Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: انتقال مازاد تجدید ارزیابی دارایی به سرمایه
#1
با سلام خدمت همه دوستان

سوال اول اینکه مازاد تجدید ارزیابی رو میشه به حساب سرمایه منتقل کرد یا نه؟

سوال دوم اینکه اگر میشه باید به این صورت ثبت کرد؟

مازاد تجدید ارزیابی دارایی ثابت ****
        
           سرمایه                                               ****

یا باید مزاد تجدید رو مستهلک کرد؟


مازاد تجدید ارزیابی دارایی ثابت ****

             درامد تحقق یافته ناشی از تجدید دارایی       ****
(بابت استهلاک مازاد تجدید سال اول)

ممنون
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام جناب آقای سردار عزیز

سوال شما جنبه‌های مختلفی دارد، شرکت‌هایی که تا پایان سال ۱۳۹۴ تجدید ارزیابی انجام داده و مازاد را در حساب سرمایه ثبت کردند، حکم قانونی بودجه سال‌های ۱۳۹۱و ۱۳۹۲ و ماده ۱۷ قانون حداکثر توان تولیدی به آن‌ها تعلق می‌گیرد. به اتکای این موارد افزایش حساب سرمایه توسط این شرکت‌ها در سال ۱۳۹۴ نیز مشمول قانون مذکور می‌شود. در این قانون چنانچه اشخاص حقوقی تا پایان سال ۱۳۹۴ تجدید ارزیابی کنند و مبالغ ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها را طی سال مذکور در دفاتر قانونی به حساب مازاد ناشی از تجدید ارزیابی منظور و در صورت‌های مالی سال مزبور نیز منعکس کنند، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با رعایت مقررات بند مذکور و سایر شرایط آئین‌نامه اجرایی موضوع ماده ۱۷ قانون موصوف، معاف از مالیات خواهد بود.

ولیکن شرکت‌هایی که از ابتدای سال ۱۳۹۵ قصد دارند تجدید ارزیابی کنند، مشمول تبصره یک ماده ۱۴۹ آئین‌نامه اجرایی ق.م.م بوده و مجاز نیستند در صورت شناسایی مازاد تجدید ارزیابی محاسبه شده آن را به حساب سرمایه منتقل کنند، در صورتی که مازاد تجدید ارزیابی وارد حساب سرمایه شده و یا تقسیم شود، مشمول مالیات ۲۵ درصد خواهد بود.

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: masoudsardar ، رحیمی پور ، حسین ، barkat ، alipesaraklu ، ATEFE ، iranempire1381


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۰: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۰ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰، ۰۶:۳۶ ق.ظ