Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: کسر مالیات از عیدی
#1
با سلام خدمت همه دوستان
و با امید قبولی عزاداری هاتون
در رابطه با کسر مالیات سوال های زیادی شده که دوستان هم لطف کردند جواب دادن
من فیلم دیدم که مدرس عنوان میکردن عیدی کارمند زمانی مشمول مالیات میشه که حقوق کارمند مشمول بشه این مطلب درسته؟
بعنوان مثال کارمندی که حداقل حقوق میگیره در ماه مشمول مالیات نیست و در سال هم مشمول نیست
حالا در پایان سال وقتی بهش عیدی میدیم نباید از عیدیش 10 درصد مالیاتو کم کنیم؟


ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

با تشکر
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام
عیدی تا 1/12 معافیت مالیاتی سالانه (یعنی امسال 2 میلیون تومان) معاف از مالیات است. بیشتر اگر باشد، طبق ماده 85 عمل می شود.
حسابداری یک فن و مهارت است. با اشتراک اطلاعات به یکدیگر کمک کنیم.
شرکت وزین فناوری ایمن (وفا)
پاسخ
سپاس شده توسط: Masoud_MI ، رحیمی پور ، ATEFE ، معین
#3
(۰۶ مهر ۱۳۹۶، ۰۲:۳۹ ب.ظ)معین نوشته: من فیلم دیدم که مدرس عنوان میکردن عیدی کارمند زمانی مشمول مالیات میشه که حقوق کارمند مشمول بشه این مطلب درسته؟

سلام جناب آقای معین عزیز

ضمن تشکر از پاسخ دوست بزرگوارمان، درخصوص مورد شما لازم به ذکر است که این موضوعی که مدرس بیان کردند صحیح نمی‌باشد! همیشه به عیدی مالیات تعلق نمی‌گیرد؛ خود مبلغ عیدی معادل یك ماه حقوق سال مالی مورد نظر معاف از مالیات است، و بابت مابه التفاوت آن، برای اینكه ببینید به عیدی مالیات تعلق می‌گیرد یا خیر، می‌بایست لیست مجموع تهیه كرد.

در لیست مذکور كل درآمد سالیانه شخص (اعم از حقوق‌های دریافتی ماهانه، عیدی و پاداش و ...) در یك طرف و معافیت مالیاتی وی در سال مذكور (میزان معافیت مالیاتی سالیانه حقوق بعلاوه معافیت مالیاتی یك ماه حقوق از بابت عیدی؛ به عبارتی معافیت مالیاتی برای ۱۳ ماه) در طرف دیگر قرار می‌گیرد، سپس درصورتی كه مبلغ درآمد سالیانه بیشتر از معافیت مالیاتی سالیانه باشد، وی مشمول مالیات است و در غیر اینصورت از پرداخت مالیات معاف می‌باشد.

با احترام...
" برای حمایـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبلیغاتی سایت كلیك نمائید "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: alipesaraklu ، حسین ، رحیمی پور ، ATEFE ، barkat ، معین
#4
سلام خدمت دوستان عزیز
عیدی پایان سال با توجه به کارکرد موثر کارمند در ساله . تبعاً مالیات و معافیتش هم باید متناسب با کارکرد باشه. من هرچی تو سایت مالیات گشتم بخشنامه ، دستور العمل یا ماده واحدی براش پیدا نکردم که مشخص کنه اگه کارمند در نیمه سال مثلا 6 ماه دوم استخدام بشه میزان مالیات متعلق عیدی و سقف معافیت مالیاتیش چجوری میشه.
ممنون میشم اگه آدرس قانونش و دارید راهنمایی کنید
پاسخ
سپاس شده توسط: معین
#5
سلام دوست عزیز

‌قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاههای مشمول قانون کار مصوب 1370/12/06 

‌ماده واحده – کلیه کارفرمایان کارگاههای مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد،‌به عنوان عیدی و پاداش بپردازند. مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

تبصره ۱ – مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده‌اند باید به مأخذ شصت روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال، محاسبه‌گردد. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده موضوع ماده واحده این قانون تجاوز نماید.
‌تبصره ۲ – در کارگاههایی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبالغ فوق پرداخت می‌نمایند، عرف کارگاه معتبر خواهد بود.
‌تبصره ۳ – رسیدگی به اختلافات ناشی از اجرای این قانون در صلاحیت مراجع پیش‌بینی شده در فصل حل اختلافات قانون کار می‌باشد.
‌تبصره ۴ – این قانون از تاریخ تصویب لازم‌الاجرا بوده و جایگزین لایحه قانونی تأمین منافع کارگران مشمول قانون سهیم کردن در منافع کارگاههای‌صنعتی و تولیدی مصوب ۱۳۴۱ و لغو قوانین مصوب ۱۳۵۹٫۴٫۲۳ شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران می‌گردد.
‌قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و چهار تبصره در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ ششم اسفند ماه یک هزار و سیصد و هفتاد مجلس شورای اسلامی‌تصویب و در تاریخ ۱۳۷۰٫۱۲٫۶ به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

.
‌رئیس مجلس شورای اسلامی – مهدی کروبی

تبصره 1 این ماده واحده  میزان عیدی رو مشخص میکنه و برای محاسبه مالیات این توضیح آقای معدلی کاملا کفایت میکنه .

خود مبلغ عیدی معادل یك ماه حقوق سال مالی مورد نظر معاف از مالیات است، و بابت مابه التفاوت آن، برای اینكه ببینید به عیدی مالیات تعلق می‌گیرد یا خیر، می‌بایست لیست مجموع تهیه كرد.


در لیست مذکور كل درآمد سالیانه شخص (اعم از حقوق‌های دریافتی ماهانه، عیدی و پاداش و ...) در یك طرف و معافیت مالیاتی وی در سال مذكور (میزان معافیت مالیاتی سالیانه حقوق بعلاوه معافیت مالیاتی یك ماه حقوق از بابت عیدی؛ به عبارتی معافیت مالیاتی برای ۱۳ ماه) در طرف دیگر قرار می‌گیرد، سپس درصورتی كه مبلغ درآمد سالیانه بیشتر از معافیت مالیاتی سالیانه باشد، وی مشمول مالیات است و در غیر اینصورت از پرداخت مالیات معاف می‌باشد.

امیدوارم درست باشه ...
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، Masoud_MI ، معین
#6
ممنون از شما خانم عاطفه
مطالب شما صحیحه . عرض من این بود مبلغ معافیت مالیات عیدی برای کارکرد کمتر از یکسال به استناد کدوم بخشنامه یا دستورالعملی میتونیم ادعا کنیم که مثلا معافیت مالیات عیدی واسه 100 روز کارکرد موثر میشه 547.945 تومن
پاسخ
سپاس شده توسط: معین
#7
خواهش میکنم جناب

تایپیک زیر رو بخونید لطفا

آموزش: معافیت مالیاتی عیدی کارکنان با کارکرد کمتر از یکسال
پاسخ
سپاس شده توسط: Masoud_MI ، حسین ، رحیمی پور
#8
(۰۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۰:۰۹ ق.ظ)pronetin نوشته: سلام
عیدی تا 1/12 معافیت مالیاتی سالانه (یعنی امسال 2 میلیون تومان) معاف از مالیات است. بیشتر اگر باشد، طبق ماده 85 عمل می شود.
 با سلام 

 میشه نحوه محاسبه این 2000000 میلیون را بنویسین
برمقصد خود تمرکز کنید،نه بر موانعی که سر راهتان قرار دارند.
حرکت،تلاش و استقامت کنید .تا به مقصد مطلوب خود برسید.
پاسخ
سپاس شده توسط:
#9
(۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۲:۴۷ ب.ظ)رحیمی پور نوشته:  با سلام 

 میشه نحوه محاسبه این 2000000 میلیون را بنویسین

سلام . طبق قانون مالیاتها گفته معافیت مالیاتی عیدی و پاداش به اندازه یك دوازدهم معافیت مالیاتی سالانه هست و چون معافیت مالیاتی امسال 24 میلیون تومان هست پس یك دوازدهمش میشه 2 میلیون تومان . با تشكر
پاسخ
سپاس شده توسط: alipesaraklu ، رحیمی پور
#10
(۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۳:۵۳ ب.ظ)حسین نوشته: سلام . طبق قانون مالیاتها گفته معافیت مالیاتی عیدی و پاداش به اندازه یك دوازدهم معافیت مالیاتی سالانه هست و چون معافیت مالیاتی امسال 24 میلیون تومان هست پس یك دوازدهمش میشه 2 میلیون تومان . با تشكر

با سلام و تشکر از پاسخ شما
 یعنی اندازه معافیت حقوق یک ماه میشه ؟
برمقصد خود تمرکز کنید،نه بر موانعی که سر راهتان قرار دارند.
حرکت،تلاش و استقامت کنید .تا به مقصد مطلوب خود برسید.
پاسخ
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت (حسابداری و کامپیوتر) تبلیغ متنی شما در اینجا
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۳۹۷: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۳۹۷ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۲۹ تير ۱۳۹۷، ۱۱:۰۶ ب.ظ