Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحث و گفتگو: اطلاعات مالی مورد نیاز یک مدیرعامل
#1
با سلام و احترام خدمت تمامی دوستان
درخواستی داشتم از دوستان مبنی بر اینکه چه اطلاعات مالی و حسابداری برا یک مدیرعامل مورد نیاز هست.مثلا بدونه سود عملیاتی چیه،سود ناخالص،سود قبل مالیات و... یا مثلا نسبت های مالی و یه سری اطلاعات از این دست.
لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون دوستان
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام دوست گرامی

ابتدا از طرف كلیه اعضای فروم‌لرن خدمت شما خیر مقدم عرض می‌كنم، به سایت خودتان خوش آمدید!

همچنین ضمن عذرخواهی بابت تأخیر در پاسخ، لازم به ذکر است که معمولاً در رشته‌های مدیریت، چند واحد حسابداری نیز وجود دارد دانشجو باید آن‌ها را فرا بگیرد؛ چرا که اهمیت این موضوع برای یک مدیرعامل بسیار مهم است.

در این خصوص نظر شما را به بخش اول از کتاب "مدیرعامل چندساحتی" با عنوان "نگرشی بر آنچه یک مدیر عامل باید از مباحث مالی و اقتصادی بداند" جلب می‌نمایم:یادگیری شاید مهم‌‌ترین عامل تکامل انسان‌ها باشد. یادگیری عنصر اصلی پیونددهنده تمام فعالیت‌های یک شرکت و زبان مشترک مدیران آن است. مدیران امروز آنقدر درگیر مسائل جدید در عرصه مدیریت کسب‌وکار شده‌اند و مدیریت نیز آن قدر شاخه‌ها و زیرشاخه‌های تازه پیدا کرده است که اغلب، منصب‌های قدیمی‌تری مثل حسابداری نادیده گرفته می‌شوند و این در حالی است که بدون تردید، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت شرکت‌ها استفاده از روش‌های کارآمد حسابداری است.

در جهان پررقابت امروزی، برخورداری از نظام‌های منسجم مدیریت مالی و اقتصادی در تولید ثروت برای کسب‌وکارها، تولید نقدینگی و تحقق بازگشت سرمایه کافی در تناسب با ریسک و منابع سرمایه‌گذاری شده نقش بسزایی ایفا می‌کند. عوامل کلیدی در فرآیند مدیریت مالی و اقتصادی هر کسب‌وکار شامل برنامه‌ریزی، کنترل و تصمیم‌گیری‌های مالی و اقتصادی هستند که پایش و بهبود مستمر در آنها می‌تواند با تولید اطلاعات بهنگام و تصمیم‌ساز در تحکیم موقعیت رقابتی کسب‌وکار نقش حیاتی ایفا کند.

حسابداری یکی از زبان‌های کسب‌وکار است و مانند سایر زبان‌ها اصطلاحات و قواعد خاص خود را دارد. درک، آموختن و به کارگیری این زبان نخستین گامی است که برای موفقیت در اداره کسب‌وکار برداشته می‌شود. تصمیم‌گیری صحیح و به موقع یکی از رموز موفقیت شرکت‌ها است و این مهم دست یافتنی نیست مگر زمانی که اطلاعات درست و به موقع در اختیار مدیران عامل شرکت‌ها قرار گیرد که این امر در سایه بهره‌برداری مناسب از حسابداری میسر خواهد شد. در واقع، حسابداری زبانی است که آموختنش ورود موفقیت‌آمیز ما را به دنیای پیچیده کسب‌وکار تضمین می‌کند. همان‌گونه که بدون یادگیری زبان ملی هر کشور امکان ارتباط با مردم آن میسر نخواهد شد، در دنیای کسب‌وکار نیز بدون یادگیری زبان کسب‌وکار ورود به آن و امکان ایجاد ارتباط با اجزای آن مقدور نیست. حسابداری، به عنوان زبان تجارت، دارای قواعد و دستورالعمل‌های کاربردی خاص خود است. لازمه یادگیری این قواعد دانستن زبان آن است تا بر این اساس، ایجاد ارتباط به سهولت صورت پذیرد و به تدریج دارای استحکام لازم در تداوم خود شود. آموختن اصول حسابداری زمینه ایجاد ارتباط بهتر و دقیق‌تر مدیر عامل و مدیران ارشد غیرمالی با حوزه‌های زیرمجموعه خود را فراهم می‌کند. هر مدیر عاملی با فراگیری این زبان قادر خواهد بود تا در حوزه مدیریتی خود نظارت بهتر و دقیق‌تری را اعمال و با درک نتایج عملکرد مالی سازمان خود، برنامه‌های کنترلی مناسبی را تعبیه و حرکت شرکت را به سوی آینده بهتر برنامه‌ریزی کند. یادگیری این زبان همچنین کمک می‌کند که مدیران عامل هم‌زبانی بیشتری با متولیان نظام‌های مدیریت مالی و اقتصادی داشته باشند تا بر این اساس، فهم دقیق نتایج عملکرد شرکت در قالب اعداد و ارقام مالی به صورت مناسب‌تری انجام پذیرد. بدون تردید، این امر می‌تواند کمکی بزرگ به تصمیم‌گیری به موقع و مناسب توسط مدیر عامل منجر شود؛ زیرا بیشتر تصمیمات مدیران مستقیما آثار و پیامدهای مالی دارند یا به صورت غیرمستقیم وضعیت مالی شرکت را تحت تاثیر قرار می‌دهند. از سوی دیگر، با توجه به اینکه ساختارهای کاربردی زبان حسابداری در بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا تقریبا یکسان است، با آموختن این زبان مسیر رشد و پیشرفت شرکت‌ها در عرصه‌های بین‌المللی نیز هموار خواهد گشت. مجموعه موارد گفته شده موجب ایجاد انگیزه قوی در مدیران عامل جهت یادگیری این زبان ارتباطی محسوب می‌شود.

حسابداری در بنگاه‌های پیشرفته اقتصادی، تجاری و صنعتی امروز، صرفا به ثبت و گزارشگری رویدادهای گذشته نمی‌پردازد، بلکه به عنوان ابزاری کارآمد در کنار مدیرعامل بنگاه‌ها، کوشش در ترسیم آینده دارد و در ارزیابی نتایج آتی عملکرد اقتصادی بنگاه به مدیران ارشد کمک می‌کند.

اطلاعات مالی و حسابداری ابزاری ارزشمند براي تصمیمات مربوط به تامین، تخصیص و کنترل منابع اقتصادی در اختیار مدیر عامل شرکت قرار می‌دهد که ارتقای دانش و توانمندی در به‌کارگیری این ابزار توسط مدیران عامل خود مقوله مهمی در آموزش و توسعه مدیران تلقی می‌شود. تاکید می‌شود که برای خلق ثروت باید دید مالی، دانش مالی و خرد مالی داشته باشیم و روش‌های اندازه‌گیری مالی را بیاموزیم. به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران این حوزه، برای توصیف اوضاع هر کسب‌وکاری، راه‌های زیادی وجود دارد؛ اما بیشتر راه‌ها به یک جا ختم می‌شوند و آن زبان حسابداری است. به عبارت دیگر، برای فهم ارقام ترازنامه مالی هر شرکتی چاره‌ای نیست مگر اینکه حسابداری بدانید. اگر نتوانید ترازنامه را به خوبی بخوانید، فرق بین برنده و بازنده را تشخیص نخواهید داد و در این صورت، هیچ گاه مدیر عامل موفقی نخواهید بود.


با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۰: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۰ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰، ۰۵:۵۶ ق.ظ