درحال بارگیری...
روز و
ساعت و
دقیقه و
ثانیه تا آغاز سال ۱۳۹۸ باقی‌مانده است.
آغاز سال ۱۳۹۸ بر شما عزیزان مبارک.
Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: نحوه شناسایی هزینه های قبل از تأسیس
#1
با سلام خدمت دوستان گرامی

سوال بنده این است که برای شرکتی که پس از ثبت قانونی در حال تجهیز و شروع فعالیت است چه هزینه هایی جزء هزینه های تأسیس و قبل از بهره برداری است ؟ (بیشتر منظور برای شرکتهایی که هزینه هایی بجز درج آگهی روزنامه و حق تمبر سرمایه و سایر این هزینه های جزئی دارند)

 و نحوه انتقال این هزینه ها به حساب سایر دارایی ها چگونه است ؟

نحوه مستهلک کردن سالیانه این هزینه ها چگونه است ؟

با تشکر
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام جناب آقای تولایی عزیز


(۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۱۰ ق.ظ)رضا تولایی نوشته: سوال بنده این است که برای شرکتی که پس از ثبت قانونی در حال تجهیز و شروع فعالیت است چه هزینه هایی جزء هزینه های تأسیس و قبل از بهره برداری است ؟

در این خصوص پیشنهاد می‌کنم که بندهای ۵ و ۶ استاندارد حسابداری شماره ۲۴ (گزارشگری مالی واحدهای تجاری در مرحله قبل از بهره برداری) را مطالعه نمائید:

استاندارد حسابداری شماره ۲۴ نوشته: مخارج

۵ - مخارج واحدهای تجاری در مرحله قبل از بهره برداری، براساس استانداردهای حسابداری كه در واحدهای تجاری در حال بهره برداری استفاده می‌شود، شناسایي می‌گردد.

۶ - مخارج واحدهای تجاری در مرحله قبل از بهره برداری را می‌توان به سه گروه زیر طبقه‌بندی كرد:

الف) مخارجی كه به منظور تحصیل دارایي‌های ثابت مشهود، دارایي‌های نامشهود و موجودی مواد و كالا تحمل می‌گردد. این مخارج با رعایت معیارهای شناخت مندرج در استانداردهای حسابداری شماره ۸، ۱۱، ۱۳ و ۱۷ در دوره وقوع، به عنوان دارایي شناسایي می‌شود. مخارج مزبور، حسب مورد، در بر گیرنده مخارج سربار اداری و عمومی است كه بتوان آن را به طور مشخص با تحصیل دارایي یا رساندن آ ن به وضعیت قابل بهره برداری ارتباط داد و لذا این گونه هزینه‌ها براساس مبانی منطقی بین دارایي‌های مربوط تسهیم می‌شود. علاوه بر این، مواردی از قبیل پیش پرداخت بیمه یا حقوق و دستمزد، در صورت انطباق با معیارهای شناخت دارایي در مفاهیم نظری گزارشگری مالی، به عنوان دارایي شناسایي می‌شود.

ب) مخارجی كه هر چند ممكن است به جریان منافع اقتصادی آتی كمك كند، اما به عنوان یك دارایي جداگانه قابل تشخیص نیست و لذا حائز معیارهای شناخت به عنوان دارایي نمی‌باشد. این گونه مخارج در دوره وقوع به عنوان هزینه شناسایي می‌شود.

ج) مخارجی كه هیچ گونه منافع اقتصادی آتی ندارد و لذا در دوره وقوع به عنوان هزینه شناسایي می‌شود. مخارج دوران توقف غیر عادی در فعالیت‌های قبل از بهره برداری،خسارات وارده به دارایي‌ها، مخارج دوباره كاری و مخارج نیروی كار مازاد، نمونه هایي از این گونه مخارج است.


(۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۱۰ ق.ظ)رضا تولایی نوشته: و نحوه انتقال این هزینه ها به حساب سایر دارایی ها چگونه است ؟
نحوه مستهلک کردن سالیانه این هزینه ها چگونه است ؟

پیرو بندهای فوق و همچنین بر اساس بند ۷ استاندارد فوق الذکر، هزینه‌های قبل از بهره برداری در همان دوره وقوع به عنوان هزینه شناسایی و ثبت می‌شوند و به دوره‌های بعد منتقل نمی‌گردد، بنابراین استهلاکی نیز برای آن‌ها در نظر گفته نخواهد شد. مگر اینکه این هزینه‌ها قابل احتساب در بهای تمام شده دارایی باشند که تنها در این صورت در حساب همان دارایی مستهلک می‌گردد.

استاندارد حسابداری شماره ۲۴ نوشته: ۷ - مخارجی كه در دوران قبل از بهره برداری واقع می‌شود، تنها در صورت انطباق با مصادیق بند ۶ (الف)، قابل انتساب به دارایي‌های مربوط است. بدین ترتیب احتساب هر گونه مخارجی تحت سرفصل "مخارج قبل از بهره برداری" به عنوان یك دارایي جداگانه در صورت‌های مالی، با توجه به اینكه سرفصل یاد شده فاقد معیارهای شناخت به عنوان یك دارایي جداگانه است، صحیح نیست.


با احترام...
" برای حمایـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبلیغاتی سایت كلیك نمائید "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، حسین ، رضا تولایی


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۳۹۸: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۳۹۸ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۳ فروردین ۱۳۹۸، ۰۸:۴۷ ب.ظ