Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: نحوه شناسایی هزینه های قبل از تأسیس
#1
با سلام خدمت دوستان گرامی

سوال بنده این است که برای شرکتی که پس از ثبت قانونی در حال تجهیز و شروع فعالیت است چه هزینه هایی جزء هزینه های تأسیس و قبل از بهره برداری است ؟ (بیشتر منظور برای شرکتهایی که هزینه هایی بجز درج آگهی روزنامه و حق تمبر سرمایه و سایر این هزینه های جزئی دارند)

 و نحوه انتقال این هزینه ها به حساب سایر دارایی ها چگونه است ؟

نحوه مستهلک کردن سالیانه این هزینه ها چگونه است ؟

با تشکر
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام جناب آقای تولایی عزیز


(۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۱۰ ق.ظ)رضا تولایی نوشته: سوال بنده این است که برای شرکتی که پس از ثبت قانونی در حال تجهیز و شروع فعالیت است چه هزینه هایی جزء هزینه های تأسیس و قبل از بهره برداری است ؟

در این خصوص پیشنهاد می‌کنم که بندهای ۵ و ۶ استاندارد حسابداری شماره ۲۴ (گزارشگري مالي واحدهاي تجاري در مرحله قبل از بهره برداري) را مطالعه نمائید:

استاندارد حسابداری شماره ۲۴ نوشته: مخارج

۵ - مخارج واحدهاي تجاري در مرحله قبل از بهره برداري، براساس استانداردهاي حسابداري كه در واحدهاي تجاري در حال بهره برداري استفاده مي‌شود، شناسايي مي‌گردد.

۶ - مخارج واحدهاي تجاري در مرحله قبل از بهره برداري را مي‌توان به سه گروه زير طبقه‌بندي كرد:

الف) مخارجي كه به منظور تحصيل دارايي‌هاي ثابت مشهود، دارايي‌هاي نامشهود و موجودي مواد و كالا تحمل مي‌گردد. اين مخارج با رعايت معيارهاي شناخت مندرج در استانداردهاي حسابداري شماره ۸، ۱۱، ۱۳ و ۱۷ در دوره وقوع، به عنوان دارايي شناسايي مي‌شود. مخارج مزبور، حسب مورد، در بر گيرنده مخارج سربار اداري و عمومي است كه بتوان آن را به طور مشخص با تحصيل دارايي يا رساندن آ ن به وضعيت قابل بهره برداري ارتباط داد و لذا اين گونه هزينه‌ها براساس مباني منطقي بين دارايي‌هاي مربوط تسهيم مي‌شود. علاوه بر اين، مواردي از قبيل پيش پرداخت بيمه يا حقوق و دستمزد، در صورت انطباق با معيارهاي شناخت دارايي در مفاهيم نظري گزارشگري مالي، به عنوان دارايي شناسايي مي‌شود.

ب) مخارجي كه هر چند ممكن است به جريان منافع اقتصادي آتي كمك كند، اما به عنوان يك دارايي جداگانه قابل تشخيص نيست و لذا حائز معيارهاي شناخت به عنوان دارايي نمي‌باشد. اين گونه مخارج در دوره وقوع به عنوان هزينه شناسايي مي‌شود.

ج) مخارجي كه هيچ گونه منافع اقتصادي آتي ندارد و لذا در دوره وقوع به عنوان هزينه شناسايي مي‌شود. مخارج دوران توقف غير عادي در فعاليت‌هاي قبل از بهره برداري،خسارات وارده به دارايي‌ها، مخارج دوباره كاري و مخارج نيروي كار مازاد، نمونه هايي از اين گونه مخارج است.


(۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۱۰ ق.ظ)رضا تولایی نوشته: و نحوه انتقال این هزینه ها به حساب سایر دارایی ها چگونه است ؟
نحوه مستهلک کردن سالیانه این هزینه ها چگونه است ؟

پیرو بندهای فوق و همچنین بر اساس بند ۷ استاندارد فوق الذکر، هزینه‌های قبل از بهره برداری در همان دوره وقوع به عنوان هزینه شناسایی و ثبت می‌شوند و به دوره‌های بعد منتقل نمی‌گردد، بنابراین استهلاکی نیز برای آن‌ها در نظر گفته نخواهد شد. مگر اینکه این هزینه‌ها قابل احتساب در بهای تمام شده دارایی باشند که تنها در این صورت در حساب همان دارایی مستهلک می‌گردد.

استاندارد حسابداری شماره ۲۴ نوشته: ۷ - مخارجي كه در دوران قبل از بهره برداري واقع مي‌شود، تنها در صورت انطباق با مصاديق بند ۶ (الف)، قابل انتساب به دارايي‌هاي مربوط است. بدين ترتيب احتساب هر گونه مخارجي تحت سرفصل "مخارج قبل از بهره برداري" به عنوان يك دارايي جداگانه در صورت‌هاي مالي، با توجه به اينكه سرفصل ياد شده فاقد معيارهاي شناخت به عنوان يك دارايي جداگانه است، صحيح نيست.


با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، حسین ، رضا تولایی


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۰: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۰ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰، ۰۶:۵۷ ب.ظ