Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: مالیات بر ارزش افزوده در فاکتور خرید
#1
با سلام.
طبق تعریف مالیات بر ارزش افزوده، مالیات فقط به سود خالص یک محصول تعلق میگیره یعنی اگر قیمت تمام شده یک محصول 60هزار تومن باشه و قیمت فروش 100هزار تومن، اون 40هزار تومن مالیات ارزش افزوده تعلق میگیره .. اگر این تعریف درسته، تو بازار چیزی غیر از این داره اعمال میشه .. صنف طلا فروشها، خوراکپزی ها و رستورانها، خدمات اینترنت و امثال اینها، وقتی یک محصول رو 100تومن میفروشند از کل اون 100هزار تومن ، 9درصد مالیات اضافه میکنند این میشه مالیات بر درآمد که دارن از مشتری میگیرن و این غیرقانونیه .. اگر مواردی که ذکر کردم صحیحه، آیا راهی هست که این مبلغ غیرقانونی رو پرداخت نکنیم؟؟ و اینکه اگر تمام موارد بالا صحیحه، چرا دولت جلوی این بی قانونی رو نمیگیره؟؟
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام جناب آقای سعید عزیز

ابتدا از طرف کلیه اعضای فروم‌لرن خدمت شما خیر مقدم عرض می‌کنم، به سایت خودتان خوش آمدید!


(۱۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۷:۳۸ ب.ظ)saeidaspr نوشته: طبق تعریف مالیات بر ارزش افزوده، مالیات فقط به سود خالص یک محصول تعلق میگیره یعنی اگر قیمت تمام شده یک محصول 60هزار تومن باشه و قیمت فروش 100هزار تومن، اون 40هزار تومن مالیات ارزش افزوده تعلق میگیره .. اگر این تعریف درسته، تو بازار چیزی غیر از این داره اعمال میشه ..

ضمن عذرخواهی بابت تأخیر در ارائه پاسخ، لازم به ذکر است که تعریفی که شما فرمودید مربوط به ارزش افزوده است و نه مالیات بر ارزش افزوده، و صحیح نمی‌باشد. طبق ماده ۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده؛ ارزش افزوده، تفاوت بين ارزش كالاها و خدمات عرضه شده با ارزش كالاها و خدمات خريداري يا تحصيل شده در يك دوره معين مي‌باشد. بنابراین مالیات بر سود تعلق نمی‌گیرد، بلکه به ارزش افزوده کالا یا خدمات تعلق می‌گیرد.


(۱۹ بهمن ۱۳۹۶، ۰۷:۳۸ ب.ظ)saeidaspr نوشته: صنف طلا فروشها، خوراکپزی ها و رستورانها، خدمات اینترنت و امثال اینها، وقتی یک محصول رو 100تومن میفروشند از کل اون 100هزار تومن ، 9درصد مالیات اضافه میکنند این میشه مالیات بر درآمد که دارن از مشتری میگیرن و این غیرقانونیه .. اگر مواردی که ذکر کردم صحیحه، آیا راهی هست که این مبلغ غیرقانونی رو پرداخت نکنیم؟؟ و اینکه اگر تمام موارد بالا صحیحه، چرا دولت جلوی این بی قانونی رو نمیگیره؟؟

هر چند که مبحث مالیات بر ارزش افزوده پر از اشکال است، چرا که در حال حاضر مالیات بر مصرف! تعلق می‌گیرد و نه صرفاً ارزش افزوده، ولیکن در این خصوص قانون فعلی کاملاً رعایت شده است، شما زمانی که مواد اولیه را خریداری می‌کنید، مالیات ا.ا برای آن پرداخت می‌کنید و زمانی که کالا یا خدمات را به فروش می‌رسانید، مجدداً مالیات ا.ا آن را دریافت می‌کنید.

با توجه به مثال خودتان، در ابتدا شما مالیات بهای تمام شده (۶۰ هزار تومان) را با نرخ ۹٪ پرداخت کردید و سپس مالیات فروش (۱۰۰ هزار تومان) را با همان نرخ دریافت نمودید. پس عملاً اینگونه شد که تفاوت دریافت و پرداخت شما بابت ارزش افزوده ای بوده که به کالا یا خدمات تعلق گرفته است (۴۰ هزار تومان)، که شما می‌بایست این مابه‌التفاوت را به دارایی پرداخت کنید.

بنابراین مالیات بر ارزش افزوده به مصرف کننده تعلق گرفته است و نه به ارزش افزوده! ولیکن متأسفانه به اشتباه نام این قانون را مالیات بر ارزش افزوده گذاشته اند که اشتباه است! به نظر بنده می‌بایست نام آن را به مالیات و عوارض بر مصرف (یا مصرف کننده)! تغییر دهند.


با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: ATEFE ، حسین ، alipesaraklu ، رحیمی پور
#3
سلام.. ممنونم از پاسخ کامل شما و متشکرم از خوش‌آمدگویی .. 
برداشت من از توضیحات شما این بود که درک و تعریف من نسبت به ارزش افزوده صحیحه و مالیاتی که بر اختلاف خرید و فروش یک کالا یا خدمت در یک بنگاه اقتصادی ایجاد میشه مالیات ارزش افزوده اون محصول یا خدمته که مالیات فقط باید بر اون بخش از ارزش محصول اعمال بشه یعنی همان 40تومن اختلاف قیمت در مثالی که زدم. پس با این توصیف، تمام مالیات بر ارزش افزوده هایی که در فاکتورهای بازار پرداخت میکنیم کاملا غیرقانونی و نادرسته .. اگر به قول شما نام و شرح این مالیات ، مالیات بر مصرف یا عوارض بازار یا چنین چیزهایی باشه که دیگه تکلیف مشخصه و سازوکار اون مالیات متفاوت خواهد بود اما چنین تعاریفی تاجایی که اطلاع دارم در قانون وجود نداره و فقط مالیات بر ارزش افزوده هست که دستورالعمل محاسبه مشخصی داره که بنگاهها باید رعایت کنند و اینکه به وضوح رعایت نمیکنند و هیچ نهادی هم به این تخلف بزرگ و آشکار رسیدگی نمیکنه تو این کشور بی قانون!! متاسفانه اصلا غریب نیست!
جالب اینکه صنف طلا فروشان یک پا فراتر هم گذاشته اند .. اونها به قیمت واقعی طلا ابتدا اجرت ساخت رو (که هیچ نهاد ناظری بر اون نیست و کامل سلیقی و بر اساس اون مشتری تعیین میکنند!!) به هر گرم طلا اضافه میکنند بعد 7درصد سهم طلافروش رو اضافه میکنند و بر اساس عدد نهایی 9درصد دیگه هم اضافه میکنند متاسفانه به بهانه مالیات بر ارزش افزوده!!! هیییچ کس هم نمیاد حساب کنه که یک طلای 10 گرمی که 1400000تومان ارزش فلزی داره رو چرا گاهی بیش از 3میلیون تومن میفروشند!!!
مثال عددی:
فرض کنیم یک قطعه طلای 10گرمی
(1450000+500000)*10= 19500000 ارزش خالص 10گرم طلا به اضافه اجرت ساخت که اینجا فرضا 50هزار تومن درنظر گرفتم که حداقل هست و اجرت 300هزار تومن برای هر گرم هم تو بازار هست و تو این بازه هر عددی که دلشون بخواد میذارند!!! حالا اینجا فرض میگیریم همون 50تومن که حداقل هست.. 
حالا میرسیم به محاسبات درصدها!!
19500000+(%7)= 20865000 ریال این قیمت نهایی فروش هست که هفت درصد سهم طلافروش طبق قانون منظور شده
اما در اینجا اگر بخواهیم مالیات بر ارزش افزوده رو اضافه کنیم درواقع باید همون 50هزار تومن ارزش افزوده ایجاد شده رو ملاک محاسبه مالیات ارزش افزوده قرار بدیم که 9درصد میشه 45000ریال اما تو فروش طلا 9درصد رو از مبلغ نهایی (در این مثال 20865000ریال) حساب میکنند که میشه 1877850ریال!!! این فقط برای یک قطعه طلای کوچکه حجم فروش سالیانه اختلاف خیلی بزرگی ایجاد میکنه ... حالا سوال اصلی اینه که همین صنف محترم!!! طلا فروشها، اگر واقعا این دریافت از مشتری (من میگم دزدی!!) قانونیه ، موقع اظهارنامه چقدر درآمد ثبت میکنند و عدد پرداختی مالیاتشون واقعا چقدره؟؟؟؟ 

سیستم ناقص و بیمار مالیاتی کشور حفره های خیلی زیادی داره این فقط یک نمونه ست که تو مالیات بر ارزش افزوده داره اتفاق میوفته و هییییچ نهادی تابحال اصلا بررسی نکرده و لایحه و تبصره ای در قانون یا اضافه نشده یا اجرا نمیشه و این حفره بزرگ درآمدهای بزرگ برای برخی بنگاهها بهمراه داشته که از جیب مردم ضعیف تامین میشه!!!!
پاسخ
سپاس شده توسط: ATEFE
#4
دوست عزیز و بزرگوارم

در مبحث مالیات و عوارض بر ارزش افزوده، موضوعی که مطرح است، فروشنده از مالیات و عوارض بر ارزش افزوده نفعی نمی‌برد، و مابه‌التفاوت دریافتی از بهای تمام شده و فروش را می‌بایست به اداره دارایی پرداخت کند و این موضوع در ارتباط با درآمد و اظهارنامه عملکرد نمی‌باشد.

همانطور که خدمت شما عرض گردید، مالیات بر ارزش افزوده‌هایی که پرداخت می‌کنید کاملاً صحیح و قانونی است ولیکن این خود قانون است که ایراد دارد. قانون مزبور دستورالعمل محاسبه خاصی ندارد، بلکه به خالص مبلغ فاکتور کالاها و خدمات غیرمعاف (و نه صرفاً ارزش اضافه شده)، ۹٪ مالیات و عوارض بر ارزش افزوده تعلق می‌گیرد.

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین ، alipesaraklu ، رحیمی پور ، ATEFE
#5
(۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۰۴:۰۲ ب.ظ)Masoud_MI نوشته:
 بلکه به خالص مبلغ فاکتور کالاها و خدمات غیرمعاف (و نه صرفاً ارزش اضافه شده)، ۹٪ مالیات و عوارض بر ارزش افزوده تعلق می‌گیرد.

خوب دقیقا مساله من همینه ... این مالیاتی که دارن میگیرن درواقع مالیات بر خریده ... چرا میگن مالیات بر ارزش افزوده؟؟؟ مالیات بر ارزش افزوده تعریف دقیق خودشو داره و کارکرد خودش رو هم داره .. اما اگه میخوان مالیات بر فروش از مردم بگیرن (اونم 9درصد!!!!) چرا لایحه قانونی واسش تصویب نمیکنن .. این چیزی که الان رایجه قانونی نیست .. درضمن .. نرخ مالیات بر ارزش افزوده طبق ماده 16 تا مصوبه سال93 باید سالی 1.5درصد باید افزوده میشد تا سقف 8درصد برای انتهای برنامه پنجم توسعه .. حالا چرا یک باره در سال 94 شد 9درصد، اینم داستان خودشو داره.
پاسخ
سپاس شده توسط: ATEFE
#6
در حال حاضر این قانون دارای اشکالات عدیده‌ای است که یکی از آن‌ها موضوع مورد اشاره شماست. علی‌ای‌حال فعلا که قانون مزبور آزمایشی بوده ولیکن تا سال آینده تمدید گردیده است و قطعاً در سال بعد با اصلاحات و تغییرات در قسمت‌هایی از آن، نهایی خواهد گردید.

با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: ATEFE


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۲: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۲ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۱۱ خرداد ۱۴۰۲، ۱۲:۲۲ ب.ظ