Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات

تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: ذخیره مربوط به خدمات پس از فروش
سلام
ذخیره بابت بند 29 ماده 148 را زیر مجموعه دارایی ها در نظر بگیریم یا بدهی ها؟ حساب کل باشد یا معین؟
حسابداری یک فن و مهارت است. با اشتراک اطلاعات به یکدیگر کمک کنیم.
شرکت وزین فناوری ایمن (وفا)
پاسخ
سپاس شده توسط: معین
سلام دوست گرامی

ذخیره مذکور می‌بایست زیر مجموعه گروه بدهی‌های جاری و تحت سرفصل کل "ذخایر" و سرفصل معین "ذخیره تضمین محصولات (گارانتی)" ثبت گردد. لازم به ذکر است که می‌توانید در صورت تعدد محصولات، برای هرکدام یک حساب تفصیلی نیز در نظر بگیرید.

با احترام...
" برای حمایـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبلیغاتی سایت كلیك نمائید "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، pronetin ، حسین ، معین
سلام خدمت مدیر محترم سایت

امسال موقع ذخیره گرفتن چطوری ثبت بزنم؟
سال بعد موقع ثبت هزینه مرتبط با آن (مثلا حقوق و دستمزد) چطور ثبت بزنم؟
مانده آن را بعد از پایان مدت گارانتی، چطور درآمد شناسایی کنم و مالیات آن را پرداخت کنم؟ به محض اتمام گارانتی باید پرداخت کنم یا موقع اظهارنامه؟ 
در اظهارنامه بخشی برای منعکس کردن، ذخایر وجود ندارد؟ چکار کنم؟

ببخشید طولانی شد. ان شا الله پاسخ دهید سایر دوستان نیز استفاده می کنند. متشکرم.
پاسخ
سپاس شده توسط:
ضمن عرض سلام مجدد خدمت شما

ابتدا بابت ارتقاء درجه کاربری خدمت جنابعالی تبریک عرض می‌نمایم، امیدوارم که در تمام مراحل زندگی موفق باشید و پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی نمائید.

(۲۴ تير ۱۳۹۶، ۰۲:۲۳ ب.ظ)pronetin نوشته: امسال موقع ذخیره گرفتن چطوری ثبت بزنم؟

زمان شناسایی ذخیره مزبور، حساب "هزینه گارانتی محصولات" بدهکار و حساب "ذخیره گارانتی محصولات" بستانکار می‌گردد.

(۲۴ تير ۱۳۹۶، ۰۲:۲۳ ب.ظ)pronetin نوشته: سال بعد موقع ثبت هزینه مرتبط با آن (مثلا حقوق و دستمزد) چطور ثبت بزنم؟

به نظر بنده کلیه هزینه‌های مرتبط با گارانتی محصولات بجز هزینه حقوق و دستمزد را می‌توانید به طرفیت حساب "ذخیره گارانتی محصولات" ثبت نمائید، چرا که سایر هزینه‌های مربوط به گارانتی (مانند لوازم و قطعات مصرفی) ۱۰۰ درصد مربوط به دوره تضمین است ولیکن هزینه حقوق کارگران فنی به سختی قابل تفکیک به بخش‌های مختلف است. فرض کنید در نمایندگی‌های خودرو، کارگران فنی هم خدمات مربوط به گارانتی محصولات را انجام می‌دهند و هم خدمات دهی بابت رفع ایرادات خودروهایی که دارای گارانتی نمی‌باشند، بنابراین تفکیک هزینه‌ حقوق کارگران در این خصوص به صورت ۱۰۰ درصدی میسر نمی‌باشد.

(۲۴ تير ۱۳۹۶، ۰۲:۲۳ ب.ظ)pronetin نوشته: مانده آن را بعد از پایان مدت گارانتی، چطور درآمد شناسایی کنم و مالیات آن را پرداخت کنم؟ به محض اتمام گارانتی باید پرداخت کنم یا موقع اظهارنامه؟

در این خصوص نظر شما را به بند ۵۰ استاندارد حسابداری شماره ۴ (ذخایر، بدهی‌های احتمالی و دارایي‌های احتمالی) جلب می‌نمایم:

استاندارد حسابداری شماره ۴ - تجدیدنظر شده ۱۳۸۴ نوشته: تغییر ذخایر

۵۰ - ذخایر باید در پایان هر دوره مالی بررسی و برای نشان دادن بهترین برآورد جاری تعدیل شود. هرگاه خروج منافع اقتصادی برای تسویه تعهد، دیگر محتمل نباشد، ذخیره باید برگشت داده شود.

با توجه به بند فوق، با عنایت به بند فوق‌الذکر درصورتی که روند تولیدات شرکت و همچنین مدت گارانتی محصولات یکسان است، نیازی به برگرداندن ذخیره نمی‌باشد و تنها زمانی می‌بایست ذخیره را برگشت داد که تعهد شما تسویه شده باشد. بنابراین بابت افزایش فروش احتمالی و همچنین میزان ذخیره‌ای که بابت استفاده مشتریان از گارانتی سال (سال‌های) قبل مصرف شده است، فقط کافیست که در پایان هر سال میزان ذخیره را تعدیل نمائید.

(۲۴ تير ۱۳۹۶، ۰۲:۲۳ ب.ظ)pronetin نوشته: در اظهارنامه بخشی برای منعکس کردن، ذخایر وجود ندارد؟ چکار کنم؟

می‌توانید در اظهارنامه مالیات بر عملکرد نیز، ذخائر مزبور را در سرفصل "سایر حساب‌ها و اسناد پرداختنی" ترازنامه نشان دهید.

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط: pronetin ، رحیمی پور ، حسین ، iranempire1381
سلام مجدد به همگی

من این سوال را در یک نشست پرسش و پاسخ از آقای دکتر غریب، معاون فنی دفتر فنی و حسابرسی مالیاتی سوال کردم.
سوال: ذخیره گارانتی را چطور استفاده کنیم؟
پاسخ: موقع شناسایی ذخیره، آن را به صورت هزینه بدهکار - حساب.پرداختی.ذخیره گارانتی بستانکار ثبت بزنید. حال موقعی که خواستید بخشی از حقوق را که مختص این ذخیره بوده و سرفصل جداگانه داشته است ثبت بزنید از این ذخیره استفاده کنید. به این صورت که هزینه شناسایی نکنید بلکه ح.پ.ذخیره گارانتی بدهکار - ح.پ.هزینه حقوق و دستمزد بستانکار ثبت بزنید.

این پاسخ دقیق نحوه استفاده و ثبت ذخایر گارانتی گرفته شده است.

حالا یک سوال دارم دوستان راهنمایی کنند طبق اصول حسابداری:
می شود به جای بخشی که پر رنگ کردم،‌ هزینه حقوق و دستمزد بدهکار - ح.پ.هزینه حقوق و دستمزد بستانکار را ثبت بزنیم سپس انتهای سال، ح.پ.ذخیره گارانتی بدهکار - هزینه حقوق و دستمزد بستانکار را به عنوان تعدیل ثبت بزنیم؟ چون این طوری روشن تر است که چه سرفصلی در دفاتر کل، از ذخیره گارانتی استفاده کرده است.
پاسخ
سپاس شده توسط:
سلام دوست عزیز

(۱۱ مرداد ۱۳۹۷، ۰۶:۰۹ ب.ظ)pronetin نوشته: پاسخ: موقع شناسایی ذخیره، آن را به صورت هزینه بدهکار - حساب.پرداختی.ذخیره گارانتی بستانکار ثبت بزنید.

این پاسخ دقیق نحوه استفاده و ثبت ذخایر گارانتی گرفته شده است.

در خصوص این قسمت از فرمایشات جناب آقای غریب، لازم به ذکر است که پاسخ دقیق در ارسال شماره ۲ بیان شده است. ذخیره گارانتی را نبایست در سرفصل حساب‌های پرداختنی ثبت نمود. در این خصوص نظر شما را به مطالعه "ترازنامه" و "یادداشت توضیحی شماره ۱۸" صورت‌های مالی نمونه (جدید) سازمان حسابرسی - مصوب ۱۳۹۴ جلب می‌نمایم.

(۱۱ مرداد ۱۳۹۷، ۰۶:۰۹ ب.ظ)pronetin نوشته: می شود به جای بخشی که پر رنگ کردم،‌ هزینه حقوق و دستمزد بدهکار - ح.پ.هزینه حقوق و دستمزد بستانکار را ثبت بزنیم سپس انتهای سال، ح.پ.ذخیره گارانتی بدهکار - هزینه حقوق و دستمزد بستانکار را به عنوان تعدیل ثبت بزنیم؟ چون این طوری روشن تر است که چه سرفصلی در دفاتر کل، از ذخیره گارانتی استفاده کرده است.

ابتدا امیدوارم منظور شما از حساب "ح.پ.هزینه حقوق و دستمزد"، حساب "حساب‌های پرداختنی - حقوق و دستمزد پرداختنی" باشد. به نظر بنده نیز چنانچه حقوق پرداختی به کارگران بابت انجام خدمات گارانتی قابل تفکیک است، در هر دو روش اصول حسابداری رعایت شده است، چرا که طرف حساب ذخیره گارانتی در روش اول نیز حقوق و دستمزد پرداختنی می‌باشد. ولیکن از نظر گزارش‌گیری در آینده، روش ذکر شده توسط جنابعالی مناسب‌تر است.

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط: iranempire1381 ، barkat ، رحیمی پور ، حسین

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت (حسابداری و کامپیوتر) تبلیغ متنی شما در اینجا
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۳۹۷: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۳۹۷ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI