Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
يادداشت: صورت معاملات فصلی عاملی مؤثر در انضباط مالی
#1
ترديدي در جايگاه و نقش اساسي ماليات در اقتصادهاي پيشرفته وجود ندارد. براي دستيابي به اهداف مذکور هر کشوري بايد ساختارها، نهادها، قوانين و ارتباطات لازم را داشته باشد.

در اينجا نقش نظام مالياتي ايجاد بسترهاي لازم براي اجراي قانون است و نقش مؤديان انجام تکاليف قانوني است. ارائه اطلاعات لازم از جانب مؤديان اولين بخش و عنصر اصلي نظام مالياتي است. نوعي از اين اطلاعات صورت معاملات فصلي است. صورت معاملات فصلي چيست؟ چه کساني بايد آنرا ارسال کنند و اصولاً چرا بايد ارسال شود؟

صورت معاملات فصلي سندي مهم در نظام اقتصادي کشور است. اطلاعات مندرج در صورت معاملات فصلي زمينه‌ساز شفافيت اقتصادي و تأمين‌کننده عدالت مالياتي است. اصولاً نظام مالياتي براي تحقق اهداف و مسئوليت‌هاي خود بايد اطلاعات لازم را در اختيار داشته باشد. بر اساس قانون ماليات‌هاي مستقيم کشورمان، اشخاص حقوقي و صاحبان مشاغل که موظف به ثبت‌نام در نظام مالياتي مي‌باشند، مکلفند براي عرضه و فروش کالا و خدمات از صورتحساب فروش کالا استفاده نمايند و درصورت حساب‌هاي صادره، شماره اقتصادي خريدار را درج نمايند.

دوره ارسال اطلاعات براي خريد و فروش و پرداخت قراردادها سه ماهه بوده و مي‌بايست تا يک ماه و نيم پس از پايان هر فصل نسبت به ارسال آن اقدام نمود.

سازمان امور مالياتي با دريافت تدريجي و منظم اين اطلاعات از مؤديان مي‌تواند به خوبي به وظايف قانوني خود عمل کند. اما عدم ارسال صورت معاملات فصلي، نظام اقتصادي کشورمان را دچار بي نظمي مي‌کند و زمينه‌هاي فرار مالياتي را فراهم مي‌کند. علاوه بر اين وقتي اين اطلاعات در اختيار نظام مالياتي قرار نگيرد، عمل به مسئوليت‌هاي قانوني براي نظام مالياتي دشوار خواهد بود و لذا اطلاعات ناقص، نتيجه‌گيري و قضاوت ناقص را در پي خواهد داشت.

اما فلسفه ارسال صحيح و به موقع فهرست معاملات فصلي چيست؟ يکي از عوامل مهم در ارتقاي سلامت اقتصاد هر کشوري، اعتماد آحاد مردم به نظام اقتصادي و پيرو آن ترغيب افراد براي حضور فعال در فضاي اقتصادي کشور خواهد بود. ارائه فهرست معاملات فصلي هم موجب نظم و انضباط مالي و شفافيت اقتصادي خواهد شد و هم رقابتي سالم و مطلوب در فعاليتهاي اقتصادي ايجاد مي‌کند که اين امر از بروز فعاليت‌هاي سودجويانه جلوگيري مي‌کند و اعتماد و يقين جايگزين بدبيني و سلب اطمينان مي‌گردد. همچنين دستاورد ديگر اين امر اجراي بي قيد و شرط عدالت درباره همه فعالان اقتصادي مي‌باشد. شفافيتي که ارسال صورتحساب معاملات با خود به همراه دارد جامعه را در وضعيت رواني مناسبي قرار مي‌دهد و بستر مناسبي را براي رشد اقتصاد کشور فراهم مي‌کند. در همين راستا دست اندرکاران نظام اقتصادي راهکارهايي را براي تسهيل ارسال صورت معاملات فصلي ايجاد کرده اند.

با توجه به مطالب فوق مي‌توان دريافت که ماليات يکي از اجزاي اصلي منابع درآمدي دولت را تشکيل مي‌دهد و بر همين اساس همه ساله در تهيه لايحه بودجه سعي مي‌شود که سهم درآمدهاي مالياتي نسبت به سال قبل افزايش داشته تا از اين طريق ماليات بتواند جايگزين درآمدهاي نفتي گردد. بنابراين بايد با اتخاذ روش‌هاي مناسب به گونه اي عمل شود تا هر چه بيشتر مؤديان به پرداخت داوطلبانه ماليات ترغيب گردند. براي اين منظور، توصيه مي‌شود در هنگام احداث و بهره برداري از طرح‌هاي زيربنايي و عمراني به منابع مالي آنها که بيشتر از طريق ماليات تأمين مي‌گردد اشاره شود تا مؤديان با مشاهده پروژه‌هاي فوق در جريان کامل نوع مصارف ماليات‌ها قرار گيرند.

منبع: سازمان امور مالياتي كشور
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۲: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۲ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲، ۰۸:۲۵ ب.ظ