Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: نحوه ثبت حساب مالیات و عوارض سنوات قبل
#1
با سلام

 دفاتر سال 94 و95 شرکت ما برای ارزش افزوده زمانی که برسی شد یکی از فاکتور های خرید ما رو بهعنوان اعتبار قبول نکردن و یه مبلغ زیادی برای ما مالیات و عوارض که برای این سالها بپردازیم همراه جریمه با رای قطعی اعلام کردن .
 حالا ما اعتراض به 251 زدیم و پرونده ارسال شده و طبق شواهد و مدارک  و پرس و جو ها میگن احتما زیاد درست میشه .
 ولی چون برگ قطعی کشیده شده بود و بعد از یه مدتی به اجرایات رسیده بود اجرایات حسابها و اموال مدیر عامل را بلوکه کرد و ما را مجبور کرد بابت بدهی ها و جرایم چک بدیم البته برای سال بعد 99 
 ولی طبق قانون جدید اگه الان پرداخت میکردیم 4 درصد جرایم رو باید میپرداختیم و اگر بعد عید باشه بیشتر از 50 درصد  جرایم رو باید پرداخت کنیم جرایم ارزش افزوده 2 برابر مبلغی بود که باید میپرداختیم بابت اصل مالیات .
 مدید عامل تصمیم گرفت الان پرداختش کنه چون ممیز دارایی گفته بود اگه از 251 جواب بگیرین هم اصل پول هم جرایم توسط اداره دارایی برگردونده میشه


حالا من میخواستم بدونتم ثبت این مبلغ مالیات و جرایمش که پرداخت هم شده باید به چه صورت باشه که:
1- هم مربوط به سال 94-95
2- هم اینکه چطور ثبت بزنم که اگر اداره دارایی مبلغی ازش برگردوند بتونم  توی دفاترم برگشتش بزنم


ممنون میشم از راهنمایی و هم فکریتون
برمقصد خود تمرکز کنید،نه بر موانعی که سر راهتان قرار دارند.
حرکت،تلاش و استقامت کنید .تا به مقصد مطلوب خود برسید.
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام دوست عزیز
به نظر من ، فرقی نمی کند در اینکه مبلغ بعدا از سمت سازمان امور مالیاتی به شما عودت داده شود و یا خیر ، در هر صورت شما باید مبلغ اصل مالیات شناسایی نشده در سالهای قبل را به حسابی از نوع سود وزیان سنواتی خود انتقال دهید و مبلغ جریمه به حساب هزینه ای غیر عملیاتی سال جاری . در شرح سند اصلاحی قید شود بابت چه سالهایی بوده است.
در این صورت در سال بعد پس از برگشت وجه طی یک سند اصلاحی مبلغ اصل و جریمه را از حساب سود و زیان سنواتی خود به وجوه نقد دریافتی انتقال می دهید و مشکل برطرف می گردد.
دوستان اگر راه حل شفافترو کاراتری دارند لطفا راهنمایی بفرمایند.
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، alipesaraklu ، Masoud_MI
#3
با تشکر از پاسخ شما دوست عزیز

 دفاتر ما در سالهای 94 و95 مرود رسیدگی مالیاتی قرار گرفته و این فاکتور ها به عنوان هزینه مورود قبول و تایید دارایی بوده و ما در سال 94 مالیاتمون به خاطر یه فاکتور جا مونده درامد علی ارس شد ولی در سال 95 دفاتر و مالیات ابرازیمون رو قبول کردن. و همه هزینه هامون مورد قبول بود

ولی در رسیدگی ارزش افزوده به خاطر اینکه یک شرکتی که ما از اونها خدمات دریافت میکنم گواهی ارزش افزودشونو تمدید نکردن به خاطر مشکلاتی که با دارایی داشتن و بدهی قطعی شده .ارزش افزوده  مبالغ هزینه این فاکتور ها رو تایید نکرده.و به عنوان اعتبار ما قبول نکرده اینها رو 

حالامن نمیدونم چطور اینها رو ثبت بزنم .
اوردنشون رو حساب سسنوات درسته؟
اگه اره ثبت هاشو چطور بزنم؟
 و هم اینکه این ثبت سنوات سود و زیان ما رو خیلی تحت تاثیر قرار میده چون مبلغشم زیاده و ممکنه  ما رو ضرر ده کنه . چون در حال حاضر شرکت ما اصلا سود اور نیست و در مرز ضرر دهی میباشد .

اگه بتونین راهنمایی کنین ممنون میشم
برمقصد خود تمرکز کنید،نه بر موانعی که سر راهتان قرار دارند.
حرکت،تلاش و استقامت کنید .تا به مقصد مطلوب خود برسید.
پاسخ
سپاس شده توسط:
#4
(۲۵ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۴۷ ق.ظ)رحیمی پور نوشته: ولی در رسیدگی ارزش افزوده به خاطر اینکه یک شرکتی که ما از اونها خدمات دریافت میکنم گواهی ارزش افزودشونو تمدید نکردن به خاطر مشکلاتی که با دارایی داشتن و بدهی قطعی شده .ارزش افزوده  مبالغ هزینه این فاکتور ها رو تایید نکرده.و به عنوان اعتبار ما قبول نکرده اینها رو 

سلام  
چون شما به عنوان اعتبار محاسبه کردید و کسر کردید از ارزش افزوده های دریافتی(ارزش افزوده های فروش) ، پس باید مجدد شناسایی انجام بدید. و چون در سالهای قبل بوده باید از سود و زیان سنوات قبل کسر گردد.
ارزش افزوده خرید ****
              سود و زیان سنوات قبل ****
سند اصلاحی مربوط به سالهای **

در زمان شناسایی سازمان دارایی و پرداخت شما
سود و زیان سنوات قبل ***
هزینه غیر عملیاتی (جریمه)***
           حساب پرداختنی به دارایی ***

در زمان اصلاح حساب توسط مشتری و عودت وجه توسط اداره دارایی (احتمالا در سال 99 انجام می شود پس باز باید از سود و زیان سنوات قبل جریمه اصلاح گردد)
حساب دریافتی از دارایی ***
         ارزش افزوده خرید ***
         سود و زیان سنوات قبل (جریمه )***


به نظر بنده شفافترین حالت ارائه و قابل پیگیری از این طریق هست ، دوستان اگر راه حل بهتری دارند ارائه دهند ممنون میشم .
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور
#5
با تشکر از پاسخ شما 

 یک نکته رو لحاظ کنم که دارایی چک جریمه و مالیات ارزش افزوده را وصول کرده و فقط چک عوارض ارزش افزوده مانده است

چند مشکل:
1-چون این مبالغ رو از اعتبار کسر کردم دوباره باید امسال شناسایی شود و حساب ارزش افزوده بدهکار نمودین به سود و زیان سنواتی
 
 وقتی من این ثبت رو بزنم که ارزش افزوده که بدهکار شده باز میمونه در دفاتر و یا اینکه از فروش این فصل ما کسر میشه و مطمانن دارایی این رو از ما قبول نمیکنه اگر برداشت من اشتباه است پس تکلیف این حساب در دفاتر چی میشه؟

2-اگر ثبت دوم رو بعد از ثبت اول بزنم اینطور سود و زیان سنواتی یکبار بدهکار و بستانکار میشه و در واقع اصلا تاثیری در دفاتر نداره ؟ درسته برداشت من؟ اگر جواب بله است لطفا دلیل این کار رو بیان کنین .ممنون

3و ثبتی که در سال 99 در زمان برگشت وجه توسط دارایی باید بزنم دوباره سود و زیان سنواتی بستانکار شده  و ارزش افزوده خرید هم اینجا بستانکار کردین  الان یکبار سود و زیان تهاتر شد در ثبت 3 دوبار ایجاد و هم اینکه این حساب ارزش افزوده خرید همینطور باید باز بمونه تا سال 99 که تعیین تکلیف بشه؟

  من به جای ارزش افزوده خرید میزنم مالیات بر ارزش افزوده و عوارض بر ارزش افزوده


ببخشین که خلی پرسیدم من یه مقدار گیج شدم؟

اگر دوستان هم راهنمایی دارن ممنون میشم بفرمایین.
برمقصد خود تمرکز کنید،نه بر موانعی که سر راهتان قرار دارند.
حرکت،تلاش و استقامت کنید .تا به مقصد مطلوب خود برسید.
پاسخ
سپاس شده توسط: alipesaraklu
#6
(۲۳ آذر ۱۳۹۸، ۰۲:۳۳ ب.ظ)رحیمی پور نوشته: حالا من میخواستم بدونتم ثبت این مبلغ مالیات و جرایمش که پرداخت هم شده باید به چه صورت باشه که:
1- هم مربوط به سال 94-95
2- هم اینکه چطور ثبت بزنم که اگر اداره دارایی مبلغی ازش برگردوند بتونم  توی دفاترم برگشتش بزنم

با سلام

همانگونه که خانم برکت گرامی فرمودند " مبلغ اصل مالیات شناسایی نشده در سالهای قبل را به حسابی از نوع سود وزیان سنواتی خود انتقال دهید و مبلغ جریمه به حساب هزینه ای غیر عملیاتی سال جاری "
ولی جسارتا ثبت های ارائه شده در پاسخ دوم نمیتواند درست باشد .

ثبت های لازم بدین شرح پیشنهاد میشود.
در زمان پرداخت اعتبار برگشت شده و جرائم مالیاتی:
سود (زیان) سنواتی                   ***
هزینه های غیر عملیاتی (جرائم)   ***
                                          بانک / اسناد پرداختنی          *****
------------
در صورت استرداد مبلغ پرداختی در سالهای بعد :
بانک                             ***
         سود  (زیان) سنواتی            ***
---------

با تشکر و عرض پوزش
خدایا تو را شکر - نه به خاطر دادهات و ندادهات - بلکه تو را شکر، به خاطر اینکه تو خدای منی و من بنده تو - تو را شکر به خاطر اینکه خدا تویی و خدایی فقط سزاوار توست
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، Masoud_MI ، barkat ، حسین
#7
با سلام و تشکر از پاسخ شما 

(۲۸ آذر ۱۳۹۸، ۰۲:۰۴ ب.ظ)alipesaraklu نوشته: همانگونه که خانم برکت گرامی فرمودند " مبلغ اصل مالیات شناسایی نشده در سالهای قبل را به حسابی از نوع سود وزیان سنواتی خود انتقال دهید و مبلغ جریمه به حساب هزینه ای غیر عملیاتی سال جاری "
  
 همون دو تا ثبت کافیه برای همه مواردی که گفتین یا برای مورد بالا هم ثبت جداگانه میخواد؟
برمقصد خود تمرکز کنید،نه بر موانعی که سر راهتان قرار دارند.
حرکت،تلاش و استقامت کنید .تا به مقصد مطلوب خود برسید.
پاسخ
سپاس شده توسط:
#8
(۳۰ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۲۷ ق.ظ)رحیمی پور نوشته: با سلام و تشکر از پاسخ شما 

 همون دو تا ثبت کافیه برای همه مواردی که گفتین یا برای مورد بالا هم ثبت جداگانه میخواد؟

با سلام مجدد
بله همین ثبت ها کفایت میکند
خدایا تو را شکر - نه به خاطر دادهات و ندادهات - بلکه تو را شکر، به خاطر اینکه تو خدای منی و من بنده تو - تو را شکر به خاطر اینکه خدا تویی و خدایی فقط سزاوار توست
پاسخ
سپاس شده توسط: رحیمی پور ، Masoud_MI
#9
سلام و عرض ادب خدمت کلیه دوستان عزیز

ضمن تشکر از مشارکت و همکاری شما در این بحث، بنده هم با کسب اجازه، چند مورد با این دید که اصلاً اطلاعی از آینده نداریم و طی چهار ثبت حسابداری به همراه توضیحات بیان می‌کنم.


(۲۷ آذر ۱۳۹۸، ۰۲:۰۵ ب.ظ)barkat نوشته: چون شما به عنوان اعتبار محاسبه کردید و کسر کردید از ارزش افزوده های دریافتی(ارزش افزوده های فروش) ، پس باید مجدد شناسایی انجام بدید. و چون در سالهای قبل بوده باید از سود و زیان سنوات قبل کسر گردد.
ارزش افزوده خرید ****
             سود و زیان سنوات قبل ****
سند اصلاحی مربوط به سالهای **

بنده متوجه این ثبت جنابعالی نشدم، اگر منظور شما این بوده که باتوجه به تهاتر مالیات و عوارض بر ارزش افزوده قبلی، می‌بایست مبلغ بدهی ما به دارایی بابت اعتبار پذیرفته نشده شناسایی شود، ثبت زیر کفایت می‌کند:

ثبت اول:
ح. دریافتنی - شرکت ایجاد کننده مشکل         ***      (به‌میزان مالیات و عوارض بر ارزش افزوده‌ای که به عنوان اعتبار مالیاتی مورد قبول واقع نگردیده است)
         مالیات و عوارض بر ارزش افزوده خرید            ***
بابت اصلاح حساب مالیات و عوارض بر ارزش افزوده خرید

چنانچه در آینده شرکتی که در لیست سیاه دارایی بوده است، عودت مالیات و عوارض بر ارزش افزوده دریافتی به ما را تقبل ننماید، آن وقت این مبلغ بدهی به‌عنوان مطالبات سوخت شده در دفاتر ثبت می‌شود. دلیل ثبت فوق و توضیحی که بیان گردید، این است که شرکت در سال جاری مبلغی را بابت مالیات و عوارض بر ارزش افزوده به یک شرکت خدماتی پرداخت نموده است، درصورتی که شرکت مزبور به‌رغم اطلاع از مشکل مالیاتی خود با اداره دارایی، نسبت به اخذ این مالیات اقدام نموده است. بنابراین اکنون می‌بایست این مبلغ را به شرکت ما برگرداند، بنابراین در اینجا به‌جای استفاده از تعدیلات سنواتی از حساب دریافتنی استفاده کرده ام.


(۲۷ آذر ۱۳۹۸، ۰۲:۰۵ ب.ظ)barkat نوشته: در زمان شناسایی سازمان دارایی و پرداخت شما
سود و زیان سنوات قبل ***
هزینه غیر عملیاتی (جریمه)***
          حساب پرداختنی به دارایی ***

ثبت فوق که بعد از عدم تأیید اعتبار و هزینه از طرف اداره دارایی انجام می‌گیرد، بهتر است با توجه به ثبت اول به صورت ذیل در دفاتر درج گردد.


ثبت دوم:
مالیات و عوارض بر ارزش افزوده خرید               *** (به‌میزان مالیات و عوارض بر ارزش افزوده‌ای که به عنوان اعتبار مالیاتی مورد قبول واقع نگردیده است)
هزینه جرائم دولتی و حقوقی                         *** (به‌میزان مبلغ جریمه)
         ح. پرداختنی - اداره دارایی                         ***
بابت شناسایی بدهی به دارایی بابت مالیات مزبور

در اینجا نیز با توجه به اینکه مطابق ثبت اول، حساب مالیات و عوارض بر ارزش افزوده دارای مانده بستانکار شده است، می‌بایست این مبلغ به اداره دارایی پرداخت شود، بنابراین طرف بدهکار ثبت ما حساب مالیات و عوارض بر ارزش افزوده است (نه تعدیلات سنواتی).


(۲۷ آذر ۱۳۹۸، ۰۲:۰۵ ب.ظ)barkat نوشته: در زمان اصلاح حساب توسط مشتری و عودت وجه توسط اداره دارایی (احتمالا در سال 99 انجام می شود پس باز باید از سود و زیان سنوات قبل جریمه اصلاح گردد)
حساب دریافتی از دارایی ***
        ارزش افزوده خرید ***
        سود و زیان سنوات قبل (جریمه )***

با عرض معذرت، این ثبت شما نیز صحیح نمی‌باشد. ولی درصورتی که به روش بنده عمل شود و چنانچه اداره دارایی در سال بعد مستندات ما را پذیرفت و مبلغ جریمه و اعتبار مردود شده را بازگرداند، ثبت‌های زیر در دفاتر درج می‌شود.

ثبت سوم:
ح. دریافتنی - اداره دارایی                              ***
         سود (زیان) انباشته - تعدیلات سنواتی         *** (به‌میزان مبلغ جریمه‌ای که عودت شده است)
         مالیات و عوارض بر ارزش افزوده خرید            *** (به‌میزان مالیات و عوارض بر ارزش افزوده‌ای که به عنوان اعتبار مالیاتی مورد قبول واقع گردیده است)
بابت شناسایی طلب از دارایی جهت عودت مالیات و عوارض بر ارزش افزوده و جرائم آن

ثبت چهارم:

حالت اول) اگر حساب دریافتنی از شرکت خدماتی (ثبت اول) وصول گردیده باشد:

مالیات و عوارض بر ارزش افزوده خرید               ***
         ح. پرداختنی - شرکت ایجاد کننده مشکل    ***
بابت اصلاح حساب مالیات و عوارض بر ارزش افزوده خرید

حالت دوم) اگر حساب دریافتنی از شرکت خدماتی (ثبت اول) سوخت گردیده باشد، ثبت برگشت و وصول مطالبات سوخت شده به طرفیت بدهکار حساب مالیات و عوارض بر ارزش افزوده.




یک توصیه که به دوستان عزیزم در این تالار دارم، حتی‌الامکان سعی کنید از حساب تعدیلات سنواتی (سود و زیان انباشته) استفاده نفرمائید، مگر اینکه چاره‌ای جز استفاده از این حساب نباشد.

همانطور که سرکار خانم رحیمی پور گرامی نیز بیان داشتند که استفاده از تعدیلات سنواتی منجر به زیان ده شدن شرکت ایشان خواهد گردید، ثبت‌های فوق از نظر اینجانب صحیح‌تر می‌باشد. امیدوارم که اگر سوالی باقی مانده است و یا اشتباهی در ثبت‌های این حقیر مشاهده نمودید، در ادامه گوشزد بفرمائید.


با احترام...
" برای حمايـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبليغاتی سايت كليك نمائيد "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: alipesaraklu ، رحیمی پور ، barkat ، حسین
#10
با سلام و تشکر از \اسخ شما جناب معدلی 

 با توجه به این مطلب شما فقط چند نکته رو باید یادآور بشم:

نقل قول:
چنانچه در آینده شرکتی که در لیست سیاه دارایی بوده است، عودت مالیات و عوارض بر ارزش افزوده دریافتی به ما را تقبل ننماید، آن وقت این مبلغ بدهی به‌عنوان مطالبات سوخت شده در دفاتر ثبت می‌شود
.
.

اینکه  شرکت مربوطه در لیست سیاه دارایی نمیباشد . به لحاظ مشکلاتی که با دارایی داشته نتوانسته گواهی نامه خود را تمدید کند و تمامی اظهار نامه های مالیات و عوارض ارش افزوده خود را برداخت نموده و هیچ چیزی از این بابت به ما برداخت نمیکند چون میگوید ما اظهار نامه های خود رابرداخت نموده ایم .‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍

نقل قول: دلیل ثبت فوق و توضیحی کهبیان  گردید، این است که شرکت در سال جاری مبلغی را بابت مالیات و عوارض بر ارزش افزوده به یک شرکت خدماتی پرداخت نموده است
این برداختی ما برای سال 94 و 95 به این شرکت مربوطه بوده نه امسال

 با توجه به این نکته ها ثبت اول که حساب دریافتنی شرکت مربوطه رو بدهکار کنم درسته ؟.چون این حساب به همین شکل باز میمونه.

و بعد اینکه ما این مبلغ  رو یعنی مبلغ مالیات به علاوه جرایم رو برداخت کردیم و برای عوارض هم چک دادیم که اداره دارایی هنوز وصول نکرده .
 

 باید با این فرض ثبت باید بزنیم که اداره دارایی این مبلغ  رو از ما خواسته که شناسایی باید بشه مطابق ثبت اول که باید به جای حساب دریافتنی شرکت مربوطه ثبت دیگه ای بزنیم ؟؟/

بعد ما این مبلغ روکه تایید نشد از طرف دارایی ثبت دوم شما که صحیحه و ثبت سوم میشه برداخت ما که میشه 

حساب \رداختنی یا اسناد برداختنیاداره دارایی   ... 
                                   بانک شرکت                    ........ 
به میزان مبلغلی که برداخت شده و مابقی در اسناد برداختنی باقی میمونه

و در سال اینده ما فقط میتونیم از اداره درارایی اگر مستنداتمون قبول بشه و یا شایدم امسال اگه انجام بشه وجه برداخت شده را کامل و یا قسمتی از ان روبسبگیریم وگر نه شرکت طرف مقابل جوابگو نیست و اگر ما در هیت 251 موفق نشیم که دیگه وجه برداخت شده و هیچ راه  دیگه ای نداره
 که اگر اداره دارایی اونو برگردونه که در زمان شناسایی طلب بزنم 
حساب دریافتنی دارایی
                 تعدیلات سنواتی
                  مالیات و عوارض ارزش افزوده 
و در زمان دریافت هر مبلغ بزنم بانک
                                       حساب دریافتنی دارایی

اون وقت حساب مالیات و عوارضم باز میمونه 

 حالا باید در ثبت ها تجدیدی بشه یا نه با همین شکل درسته؟
 با تشکر
برمقصد خود تمرکز کنید،نه بر موانعی که سر راهتان قرار دارند.
حرکت،تلاش و استقامت کنید .تا به مقصد مطلوب خود برسید.
پاسخ
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۰: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۰ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۲۸ دى ۱۴۰۰، ۱۲:۱۳ ق.ظ