Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش: تفاوت‌های دو حساب اندوخته و ذخیره
#1
اندوخته‌ (به طور مثال اندوخته قانونی) مبلغی است از یک مأخذ مشخص (مثل نسبتی از سرمایه) که می‌بایست قبل از تقسیم سود در حسابی به این عنوان؛ جداگانه نگهداری شود تا از خروج این مبلغ از چرخه دارائی شرکت جلوگیری گردد. ضمناً موعد تاریخ مشخصی برای آزاد شدن آن مشخص نمی‌باشد و بنا بر قانون و یا تصمیم سهامداران شرکت سقف مشخصی دارد. براي بوجود آوردن اندوخته حتماً بایستی سودی موجود باشد، اما برای بوجود آوردن ذخیره چنین الزامی لازم نیست.

همچنین اندوخته قانونی هر ساله به میزان ۵ درصد سود سال جاری در نظر گرفته می‌شود و این عمل تا زمانی که اندوخته قانونی به میزان ۱۰ درصد سرمایه شرکت برسد الزامی و ببیشتر از ۱۰ درصد اختیاری است.

ولی ذخیره، مخزنی از هزینه‌های تحقق یافته پرداخت نشده است و سقف مشخصی ندارد و نیز تصمیم سهامداران شرکت در تعیین میزان آن دخالت ندارد. در واقع ذخیره به هزینه‌های گذشته اشاره می‌کند ولی اندوخته ارتباطی با هزینه‌ها در زمان گذشته ندارد. در بعضی کتاب‌های قدیمی اندوخته و ذخیره و انباشته به یک معنی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.


اصطلاحات اندوخته و ذخیره در بسیاری از موارد بجای یکدیگر استفاده می‌گردند، اما می‌توان موارد کاربرد آنها را به شرح زیر تفکیک نمود:

۱. اصطلاح اندوخته در موارد زیر به کار می‌رود:

تخصیص و محدودیت در سود انباشته عموماً بر اساس پیشنهاد هیأت مدیره و تصویب مجمع عمومی و یا بموجب رعایت مفاد قراردادها و یا الزامات قانونی انجام شده و یکی از شیوه‌های گزارشگری تخصیص و محدودیت در سود انباشته، نمایش مجزای آن در ترازنامه می‌‌باشد. این تخصیص و محدودیت در سود انباشته، اندوخته نامیده می‌شود. مانند: اندوخته قانونی، اندوخته احتیاطی (عمومی)، اندوخته اختیاری (قراردادی) و ...

۲. اصطلاح ذخیره معمولاً در موارد زیر کاربرد دارد:

الف- جهت حساب‌های دارایی‌ها که اینگونه حساب‌ها نشان دهنده کاهش شناسایی شده در بهای تمام شده برخی اقلام دارایی بوده و باعث می‌گردند که دارایی‌هاي مذکور به خالص ارزش بازیافتنی منعکس شوند. مانند: ذخیره مطالبات مشکوک الوصول، ذخیره کاهش ارزش موجودی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها.

نکته: هرچند استهلاک انباشته نیز یک نوع حساب دارایی می‌باشد ولی به جهت تفاوت در نوع کاهش در دارایی‌های ثابت مشهود (استهلاک، کاهش ارزش دارایی‌های ثابت مشهود محسوب نمی‌شود) از اصطلاح ذخیره در این خصوص استفاده نمی‌شود.

ب- جهت بدهی‌هایی که زمان تسویه و یا تعیین مبلغ آنها، توأم با ابهام نسبتاً قابل توجه است. مانند: ذخیره مزایای پایان خدمت، ذخیره مالیات بر درآمد، ذخیره تضمین کالا و …

منبع: تازه‌هاي حسابداري
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۲: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۲ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲، ۰۶:۳۳ ب.ظ