبت تجمیعی بابت خرید و فروش از اشخاص حقیقی و حقوقی می‌باشد ولیكن برای دو فصل آخر سال (پائیز و زمستان) فقط می‌توانید خرید و فروش از اشخاص حقیقی را بصورت تجمیعی ثبت نمائید.(۱۹ مهر ۱۳۹۵، ۱۱:۵۳ ق.ظ)رحیمی پور نوشته: و اینکه برای این فصل یعنی تا 15 آبان مهلت ارسال داره صورت معاملات فصلی

اگر منظور شما از اين فصل، فصل تابستان است؛ خير. فقط تا پايان مهر ماه مهلت داريد.


با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، parisa68 ، sepideh
#4
(۱۹ مهر ۱۳۹۵، ۱۱:۰۷ ق.ظ)Masoud_MI نوشته: ۳- صرفاً در هنگام فروش کالا، خدمات و دارائی به مصرف‌کننده نهایی و اشخاص حقیقی مشمول ماده ۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم و یا اشخاصی که مکلف به ثبت‌نام در نظام مالیاتی نمی‌باشند، الزامی به درج شماره اقتصادی خریدار در صورت‌حساب صادره نمی‌باشد.

(۱۹ مهر ۱۳۹۵، ۰۱:۲۱ ب.ظ)Masoud_MI نوشته: مطابق آئین‌نامه اجرائی موضوع تبصره 3 ماده 169 اصلاحی مصوب 31-04-1394 ق.م.م، شما می‌بایست برای فصل بهار و تابستان 1395، نصاب معاملات را برای دو فصل مذكور؛ 20.000.000 ریال (معادل دو میلیون تومان) و برای فصل پائیز و زمستان 1395، نصاب معاملات را 10.000.000 ریال (معادل یك میلیون تومان) در نظر بگیرید. همچنین در دو فصل ابتدایی سال، امكان ثبت تجمیعی بابت خرید و فروش از اشخاص حقیقی و حقوقی می‌باشد ولیكن برای دو فصل آخر سال (پائیز و زمستان) فقط می‌توانید خرید و فروش از اشخاص حقیقی را بصورت تجمیعی ثبت نمائید.

جناب آقای معدلی
سلام
با توجه به بند 3 که نوشته شده صرفاً در هنگام فروش کالا، خدمات و دارائی به مصرف‌کننده نهایی و اشخاص حقیقی مشمول ماده ۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم و یا اشخاصی که مکلف به ثبت‌نام در نظام مالیاتی نمی‌باشند، الزامی به درج شماره اقتصادی خریدار در صورت‌حساب صادره نمی‌باشد. فروش به این نوع اشخاص چگونه می بایست ارسال شود؟ با توجه به اینکه فروش به صورت تجمیعی نیز فرمودید نمی توان ثبت کرد.
با تشکر
برای کشتی های بی حرکت موج‎ها تصمیم می‎گیرند.
پاسخ
سپاس شده توسط: Masoud_MI
#5
(۲۴ مهر ۱۳۹۵، ۰۵:۴۳ ب.ظ)alisaedi نوشته: با توجه به بند 3 که نوشته شده صرفاً در هنگام فروش کالا، خدمات و دارائی به مصرف‌کننده نهایی و اشخاص حقیقی مشمول ماده ۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم و یا اشخاصی که مکلف به ثبت‌نام در نظام مالیاتی نمی‌باشند، الزامی به درج شماره اقتصادی خریدار در صورت‌حساب صادره نمی‌باشد. فروش به این نوع اشخاص چگونه می بایست ارسال شود؟ با توجه به اینکه فروش به صورت تجمیعی نیز فرمودید نمی توان ثبت کرد.

سلام و عرض ادب خدمت جناب آقاي ساعدي عزيز

در اينجا ذكر دو نكته خالي از لطف نمي‌باشد:

1- در تبصره ماده 8 آئین‌نامه اجرائی موضوع تبصره 3 ماده 169 اصلاحی مصوب 31-04-1394 ق.م.م، آمده است كه «چنانچه خريدار كالا، خدمت و يا دارائي مكلف به ثبت‌نام در نظام مالياتي نباشند و يا از جمله اشخاص حقيقي مصرف كننده نهايي و يا اشخاص حقيقي موضوع ماده 81 قانون (فعاليت‌هاي كشاورزي، دامپروري، دامداري، پرورش ماهي و زنبور عسل و پرورش طيور، صيادي و ماهيگيري، نوغان داري، احياي مراتع و جنگل‌ها، باغات اشجار از هر قبيل و نخيلات) باشد، الزامي به درج شماره اقتصادي خريدار در صورتحساب صادره نخواهد بود».

2- در ماده 11 آئین‌نامه اجرائی موضوع تبصره 3 ماده 169 اصلاحی مصوب 31-04-1394 ق.م.م، آمده است «مشمولين ارسال فهرست معاملات در موارد خريد كالا، خدمت و يا دارائي از اشخاص حقيقي موضوع ماده 81 قانون (فعاليت‌هاي كشاورزي، دامپروري، دامداري، پرورش ماهي و زنبور عسل و پرورش طيور، صيادي و ماهيگيري، نوغان داري، احياي مراتع و جنگل‌ها، باغات اشجار از هر قبيل و نخيلات) و يا از اشخاصي كه مكلف به ثبت‌نام در نظام مالياتي نيستند، الزامي به درج شماره اقتصادي فروشنده در فهرست معاملات ارسالي نخواهند داشت و مي‌توانند اين‌گونه خريدها را به‌صورت مجموع اعلام نمايند».

در قسمت فروش (بند 1) اسمي از عبارت "تجميعي" برده نشده است وليكن در قسمت خريد (بند 2) به وضوح عبارت "به‌صورت مجموع (تجميعي)" ذكر گرديده است. همچنين در چندين سايت‌ مرتبط با حسابداري نيز توضيحاتي درخصوص صورت معاملات فصلي ذكر گرديده است كه همه آنها متف القول عنوان داشته اند كه فقط خريد را مي‌توان بصورت تجميعي ثبت نمود كه اين دو مورد باعث بروز اشتباه براي بنده شده بود.

همچنين ضمن تشكر از جنابعالي، لازم به ذكر است كه با تذكر شما؛ بنده با مطالعه مجدد و مكرر آئين‌نامه مزبور به اشتباه خود پي برده و آن را اصلاح نمودم.

اميدوارم كه در آينده نزديك با صدور دستورالعمل يا راهنمائي از سوي سازمان امور مالياتي، اين ابهام براي همه استفاده‌كنندگان از گزارشات فصلي مرتفع گردد.

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: alisaedi ، حسین ، sepideh


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۲: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۲ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲، ۰۹:۳۹ ق.ظ