Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
يادداشت: حباب سهام با حباب ترازنامه!
#1
به موجب ماده ۱۴ بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور مورخ سوم تیرماه سال ۱۳۹۸ و بر اساس ماده ۱۴ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، مورخ ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال جاری، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های اشخاص حقوقی موضوع حکم مقرر در تبصره (۱) ماده ۱۴۹ قانون مالیات‌های مستقیم، مجاز و مشروط بر این است که ظرف مدت یکسال پس از تجدید ارزیابی به حساب سرمایه افزوده شده و این امر فقط یکبار در هر پنج سال امکان پذیر است. اگر مبنا همان آیین‌نامه اجرایی تبصره (۱) ماده ۱۴۹ مصوب ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۵ باشد، این دارایی‌ها عبارتند از: دارایی‌های ثابت مشهود و نامشهود، سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت و دارایی‌های زیستی و بنابراین سایر دارایی‌ها از جمله سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت مشمول قانون فوق نخواهد بود. در این راستا سازمان بورس و اوراق بهادار در ابلاغیه مورخ ۲۷ تیرماه امسال، ارزیابی دارایی‌ها را به‌عهده حداقل ۳ نفر کارشناس رسمی دادگستری یا مرکز امور مشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه‌قضائیه کانون یا مرکز مربوطه گذاشته و چگونگی ارزیابی را در ابلاغیه مزبور تشریح کرده است.

ارزش منصفانه:

طبق استاندارد حسابداری شماره ۱۱، مبلغ تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت مشهود عبارت از ارزش منصفانه آن در تاریخ تجدید ارزیابی، ارزش منصفانه عبارت است از برآورد قیمت در یک معامله عادی برای فروش یک دارایی یا پرداخت یک بدهی، به بیانی دیگر ارزش منصفانه عبارت است از قیمتی که در ازای فروش یک دارایی دریافت می‌شود یا جهت پرداخت یک بدهی در یک معامله حقیقی میان فعالان بازار در تاریخ اندازه‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ارزیابی ارزش منصفانه فرض بر این است که:

الف) خریدار بیشترین و بهترین استفاده را از خرید خواهد کرد.
ب) استفاده فیزیکی امکان پذیر باشد.
ج) استفاده قانونی مجاز باشد.
د) استفاده از نظر مالی توجیه داشته باشد.

پیش‌بینی می‌شود، آنچه در تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دوره قبل اتفاق افتاد، دوباره تکرار شود. در دوره قبل بسیاری از شرکت‌ها برای خروج از ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت و برخی به دلیل اصلاح ساختار مالی و کاهش نسبت بدهی به دارایی‌ها و در نتیجه سهولت دریافت تسهیلات مالی از بانک ها، دارایی‌های خود را تجدید ارزیابی کردند، غافل از اینکه افزایش استهلاک دارایی‌های تجدید ارزیابی شده در سال‌های بعد کاهش سود هر سهم و کاهش ارزش سهم در بورس را در پی خواهد داشت. به همین دلیل در سال بعد از تجدید ارزیابی به دنبال راهکارهایی برای تغییر در برآورد عمر مفید دارایی‌ها بودند تا اثر کاهش سود جبران شود. گروه دیگر با احتیاط بیشتر فقط زمین‌ها را تجدید ارزیابی کردند تا گرفتار افزایش هزینه استهلاک بعد از تجدید ارزیابی نشوند. اجازه بدهید چگونگی ارزیابی دارایی‌ها را با چند مثال توضیح دهیم. تصور کنید در یک معامله فرضی برای خرید زمین محل یک کارخانه در مقابل مدیرعامل یا هیئت‌مدیره شرکت نشسته‌اید. چه مبلغی حاضرید برای خرید این زمین پرداخت کنید؟ روی این زمین کارخانه‌ای با صدها کارگر مشغول کارند. بنابراین نه استفاده فیزیکی برای شما امکان پذیر است و نه استفاده قانونی مجاز.

در مثالی دیگر، فرض کنید قرار است در معامله‌ای عادی، ماشین آلات و تجهیزات شرکت دیگری را خریداری کنید. در ارزیابی ارزش منصفانه فرض بر این است که شما به‌عنوان خریدار بیشترین و بهترین استفاده را از خرید خواهید کرد. یعنی شما قادر خواهید بود با خرید این ماشین آلات و تجهیزات سودآوری بهتر و بیشتری از فروشنده داشته باشید. چه مبلغی حاضرید برای ماشین آلات و تجهیزات پرداخت کنید تا سودآوری بیشتری از فروشنده داشته باشید. اگر قرار بود ماشین‌آلات سودآور باشند، فروشنده مشمول ماده ۱۴۱ نمی‌شد، موارد فوق در ارزیابی‌های گذشته نادیده گرفته شده و انتظار می‌رود مجدداً تکرار شود. ضمن اینکه اگر چه نسبت بدهی به دارایی ها، بعد از تجدید ارزیابی کاهش می‌یابد، لیکن کاهش این نسبت تأثیری در وجه نقد عملیاتی و وجه نقد آزاد و نسبت‌های تحلیلی وجه نقد که معیارهای ارزیابی سلامت ساختار مالی شرکت است، ندارد. نکند که قرار باشد حباب ارزش سهام با حباب ترازنامه توجیه شود.

* منصور شمس احمدی - حسابدار رسمی

منبع: جامعه حسابداران رسمی ایران
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین ، barkat ، رحیمی پور


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۵ تير ۱۴۰۳، ۰۱:۳۰ ق.ظ