Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انواع ذخیره
#1
سلام عزیزانم

انواع ذخیره ها را نام ببریدو نحوه ی ثبت وکلا همه چیز.

باتشکر

*هوا بس ناجوانمردانه سرد است*
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام دوست گرامی

شما می تونید استاندارد شماره 4 حسابداری رو مطالعه کنید که توضیحات مفصلی در مورد ذخیره ها ارائه کرده .

با احترام ...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: sepideh ، asena
#3
ضمن عرض سلام مجدد

از آنجا که سوال شما خیلی کلی است ، من مواردی از ذخیر ه ها رو که می دونم در ذیل آوردم . اگر دوستان مایل باشند با همکاری هم در مورد هر کدام از اونها به ترتیب بحث و تبادل نظر کنیم :

ذخیره مطالبات مشکوک الوصول ، ذخیره مالیات ، ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان ، ذخیره پاداش ، ذخیره کاهش ارزش موجودیها ، ذخیره استهلاک ...

در ضمن اگر چیز دیگه ای هم از قلم افتاده شما بزرگواران لطف کنید و بفرمائید .

با احترام ...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: sepideh ، asena ، حسین
#4
با سلام و درود

طبق استاندارد شماره4، ذخیره نوعی بدهی است که یا مبلغ آن و یا زمان پرداخت آن با ابهام قابل توجه ای روبرو است.البته در آن استاندارد ذکر شده که مواردی مثل ذخیره مطالبات مشکوک الوصول یا ذخیره استهلاک که به منظور درست نشان دادن مبلغ دارایی به صورت کاهنده از آنها کم میشوند،در حوزه این استاندارد قرار نمی گیرند؛ اما اندوخته اصلاً این ماهیت را ندارد و بیشتر در مورد حقوق صاحبان سهام (اندوخته قانونی و اختیاری) کاربرد دارد.

ذخیره تقریبا براوردی است و برای اینكه به اصل تطابق درآمدها وهزینه ها عمل كرده باشیم باید بعضی از هزینه های یك سال كه ممكن است در سال مالی بعد معلوم میشود را تخمین وبه حساب ذخیره آن حساب ببریم . ذخیر ماهیت بدهی دارد اگر ما هزینه ها را به حساب ذخیره نبریم آنگاه ناچاریم در سال بعد با حساب سود زیان انباشته عمل كنیم كه این نیز منجر به تجدید وارائه صورتهای مالی میشود.مانند ذخیره هزینه های معوق كلا ذخیر طرف بدهكار حساب هزینه است مانند استهلاكات و مطالبات .

ولی اندوخته واقعی است زیرا مقداری از سود هر سال میباشد كه طبق مصوبه هیئت مدیر ه از حساب سود انباشته كسر و به حساب اندوخته برده میشود كه زیر فصل حقوق صاحبان سهام میباشد . مانند اندوخته توسعه وتكمیل

فرق ذخیره با اندوخته در محل احتساب آنها می باشد ذخیره از محل هزینه های جاری شرکت محاسبه میشود ولی اندوخته از محل سود پس از کسر زیان انباشته سنوات قبل محاسبه و در حسابها ثبت میشودپس ذخیره در هر حال باید منظور شود ولی اندوخته پس از رعایت مورد فوق محاسبه میشود..در ضمن در خصوص استهلاک اندوخته هایی مثل قانونی باید از قانون تجارت تبعیت کرد ولی در استهلاک ذخیره ها انجام شدن کامل رویداد اجازه استهلاک مبالغ ذخیره را به مدیریت میدهد

اصطلاحات اندوخته و ذخیره در بسیاری از موارد بجای یکدیگر استفاده می گردند.اما می توان موارد کاربرد آنها را به شرح زیر تفکیک نمود:
1- اندوخته:
تخصیص و محدودیت در سود انباشته عموما بر اساس پیشنهاد هیات مدیره و تصویب مجمع عمومی و یا بموجب رعایت مفاد قراردادها و یا الزامات قانونی انجام شده و یکی از شیوه های گزارشگری تخصیص و محدودیت در سود انباشته ، نمایش مجزای آن در ترازنامه می باشد.این تخصیص و محدودیت در سود انباشته ،اندوخته نامیده می شود. مانند:اندوخته قانونی، اندوخته احتیاطی(عمومی)، اندوخته اختیاری(قراردادی) و......
2- ذخیره:
اصطلاح ذخیره معمولا در موارد زیر کاربرد دارد:
الف- جهت حسابهای دارایی کاه که اینگونه حسابها نشان دهنده کاهش شناسایی شده در بهای تمام شده برخی اقلام دارایی بوده و باعث می گردند که داراییها مذکور به خالص ارزش بازیافتنی منعکس شوند.مانند: ذخیره مطالبات مشکوک الوصول، ذخیره کاهش ارزش موجودیها و سرمایه گذاریها.
هرچند استهلاک انباشته نیز یک نوع حساب دارایی کاه می باشد ولی به جهت تفاوت در نوع کاهش در داراییهای ثابت مشهود(استهلاک، کاهش ارزش داراییهای ثابت مشهود محسوب نمی شود) از اصطلاح ذخیره در این خصوص استفاده نمی شود.
ب- جهت بدهیهایی که زمان تسویه و یا تعیین مبلغ آنها، توام با ابهام نسبتا قابل توجه است.مانند: ذخیره مزایای پایان خدمت، ذخیره مالیات بر درآمد، ذخیره تضمین کالا و ..........

ذخیره می گیریم برای پرداخت در آینده که این پرداخت میتونه مانده بازخرید سنوات و مرخصی پرسنل باشه و غیره ولی اندوخته می گیریم برای سپرده شدن پولمون یا برای استفاده از منافع انوخته مثل دریافت وام

ذخیره از حساب سو د و زیان سالانه محاسبه شده و نگهداری میشود
اندوخته از سود انباشته سرانه
چه سود داشته باشیم چه زیان ذخیره نگهداری میشود

ولی اندوخته در صورتی كه سود داشته باشیم محاسبه ونگهداری می شود


اندوخته محدودیت در توزیع سود بین سهامداران است . یعنی پس از محاسبه سود خالص نسبت به در نظر گرفتن آن اقدام میشود در صورتیکه ذخیره یک حساب کاهنده دارائی یا افزاینده بدهی است وتاثیر آن بصورت هزینه در محاسبه سود خواهد بود.
با تقديم احترام
پاسخ
سپاس شده توسط: sepideh ، asena ، حسین
#5
سلام

اگرمیشه لطف کنید نحوه ثبت آنهاتوضیح دهید.
تشکر

*هوا بس ناجوانمردانه سرد است*
پاسخ
سپاس شده توسط:
#6
(۲۱ فروردین ۱۳۹۲، ۰۹:۴۶ ق.ظ)sepideh نوشته: سلام

اگرمیشه لطف کنید نحوه ثبت آنهاتوضیح دهید.
تشکر

سلام

در مبحث حسابداری تعهدی شناسائی و برآورد هزینه های دوره هرچند که از بابت ان پرداختی صورت نگرفته باشد یا محاسباتی انجام نشده باشد از الزمات سیستم حسابداری تعهدی است..
در اصل ذخیره برآورد و شناسائی هزینه هائی است که رخ داده مثل کاهش عمر دارائیها یا احتمال وقوع آن وجود دارد مثل مطالبات مشکوک الوصول یا دعاوی حقوقی.

طرف حساب ذخیره حساب هزینه است و ثبت آن هم طرف بدهکار هزینه میباشد که به حسابهای ذیل اختصاص پیدا میکند:

بهای تمام شده
هزینه های اداری تشکیلاتی
هزینه های مالی
واردات تلفن همراه
انتخاب شاپ
پاسخ
سپاس شده توسط: Masoud_MI ، sepideh ، حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۱: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۱ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۱:۲۴ ب.ظ