Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: دفتر درآمد و هزينه
#1
سلام دوستان يه سوال من حسابدار داروخانه براي پركردن دفتر درامد و هزينه براي خريد كه خوب ماليات مشخصه ولي براي قسمت ماليات درامد چون خرده فروش هستيم و درآمدهارو به صورت روزانه وارد ميكنم مالياتشون چطوري حساب كنم نيازي هست مالياتشون رو هم بزنم؟
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام جناب آقاي مهدي عزيز

ابتدا از طرف كلیه اعضای فروم‌لرن خدمت شما خیر مقدم عرض می‌كنم، به سایت خودتان خوش آمدید!

مطابق اطلاعيه سازمان امور مالياتي در خصوص تحرير دفاتر درآمد و هزينه، ثبت دفتر درآمد و هزینه (موضوع بند ب ماده 95 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب 1380/11/27) برای عملكرد سال 1395 و پس از آن توسط ادارات امور مالیاتی، در خصوص صاحبان مشاغل؛ موضوعیت نخواهد داشت.

وليكن با توجه به آئین‌نامه جدید چگونگی نگهداری و تحریر دفاتر قانونی، اگر شما جزء صاحبان مشاغل گروه دوم باشيد، مي‌بايست صورت درآمد و هزينه خود را ماهانه، و درصورتي كه جزء صاحبان مشاغل گروه سوم هستيد، خلاصه درآمد و هزينه خود را سالانه تنظيم نمائيد. همچنين درصورتي كه از نرم‌افزار استفاده مي‌نمائيد، به راحتي مي‌توانيد از جمع درآمدهاي روزانه خود به همراه ماليات و عوارض آنها؛ گزارش تهيه و در فرم‌هاي مربوطه درج نمائيد.

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: alipesaraklu ، حسین ، Mahdi_B6 ، sepideh ، رحیمی پور
#3
سلام ممنون بابت پاسختون متاسفانه داروخانه برنامه حسابداري نداره و از برنامه توتيا كه بيشتر براي داروخانه است استفاده ميكنه
براي خريد كه خوب در فاكتورها ماليات و عوارض درج شده كه به راحتي ميتوان وارد دفتر كرد ولي در مورد درآمد از طريق فروشمون وقتي از نرم افزار ميخواهم گزارش روزانه يا ماهانه بگيرم فقط سود و مقدار فروش نشان ميدهد و ماليات و عوارض نشان نمي دهد
براي حل اين مشكل پيشنهادتون چيه ممنون
پاسخ
سپاس شده توسط:
#4
سلام و عرض ادب مجدد خدمت شما

تا جایی که بنده اطلاع دارم، مطابق بند 9 ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده (معافیت ها)، انواع دارو، لوازم مصرفي درماني، خدمات درماني (انساني ،حيواني و گياهي) و خدمات توانبخشي و حمايتي؛ از مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

لطفاً به سوالات بنده پاسخ دهید تا ببینم می توانم شما را راهنمایی کنم یا خیر؟

1- با توجه به اینکه دارو از مالیات بر ارزش افزوده معاف است، آیا شما در زمان فروش مکمل ها و لوازم آرایشی و بهداشتی مشمول مالیات بر ارزش افزوده و ...، فاکتور فروش نیز صادر و یا کلیه فروش های مشمول یا غیر مشمول مالیات را بصورت مجزا در نرم افزار ثبت می کنید؟

2- لطفاً در مورد امکانات ذیل نرم افزار توضیحاتی ارائه نمائید:
- قابلیت انتقال اطلاعات به اکسل
- قابلیت تعریف حساب معین و یا تفصیلی برای سرفصل فروش

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: Mahdi_B6
#5
سلام ممنون از پاسختون درسته بيشتر داروها از ماليات معاف هستند ولي داروهاي خارجي يا لوازم آرايشي بهداشتي بهشون ماليات ميخوره كه ما درصد ماليات رو رو قيمت ميكشيم
فاكتور فروشي صادر نميكنيم و كليه فروش ها چه مشمول چه غير مشمول ماليات در سيستم فقط ثبت ميشود و مجزا نيستند
ولي امكان انتقال اطلاعات فروش به اكسل وجود دارد
قابليت تعريف حساب معين و يا تفصيلي براي فروش ندارد ولي براي هزينه هاي مثل دستمزد ساختن داروهاي تركيبي به عنوان دارو وارد سيستم مي كنيم

ممنون خيلي نيازمند حل اين مشكل هستم
پاسخ
سپاس شده توسط:
#6
سلام دوست عزيز

بابت تأخير در پاسخ از شما عذرخواهي مي‌كنم؛ به نظر بنده بهتر است شما با تيم پشتيباني نرم‌افزار توتيا تماس بگيريد و به ايشان اعلام نمائيد كه با تغيير كدينگ فروش به صورتي كه فروش‌هاي مشمول و غير مشمول ماليات بر ارزش افزوده بصورت مجزا باشد اقدام نمايد، در غير اينصورت كار شما بسيار سخت بوده و تنها راه اين است كه اطلاعات فروش را به اكسل منتقل نمائيد و سپس با استفاده از فيـلتر كردن داده‌ها بر حسب شرح، كد و يا ... فروش مشمول خود را بدست آورده و درنهايت با استفاده از فرمول‌نويسي، ماليات و عوارض بر ارزش افزوده آن را محاسبه نمائيد.

پيشنهاد مي‌كنم درصورتي كه سيستم نرم‌افزاري شما قادر به انجام اين امر نيست، نرم‌افزار حسابدراي خود را تغيير دهيد.

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: Mahdi_B6 ، alipesaraklu ، رحیمی پور
#7
سلام به همه عزیزان و سلام ویژه به مدیریت سایت آقا مسعود عزیز
سوالاتی دارم که با اجازه عرض میکنم
من راجع به حسابداری صفر تا صد یکی از شعبه ها پخش دارویی، میخوام بدونم چطوری انجام میشه؟(کلیات و جزئیاتش)
پاسخ
سپاس شده توسط:
#8
(۱۵ دى ۱۳۹۶، ۱۲:۵۶ ب.ظ)jalalkia نوشته: من راجع به حسابداری صفر تا صد یکی از شعبه ها پخش دارویی، میخوام بدونم چطوری انجام میشه؟(کلیات و جزئیاتش)

سلام جناب آقای کیا عزیز

ابتدا از طرف کلیه اعضای فروم‌لرن خدمت شما خیر مقدم عرض می‌کنم، به سایت خودتان خوش آمدید!

ضمن عذرخواهی بابت تأخیر در ارائه پاسخ، لازم به ذکر است که کار شما در حوزه فعالیت‌های پخش مویرگی است، بنابراین در این خصوص توضیحات ذیل به صورت کلی ارائه می‌گردد:


در حسابداری، مفهومی به نام پخش مویرگی وجود دارد و همانطور که از نامش پیداست به مبحث پخش کالا ارتباط دارد. در واقع پخش مویرگی به روشی از پخش کالا گفته می‌شود که در شبکه گسترده‌ای انجام شده و کالای فروش رفته یا خریداری شده در سطح وسیعی پخش می‌شود تا به دست خریدار آن برسد. فروش مویرگی نیز به نوعی از فروش گفته می‌شود که از طریق یک شبکه گسترده و جامع صورت می‌پذیرد.

این نوع فروش می‌تواند توسط دفتر مرکزی، نمایندگی‌های فروش، شعب مستقل و یا شعب غیر مستقل صورت گیرد. در واقع در این نوع فروش، سطح فروش بسیار گسترده بوده و در سطح یک شهر، استان و یا کشور و در بعضی حالات کشورهای همسایه صورت می‌پذیرد. در تمامی این موارد دفتر مرکزی بصورت مستقیم در فروش دخالت داشته و یا با دادن اختیارات به شعب و نمایندگی‌ها بصورت غیر مستقیم، از طریق دریافت گزارش بصورت آنلاین یا آفلاین، فروش شعب و نمایندگی های خود را کنترل می‌کند.


پخش مویرگی به دو دسته تقسیم می‌شود:

۱- پخش سرد:

پخش سرد به نوعی از پخش گفته می‌شود که در آن، ابتدا محصول توسط بازاریاب یا ویزیتور به مشتری معرفی شده و پس از جلب رضایت و اطمینان خریدار، فاکتور در دفتر مرکزی فروشنده کالا صادر می‌شود و جنس سفارش داده شده برای خریدار ارسال می‌گردد. این نوع پخش مختص محصولاتی است که تاریخ انقضاء نداشته و یا تاریخ انقضاء آنها محدود نیست. مثلاً پخش دارو و محصولات آرایشی و بهداشتی.

۲- پخش گرم:

پخش گرم به نوعی از پخش گفته می‌شود که در آن ویزیتور همراه با جنس مورد فروش در محل خریدار حاضر شده و به محض سفارش مشتری، جنس را به مشتری تحویل می‌دهد. این نوع پخش برای فروش محصولاتی است که تاریخ انقضاء محدود داشته و از نوع فاسد شدنی می‌باشند. مثلاً پخش محصولات غذایی و دامی.


حسابداری پخش مویرگی چگونه انجام می‌شود؟

در واقع حسابداری پخش سرد و پخش گرم تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و به صورت یکسان انجام می‌شود و تنها در حوزه‌هایی مانند انبار و حسابداری انبار تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. حسابداری پخش مویرگی به طور کلی در دسته حسابداری بازرگانی (خرید و فروش) جای می‌گیرد و در واقع از کدینگ این نوع حسابداری پیروی می‌کند.

در شرکت‌های بازرگانی دو حساب فروش و بهای تمام شده کالای فروش رفته نشان دهنده درآمد شرکت هستند و در واقع این دو حساب کدینگ شرکت‌های بازرگانی در سطح گروه می‌باشند. در شرکت‌های پخشی که دارای نمایندگی و شعب می‌باشند، این دو حساب در سطح تفصیلی، به جزء شعب و نمایندگی‌ها متصل شده تا میزان فروش و بهای تمام شده هر تفصیلی و در نهایت میزان درآمد آن‌ها مشخص گردد.

موضوعی که در حسابداری پخش مویرگی بسیار حائز اهمیت است و باعث ایجاد گرایشی خاص از نوع حسابداری بازرگانی است، میزان بالای مشتری در این نوع از حسابداری است که گاهاً به بیش از هزار مورد می‌رسد.

کنترل حساب‌های این تعداد مشتری دشوار است و گاهاً بسیار زمان بر است. توجه داشته باشید که در پخش مویرگی بر خلاف شرکت‌های بازرگانی مشتریان با مبالغ جزیی و با تعداد گردش بالا هستند، ولی در شرکت‌های بازرگانی از نوع بنکداری مشتریان با مبالغ عمده و با تعداد گردش پایین هستند. به طور کلی با توجه به موارد ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت که تعداد گردش کلی مشتریان در شرکت‌های پخش مویرگی بسیار بالاتر از شرکت‌های بازرگانی بوده و کنترل حساب مشتریان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و نرم افزار حسابداری مناسبی می‌باشد.

در این زمینه نرم‌افزارهای مالی که بصورت یکپارچه با زیر سیستم‌های عملیاتی پخش مویرگی در تعامل هستند کمک بسیار زیادی به حسابداران و مدیران مالی می‌کند تا بتوانند برنامه‌ریزی بهتری برای مدیریت و حسابداری پخش مویرگی داشته باشند.


گزارشات مالی در پخش مویرگی

نمونه گزارشاتی که در حسابداری پخش مویرگی مورد استفاده قرار می‌گیرد به شرح زیر است:

گزارش سود و زیان به تفکیک شعبه و مرکز هزینه: در این نوع گزارش عملکرد مالی و سود و زیان هر یک از شعب با مرکز مقایسه و بررسی می‌شود و این موضوع امکان مدیریت مجموعه‌ها را توسط مدیران فراهم خواهد کرد.

گزارش تجزیه سنی بدهکاران: این نوع گزارش به جهت ارزیابی مشتریان شرکت تهیه می‌شود به طوری که بدهکاران و زمان ایجاد بدهی آن‌ها بررسی می‌شود. به موقع تهیه شدن این نوع گزارش و مرتب بودن بر اساس تاریخ ایجاد بدهی بسیار مهمی است.

گزارش دریافتی پرسنل: به دلیل اینکه بازاریاب‌های این شرکت‌ها مبالغی به عنوان پورسانت دریافت می‌کنند، لذا تهیه این نوع گزارش که نشان دهنده دریافتی هر کارمند در ماه‌های قبل است نیز مهم خواهد بود.

گزارش حاشیه سود کالاها: تهیه گزارش حاشیه سود به این جهت مهم است که مدیریت تصمیم به ادامه فروش آن و یا لغو ارسال خواهد کرد به این طریق که اگر کالایی حاشیه سود بالایی داشته باشد قطعاً به روند سوددهی مجموعه کمک خواهد کرد.


با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۵ خرداد ۱۴۰۳، ۰۲:۳۰ ق.ظ