Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: اجاره املاک
#1
سلام دوستان

یه سوال درمورد مالیات بر اجاره املاک دارم
اگه فردی بازنشسته باشه و مجموع املاک مسکونیش بیش از 200 متر باشه در تهران  
و مبلغ اجاره تنها درامدشه
مشمول پرداخت مالیاته ؟؟

اصلا ملک مسکونی تا چند متر معافیت داره ؟؟ و ربطی به مبلغ دریافتی اجاره داره ؟
بگم که سرچ کردم ولی متوجه نشدم

با تشکر
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام سرکار خانم عاطفه گرامی

به طور کلی در مورد سوالات شما لازم به ذکر است که:

مالکان مجتمع‌هاي مسکونی داراي بیش از سه واحد استیجاري که با رعایت الگوي مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت مسکن و شهرسازي ساخته شده یا می‌شوند، در طول مدت اجاره از صد در صد (۱۰۰٪) مالیات بر درآمد املاك اجاري معاف می‌باشد. در غیر این صورت درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحد یا واحدهاي مسکونی در تهران تا مجموع یکصد و پنجاه مترمربع زیربناي مفید و در سایر نقاط تا مجموع دویست مترمربع زیربناي مفید از مالیات بر درآمد ناشی از اجاره املاك معاف می‌باشد.

بنابراین چنانچه ملک اشخاص حقیقی و حقوقی دارای شرط فوق‌الذکر باشد، کلاً از پرداخت مالیات اجاره املاک معاف هستند، درغیر اینصورت در تهران تا ۱۵۰ متر مربع زیربنای مفید و در سایر نقاط تا مجموع ۲۰۰ مترمربع زیربنای مفید، معاف از مالیات اجاره املاک می‌باشند.

ولیکن مورد شما، مربوط به ماده ۵۷ ق.م.م می‌باشد:

ماده ۵۷ اصلاحی ق.م.م مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ نوشته: در مورد شخص حقیقی که هیچ گونه درآمدي ندارد، تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق موضوع ماده ۸۴ این قانون از درآمد مشمول مالیات سالانه مستغلات از مالیات معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات می‌باشد. مشمولان این ماده باید اظهارنامه مخصوصی طبق نمونه‌اي که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد، به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و اعلام نمایند که هیچ گونه درآمد دیگري ندارند. اداره امور مالیاتی مربوط باید خلاصه مندرجات اظهارنامه مؤدي را به اداره امور مالیاتی محل سکونت مؤدي ارسال دارد و در صورتی که ثابت شود اظهارنامه مؤدي خلاف واقع است مالیات متعلق به اضافه یک برابر آن به عنوان جریمه وصول خواهد شد.

یعنی چنانچه ایشان هیچ‌گونه درآمدی (حتی بازنشستگی) نداشته باشد، تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق موضوع ماده ۸۴ ق.م.م (برای سال ۱۳۹۵ تا میزان ۱۵۶,۰۰۰,۰۰۰ ریال و برای سال ۱۳۹۶ تا میزان ۱۸۰,۰۰۰,۰۰۰) از درآمد مشمول مالیات سالانه مستغلات از مالیات معاف می‌گردد و متراژ املاک وی تأثیری در محاسبه مالیات و یا معافیت مالیاتی وی ندارد.


با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین ، رحیمی پور ، ATEFE


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۰: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۰ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰، ۰۳:۴۱ ق.ظ