Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبر: اخذ مالیات بر ارزش افزوده از حلقه آخر، آثار و تبعات سوئی در پی دارد
#1
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با مصوبه مجلس از ابتدای فروردین ماه سال آینده واحدهای صنفی باید به سیستم کامپیوتر و دفتر و اسناد و مدارک مجهز شوند. در ۴ ماه اخیر ۲۲۰ تراکنش مشکوک احصاء و از فرار مالیاتی ۹۹۰ میلیارد تومانی جلوگیری شد.

سید کامل تقوی نژاد افزود: نوع اصلی مالیات ارزش افزوده که در ایران وجود دارد در ۱۵۰ کشور دنیا نیز به همین صورت است. این روش منطقی و در کشور ما حاکم است، مالیات بر فروش در چند کشور دنیا اجرا می‌شود که یک نوع از مالیات است اما از آنجایی که در صدر ذیل بند ب تبصره ۶ مغایرتی پیش آمد مبنی بر اینکه در ابتدای بند آمده است مالیات بر ارزش افزوده یکسال تمدید می‌شود، اما در انتهای آن است مأخذ مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده نهایی است و این یک سردرگمی را ایجاد کرده است.

برداشت‌های متفاوتی در این‌باره به وجود آمده و مرکز پژوهش‌‌های مجلس اعلام کرده که منظور این است که مالیات در طول زنجیره و با مأخذ فروش اولیه و یا واردات انجام شود، اگر برداشت همین باشد، معنای آن مالیات آبشاری است که به تولید کننده فشار وارد می‌شود و به رکود اقتصادی دامن زده و رشد اقتصادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و تورم زاست. اما اگر برداشت این باشد که مصرف کننده نهایی مالیات پرداخت می‌کند، سازمان مالیاتی این نوع مالیات را از حلقه آخر دریافت می‌کند که برداشت مبتنی بر مالیات بر فروش است و این مسئله در کشورمان می‌تواند مطالعه شود؛ ولیکن اولاً مغایرت قانونی دارد، ثانیاً هیچ ابزار قانونی در اختیار ما نیست و ثالثاً زیرساخت‌های لازم را هم نداریم.

امروز حدود ۴ میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد اما اعلام شده که واحدهای صنفی بیشتری هم هستند که ناشناخته اند، که ۵ میلیون صنفی را در بر می‌گیرد. بر این اساس همه آنها موظفند از ابتدای فروردین ماه آتی کامپیوتر نصب کرده و دفتر و اسناد و مدارک لازم را داشته باشند. یک بحران و تنش اجتماعی را پیش‌بینی می‌کنیم، بنابراین از نمایندگان می‌خواهیم که اجازه ندهند یک تنش اجتماعی در آستانه یک مسئله مهم کشوری و ملی یعنی انتخابات رخ دهد.

در سامانه جامع مالیاتی از سامانه‌های دیگر مانند سامانه‌های مبارزه با پولشویی نیز کمک گرفته شده، در ۴ ماه اخیر ۲۲۰ تراکنش مشکوک احصاء و از فرار مالیاتی ۹۹۰ میلیارد تومانی جلوگیری شد. امروز امکان اظهار، پرداخت و اعتراضات مالیاتی به صورت الکترونیکی فراهم شده است، تاکنون پرونده ۳۰۰ هزار مودی مالیاتی در قالب طرح جامع مالیاتی رسیدگی شده است.

استعلامات خرید و فروش نیز می‌تواند در قالب طرح جامع مالیاتی به صورت برخط انجام شود، متأسفانه هنوز مودیان مالیاتی با این طرح سازگار نشده‌اند و نمی‌توان از فرآیند سنتی به فرآیندهای جدید به صورت آنی منتقل شد. بر اساس ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم همه مودیان مکلف به ثبت اطلاعات خود در سامانه مالیاتی شده و بر اساس ماده ۱۶۹ مکرر این قانون همه ذینفعان نیز باید اطلاعات خود را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

در طرح جامع مالیاتی ۷ من‍ب‍ع و ۱۴ ماژور در ۱۴ اداره مالیاتی به صورت پایلوت راه‌اندازی شده است و بر این اساس ۸۰۰ میلیون رکورد و ۳,۵ میلیون مودی مالیاتی ثبت اطلاعات شده‌اند. خوشبختانه قسمت‌های عمده‌ای از ۱۱ پروژه مالیاتی در قالب طرح جامع مالیاتی مورد بهره‌برداری قرار گرفته و در آینده نزدیک نیز بهره‌برداری کامل از این پروژه‌ها صورت خواهد گرفت.

در سامانه جامع مالیاتی از سامانه‌های دیگر مانند سامانه‌های مبارزه با پولشویی نیز کمک گرفته شده است، در ۴ ماه اخیر ۲۲۰ تراکنش مشکوک احصاء شد که بر اساس اصول مدیریت ریسک ۹۰ مورد آن رسیدگی شده و در نتیجه آن مشخص شد که ۱۳ مورد آن مالیات خود را پرداخت کرده و در این بین ۷۷ پرونده جدید مالیاتی که در واقع دارای فرار مالیاتی بودند کشف شد. از این ۷۷ پرونده جدید، ۹۹۰ میلیارد تومان مالیات اخذ شده که این رقم برابر با مالیاتی است که یک میلیون و ۷۰۰ هزار مودی به صورت معمولی پرداخت می‌کنند.


منبع: تازه‌های حسابداری
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: sepideh ، حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۰: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۰ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰، ۰۴:۴۲ ق.ظ