Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات

تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشكل: ثبت وسیله نقلیه به عنوان سرمایه در دفاتر
با سلام

دو سوال دارم که اگر لطف کنید به آنها پاسخ دهید ممنون می شوم

1- اگر ماشینی به قیمت 350/000/000 ریال خریداری شده باشد و جزو سرمایه شرکت محسوب شده باشد در صورتی که با قیمت 300/000/000 ریال فروخته شده باشد و استهلاک آن 87/500/000 ریال برآورد شده باشد(در صورتی که ماشین و وجه دریافتی را از سرمایه کم کنیم) ثبت آن در هنگام فروش در دفاتر چگونه است؟

2- اگر ماشینی به قیمت 350/000/000 ریال خریداری شده باشد و اشتباهاًجزو سرمایه شرکت محسوب شده باشد واستهلاک آن 87/500/000 ریال برآورد شده باشد در صورتی که بخواهیم آن را اصلاح کنیم و از سرمایه خارج کنیم ثبت آن در در دفاتر چگونه است؟
پاسخ
سپاس شده توسط:
سلام سرکار خانم الهام گرامی

(۲۲ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۵۷ ق.ظ)elham نوشته: 1- اگر ماشینی به قیمت 350/000/000 ریال خریداری شده باشد و جزو سرمایه شرکت محسوب شده باشد در صورتی که با قیمت 300/000/000 ریال فروخته شده باشد و استهلاک آن 87/500/000 ریال برآورد شده باشد(در صورتی که ماشین و وجه دریافتی را از سرمایه کم کنیم) ثبت آن در هنگام فروش در دفاتر چگونه است؟

ثبت فروش دارایی به شرح ذیل می‌باشد:

وجه نقد/ ح. دریافتنی                  ۳۰۰,۰۰۰,۰۰۰
استهلاک انباشته وسائط نقلیه     ۸۷,۵۰۰,۰۰۰
           سود حاصل از فروش وسائط نقلیه           ۳۷,۵۰۰,۰۰۰
           وسائط نقلیه                                         ۳۵۰,۰۰۰,۰۰۰

(۲۲ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۵۷ ق.ظ)elham نوشته: 2- اگر ماشینی به قیمت 350/000/000 ریال خریداری شده باشد و اشتباهاًجزو سرمایه شرکت محسوب شده باشد واستهلاک آن 87/500/000 ریال برآورد شده باشد در صورتی که بخواهیم آن را اصلاح کنیم و از سرمایه خارج کنیم ثبت آن در در دفاتر چگونه است؟

لازم به ذکر است اصلاح درصورتی اتفاق می‌افتد که ثبت اشتباهی انجام شده باشد، فرضاً ماشین جزء وسائط نقلیه ثبت نگردیده و در زمین ثبت شده است که با یک ثبت اصلاحی طبقه‌بندی حساب را صحیح می‌کنیم. لطفاً بفرمائید منظور جنابعالی از اینکه از سرمایه خارج کنیم چیست؟ آیا کنارگذاری دارایی مد نظر شماست؟ یا اینکه زمان ثبت خرید دارایی، حساب سرمایه بستانکار شده است و می‌خواهید طرف بستانکار را اصلاح نمائید؟ سوال شما مفهوم نیست.

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین
باز هم سپاسگذارم از پاسخ شما

مدیر این شرکت وسیله نقلیه ای را خریداری کرده است و من آن را جزو سرمایه شرکت قرار داده ام در حالی که در آخرین آگهی تغییرات شرکت به هیچ وجه ماشین جزو سرمایه شرکت نیست و در واقع در دفاتر به اشتباه جزو سرمایه آورده شده و مربوط به خود مدیر بوده نه شرکت حال میخواهم آن را اصلاح کنم و از حسابهای شرکت بردارم و با توجه به آنچیزی که ذکر کردم اگر لطف کنید کمکم کنید از شما ممنونم.
پاسخ
سپاس شده توسط:
ضمن عرض سلام مجدد خدمت شما

خواهش می‌کنم دوست گرامی، انجام وظیفه بود.

آیا منظورتان این است که در تاریخ خریداری ماشین مذکور، حساب وسائط نقلیه را بدهکار و حساب سرمایه را بستانکار نمودید؟ چنانچه ثبت حسابداری دیگری در دفاتر درج گردیده است لطفاً بیان نموده و همچنین بفرمائید که دارایی مزبور در چه تاریخی خریداری شده است و در چه تاریخی متوجه این اشتباه گردیده‌ و قصد اصلاح آن را دارید؟

لطفاً به سوالات فوق پاسخ داده تا بتوانیم پاسخ صحیح را به جنابعالی ارائه نمائیم.

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط: elham
در مورد قسمت اول بله من چنین ثبتی را زدم .دارایی در تاریخ 1395/07/30خریداری شده و در تاریخ 1396/05/30 متوجه اشتباه شدم و قصد اصلاح آن و برداشتن استهلاک مربوط به ماشین را دارم.با تشکر
پاسخ
سپاس شده توسط:
ضمن عرض سلام مجدد خدمت شما

در این خصوص می‌بایست ثبت اصلاحی ذیل را در دفاتر خود درج نمائید:

سرمایه                                    ۳۵۰,۰۰۰,۰۰۰
استهلاک انباشته وسائط نقلیه     ۸۷,۵۰۰,۰۰۰
           وسائط نقلیه                                      ۳۵۰,۰۰۰,۰۰۰
           هزینه استهلاک وسائط نقلیه               **********
           تعدیلات سنواتی                                **********

لازم به ذکر است که مبلغ هزینه استهلاک وسائط نقلیه معادل هزینه استهلاک گرفته شده برای ماشین در سال ۱۳۹۶ می‌باشد و مبلغ تعدیلات سنواتی معادل هزینه استهلاک گرفته شده برای ماشین در سال ۱۳۹۵ است. ذکر این نکته ضروری است که چنانچه مبلغ استهلاک سال قبل دارایی مزبور با اهمیت نمی‌باشد، می‌توانید بجای آن از حساب سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی استفاده نمائید.

با احترام...

پاسخ
سپاس شده توسط: elham ، حسین ، ATEFE ، رحیمی پور

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۰: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۰ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰، ۰۵:۱۷ ق.ظ