Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبر: چند خبر پیرامون مزد ۱۳۹۷
#1
نشست شورای عالی کار با دستور کار مزد ۹۷ آغاز شد

دویست و هفتادمین نشست شورای عالی کار با دستور کار بررسی محورهای اصلی موثر در تعیین دستمزد ۹۷ و توافق بر سر کلیات آن به ریاست علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور اعضای کارگری، کارفرمایی و دولت آغاز شد. علاوه بر بررسی دستمزد ۹۷، موضوع بند ز تبصره ۷ بودجه ۹۷ کل کشور که موضوع مورد اعتراض مشترک نمایندگان کارگری و کارفرمایی شواری عالی کار طی چند روز اخیر بود، نیز در دستور کار جلسه دیروز قرار گرفت.

موضوع مورد اعتراض اعضای کارگری و کارفرمایی شواری عالی کار واریز سهم درمان منابع تأمین اجتماعی به عنوان اموال عمومی به حساب خزانه دولت به استناد بند ز تبصره ۷ بودجه بود که نشست ۲۹ بهمن ماه این شورا را به دلیل موافقت مجلس با این پیشنهاد دولت، نیمه تمام گذاشت.

از همان زمان نمایندگان کارگری و کارفرمایی شورای عالی کار در اعتراض به این پیشنهاد دولت و موافقت مجلس اعلام کردند تا زمان تعیین تکلیف منابع عمومی کارگر و کارفر در هیچ یک از جلسات سه جانبه از جمله شورای عالی کار شرکت نخواهند کرد. در همین راستا طی حدود ۲۰ روز گذشته از تاریخ ۲۹ بهمن ماه، جلسه کمیته دسمتزد و شورای عالی کار تشکیل نشد تا اینکه دیروز وزارت کار در نامه‌ای رسمی به شرکای اجتماعی اعلام کرد موضوع بند ز تبصره ۷ بودجه نیز در دستور کار نشست قرار می‌گیرد.


بازگشت کارگران و کارفرمایان به مذاکرات تعیین دستمزد

بالاخره و تنها ١٠ روز مانده به پایان سال ١٣٩۶، برگزاری جلسات تعیین دستمزد سال ۱۳٩٧ از سر گرفته شد. هر چند در جلسه دیروز حداقل دستمزد مشخص نشد اما به نظر می‌رسد اگر مشکلی پیش نیاید تا پایان هفته حداقل دستمزد سال ۱۳۹۷ مشخص خواهد شد.

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد و مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار، از شرکت شرکای اجتماعی در جلسه تعیین دستمزد خبر داد و گفت:

در ابتدای جلسه، درباره موضوع سهم درمان تأمین اجتماعی بحث شد و همه حاضران ازجمله وزیر کار با امضای نامه‌ای به این تصمیم اعتراض کرده و به‌زودی دیداری با کمیسیون‌های مختلف مجلس در‌همین‌باره خواهیم داشت.

در این جلسه موضوع به‌روزرسانی سبد مواد خوراکی در دستور کار قرار گرفت و بعد از مذاکراتی که صورت گرفت، روی رقمی توافق شد؛ اما درباره سهم مواد خوراکی از سبد معیشت کارگران بین نمایندگان کارگری و کارفرمایی توافقی حاصل نشد و به همین دلیل در روزهای آینده جلسه‌ای برای رسیدن به توافق در این زمینه انجام خواهد شد و پس از آن احتمالا موضوع تعیین دستمزد به نتیجه خواهد رسید.


منبع: تازه‌های حسابداری
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
پیشنهاد افزایش ۱۸۹ هزار تومانی حداقل مزد

نمایندگان کارگری که از صبح دیروز در نشست با وزیر کار شرکت کرده اند، پیشنهاد افزایش قدرت خرید از دست رفته ۱۸۹ هزار تومانی مزد در سال ۹۷، علاوه بر نرخ تورم را دارند.

نشست جداگانه نمایندگان گروه‌های کارگری با وزیر کار در حال برگزاری بود که بررسی میزان افزایش دستمزد سال ۹۷ بیش از ۱۳ میلیون کارگر ایرانی به عنوان دستور جلسه تعیین شده بود. وزیر کار سعی دارد تا نظرات این دو گروه (کارگری و کارفرمایی) را به یکدیگر نزدیک کند چراکه کارفرمایان از یک سو رکود صنایع و لزوم پذیرش برخی از بندهای سبد معیشت توسط دولت را مورد تأکید قرار می‌دهند.

یکی از عواملی که موجب شد تعیین دستمزد سال ۹۷ کارگران تا این لحظه به طول انجامد، اختلافات میان گروه‌های کارگری و کارفرمایی است؛ چرا که دولت کارفرما و کارگر هر کدام درباره سبد معیشت نظرهای متفاوتی ارائه کرده بودند.

نمایندگان کارگری در نشست صبح دیروز با وزیر کار پیشنهاد دادند که روی رقم قدرت خرید از دست رفته ۱۸۹ تومانی معیشت کارگری، پیشنهاد مطرح شده نمایندگان کارگری برای جبران و علاوه بر آن برای رسیدن به قدرت خرید واقعی آنان توافق صورت پذیرد.

امسال ۱۸۹ هزار تومان از قدرت خرید کارگری کاسته شده است و رقم تهیه سبد معیشت کارگری به ۲ میلیون و ۶۶۹ هزار تومان رسیده است. با این حساب اگر قدرت خرید از دست رفته کارگری در سال ۹۶ در حداقل مزد سال ۹۷ در نظر گرفته شود باید حداقل ۱۹ درصد افزایش داشته باشد.

بنابراین با افزایش ۱۹ درصدی، حداقل دستمزد کارگری در سال ۹۷ باید رقمی نزدیک به یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان برسد.

منبع: تازه‌های حسابداری
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، حسین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۳۰ فروردین ۱۴۰۳، ۱۲:۳۰ ق.ظ