Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش: نکات مهم مرتبط با حسابداری وجوه نقد
#1
نکات مهم مرتبط با حسابداری وجوه نقد بدین شرح می‌باشد:


۱ - موارد زیر به عنوان وجه نقد محسوب نمی‌شوند:

الف) اقلام معادل وجه نقد (بعنوان سرمایه‌گذاری کوتاه مدت تلقی می‌گردند).

ب) چک‌های وعده‌دار و رسید پرداخت‌های موقت (مانند رسید مساعده کارکنان) که جزء حساب‌های دریافتنی به شمار می آیند.

ج) موجودی تمبرهای پستی (بعنوان پیش‌پرداخت هزینه طبقه‌بندی می‌شوند).

د) سپرده‌هایی که استفاده از آن‌ها برای مصارف خاصی محدود شده است، مانند سپرده باز خرید خدمت کارکنان و سپرده باز خرید اوراق قرضه.

ه) وجوه نقد محدود شده مانند وجوه نقد مسدود شده بانکی به دستور مقامات قضائی.

و) مانده‌های جبرانی که هنگام دریافت تسهیلات از بانک، تا پرداخت کامل اقساط سپرده می‌گردد.


۲- مانده‌های جبرانی که برای گرفتن وام کوتاه‌مدت سپرده شده، با توجه به اینکه سر رسید وام کوتاه‌مدت کمتر از یک سال است، باید آن را به عنوان وجه نقد طبقه‌بندی کرد.


۳️- هنگامی که واحدهای تجاری برای عملیات دریافت و پرداخت خود از حساب جاری استفاده می‌کنند، بانک‌ها معمولاً به طور ماهیانه یا در هر موقعی که واحد تجاری تقاضا کند، گزارشی حاوی کلیه عملیات مربوط به حساب جاری را تهیه و برای واحد تجاری ارسال می‌دارند. به این اصطلاحاً "صورتحساب بانکی" اطلاق می‌شود. پس از دریافت صورتحساب بانک، اقلام مندرج در ستون بدهکار حساب بانک در دفاتر واحد تجاری با اقلام مندرج در ستون بستانکار صورتحساب بانک و اقلام مندرج در ستون بستانکار حساب بانک در دفاتر واحد تجاری با اقلام مندرج در ستون بدهکار صورتحساب بانک مطابقت داده می‌شود.


نکته: اقلامی که هم در صورتحساب بانک و هم در دفاتر واحد تجاری ثبت شده باشند، با علامت تیک مشخص می‌شوند و دور اقلامی که مورد اختلاف می‌باشند خط کشیده می‌شود. به این اقلام، "اقلام باز" می‌گویند.


۴- وجوه بین‌راهی وجوهی است که در آخرین روزهای ماه به حساب جاری واحد تجاری واریز شده و در دفاتر ثبت گردیده است ولی بانک آن‌ها را در ابتدای ماه بعد ثبت خواهد کرد. مانند وجوه واریز شده به حساب جاری واحد تجاری توسط یکی از بدهکاران در پایان ماه از طریق یکی از شعب دیگر بانک، که در همان روز در دفاتر واحد تجاری ثبت شده است ولی ممکن است بانک این واریزی را با چند روز تأخیر به حساب منظور نماید. هنگام تهیه صورت مغایرت بانکی، وجوه بین‌راهی به صورتحساب بانک اضافه می‌شود.


۵- پس از تهیه صورت مغایرت بانکی، لازم است برخی اصلاحات در دفاتر واحد تجاری به عمل آید تا مانده حساب بانک طبق دفاتر با مانده صحیح بانک مطابقت نماید. برای این منظور اسناد اصلاحی که از روی صورت مغایرت بانکی ثبت می‌گردد، تنها اقلامی را شامل می‌شود که در قسمت تطبیق مانده طبق دفاتر با مانده صحیح گزارش شده‌اند، یعنی وصولی‌های بانک، برداشت‌های بانک و مغایرت‌هایی که در نتیجه اشتباهات واحد تجاری به وجود آمده‌اند. اما اقلامی که در قسمت تطبیق مانده صورتحساب بانک با مانده صحیح گزارش شده‌اند نیاز به صدور اسناد اصلاحی ندارند، زیرا اینگونه اقلام بر اثر گذشت زمان یا مراجعه به بانک برای رفع اشتباهات به طور خودکار برطرف می‌شود.

منبع: تازه‌های حسابداری
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: pronetin ، حسین ، رحیمی پور


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۱: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۱ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۷ تير ۱۴۰۱، ۰۷:۳۹ ب.ظ