Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبر: مصوبات اداری، حقوقی، شغلی و بیمه‌ای برنامه ششم
#1
برنامه ششم توسعه در مجلس به تصویب رسید. اگر چه این برنامه مسیر پنج ساله را برای دولت روشن می‌کند، اما حاوی نکاتی برای عموم مردم نیز هست. نکاتی که می تواند تصمیم های مالی خانوار های ایرانی را تحت تأثیر قرار دهد. تصمیم‌هایی از جنس بیمه، بازنشستگی و وام برای اقشار خاص. تمام این مصوبات زمانی عملیاتی می‌شود که مورد تأیید شورای نگهبان قرار گیرد. شورای نگهبان هم گفته که تا پایان هفته آینده همه مصوبات را بررسی می کند.


شرایط جدید برای بازنشستگی زنان

زنان موضوع یکی از مهم ترین مصوبات دخل و خرجی برنامه ششم توسعه بودند. به این ترتیب، زنانی که حداقل ۲۰ سال سابقه کار دارند، می توانند بازنشسته شوند. این مسئله نه تنها در مورد سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و عمومی صادق است، بلکه تأمین اجتماعی نیز موظف است این قانون را اجرایی کند. لازم به ذکر است که در قانون قبلی تنها زنانی قابلیت بازنشستگی با ۲۰ سال را داشتند که بیش از ۴۲ سال سن داشتند. به این ترتیب، زنانی که زیر ۲۰ سال دارند نیز می توانند بازنشسته شوند. البته همچنان حقوق براساس ۲۰ روز کار خواهد بود.


خبرهای خوش برای استخدامی جوانان

براساس ماده ۸۶ برنامه ششم توسعه، کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی که فارغ التحصیلان دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی را به صورت کارورزی جذب کنند، به مدت دو سال از پرداخت حقبیمه کارفرما معاف می‌شوند. پیش بینی می‌شود این قانون در سال دوم برنامه ششم توسعه یعنی سال ۹۷ عملیاتی شود. لازم به ذکر است که حق‌بیمه پرداختی کارفرمایان یکی از مشکلات بزرگ آن‌ها می باشد و می‌بایست ۲۱ درصد پرداختی را به سازمان تأمین اجتماعی بپردازند. لذا با این مصوبه امید است که جوانان بتوانند راحت تر مهارت آموزی کرده و شاغل شوند.


مرخصی زایمان دو هفته ای پدران شاغل

اگر می‌خواهید پدر شوید، کمی صبر کنید تا از ابتدای سال آینده از مرخصی دو هفته ای استفاده کنید. براساس بند ب ماده ۱۱۸ قانون برنامه ششم، از زمان تصویب این قانون که احتمالاً ابتدای سال آینده است، کلیه مردان شاغل در بخش‌های دولتی و عمومی غیردولتی که صاحب فرزند می‌شوند، از دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار می شوند. پس اگر در فکر بچه هستید، خیالتان راحت باشد که دو هفته ای می توانید به کار های خانه رسیدگی کنید.


دستمزد ۲ سال آخر، مبنای حقوق بازنشستگی

یکی دیگر از مصوبات برنامه ششم به موضوع حقوق بازنشستگان مربوط می شود. به این ترتیب که در ماده ۹۷ آمده است: برقراری مستمری بازنشستگی برای کلیه بیمه شدگان صندوق های بازنشستگی (اعم از کشوری، لشکری، تأمین اجتماعی و سایر صندوق های بازنشستگی دستگاه‌ها، نهادها و بانک‌ها) دو سال آخر منتهی به درخواست و برقراری مستمری بازنشستگی می باشد. به این ترتیب، تنها شاخص حقوق بازنشستگی، دستمزدی است که فرد در دو سال آخر دریافت کرده است. ممکن است با خود بگویید که در گذشته نیز به همین ترتیب بوده است اما لازم به ذکر است که در قانون قبلی در صورت افزایش غیر متعارف حقوق در سال آخر، ملاک محاسبه حقوق ۶۰ ماه آخر بیمه پردازی بود.


بیمه زنان خانه دار با ۳ فرزند

اگر مادر خانواده ای هستید و حداقل ۳ فرزند دارید، می توانید از آخر سال آینده به دریافت بیمه امیدوار باشید. چرا که براساس بند "د" ماده ۱۱۸ برنامه ششم توسعه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است در راستای سیاست‌های تحکیم خانواده ظرف شش ماه بررسی و طرح لازم برای ایجاد بیمه اجتماعی زنان خانه دار حداقل دارای ۳ فرزند را فراهم و جهت تصمیم گیری قانونی ارائه نماید. در مصوبات قبلی، حداکثر سن برای پذیرش درخواست ۴۵ سال بود. البته شرایطی برای افراد بالای ۴۵ سال نیز وجود دارد.


سقف ۱۲.۶ میلیون تومانی برای مدیران دولتی

اگر مدیر دولتی هستید و بیش از ۱۲.۶ میلیون تومان دریافت می‌کنید، برای شما متأسفیم. چرا که براساس یکی از بند های برنامه ششم، حداکثر حقوق دریافتی مدیران ۱۲.۶ میلیون تومان اعلام شده است. در این مصوبه آمده است که مجموع ناخالص دریافتی ماهانه مقامات، مدیران و کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده ۵ و ۳۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، حداکثر ۲ برابر حداکثر حقوق و مزایای مستمر قابل پرداخت به کارکنان موضوع تبصره ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری می باشد.

از آنجایی که بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری حداکثر حقوق شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است، با احتساب این ماده در برنامه ششم حداکثر حقوقی که به مدیران تعلق خواهد گرفت ۱۲میلیون و ۶۰۰هزار تومان خواهد بود.


پرسش و پاسخ‌های مصوبات اداری، حقوقی، شغلی و بیمه ای برنامه ششم

۱- در آستانه بازنشستگی هستم. با توجه به قانونی که تازه تصویب شده است، حقوق من تغییر می‌کند؟ محاسبه حقوق بازنشستگی براساس دو عامل سابقه پرداخت حق‌بیمه و حقوق مبنای کسر حق‌بیمه به دست می‌آید. روش محاسبه این طور است که حق‌بیمه پرداختی دو سال آخر را بر ۲۴ تقسیم می‌کنند تا حقوق ماهیانه به دست آید. سپس این عدد در سابقه پرداخت حق‌بیمه ضرب شده و بر ۳۰ تقسیم می‌شود. مثلاً اگر در دو سال آخر ۱.۵ میلیون و ۱.۲ دریافت کرده باشید و ۲۵ سال سابقه بیمه داشته باشید، مبلغ ۱.۱۲۵ میلیون به شما تعلق خواهد گرفت. اما در مصوبه قبلی اگر درآمد شما در سال‌های آخر به شدت افزایش می یافت، در صورت تشخیص شعبه تأمین اجتماعی، حقوق بازنشستگی بر اساس ۵ سال آخر نیز محاسبه می‌شد اما در مصوبه جدید این قید برداشته شده است و شما می توانید با پرداخت حق‌بیمه بیشتر در سال‌های آخر از مستمری بالاتری در دوران بازنشستگی برخوردار شوید.

۲- چه تفاوتی در بازنشستگی زنان ایجاد شده است؟ چون پیش از این نیز یک خانم می توانست با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته شود؟ مجلس در مصوبه ای دستگاه‌ها و شرکت ‌های دولتی و غیردولتی را موظف کرد با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل با ۲۰ سال سابقه خدمت موافقت کنند. پیش از این زنان بیمه شده با داشتن ۴۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته می‌شدند. حالا سقف سنی برای بازنشستگی زنان برداشته شده است. البته زنان بیمه شده شاغل در کارگاه های مشمول قانون‌کار با داشتن ۲۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه می توانند با ۲۰ روز حقوق بازنشسته شوند.

منبع: تازه‌هاي حسابداري
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین ، رحیمی پور


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۲: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۲ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۰۱:۴۰ ب.ظ