Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش: نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی
#1

سلام وعرض ادب

دوستان ممنون میشم نحوه پرکردن اظهارنامه اموزش بدهید.

*هوا بس ناجوانمردانه سرد است*
پاسخ
سپاس شده توسط: marzieh
#2
سلام دوست گرامی

اول شما باید از سایت اداره مالیاتی اظهارنامه را دانلود کنید ،

1- جدول مشخصات و اطلاعات هویتی : در این جدول مشخصات شرکت رو باید وارد کنید .

2- محل مهر و امضاء اظهارنامه : در این جدول نام دارندگان امضای مجاز شرکت مثلا هیات مدیره , حسابدارشرکت و مدیرعامل و ... نوشته شود .

3- این جدول توسط اداره امور مالیاتی پر می شود مربوط به شما نیست .

4- جدول مجوز تاسیس و بهره برداری : داخل این جدول مجوزهایی که شرکت برای فعالیت خود گرفته نوشته می شود ، اگر مجوزی غیر از این داشت ضمیمه اظهارنامه می کنیم .

5- جدول وضعیت تغییرات سرمایه در طی دوره عملکرد : در این جدول میزان سرمایه اول دوره و سرمایه پایان دوره و سرمایه ای که در طی سال بدست آوردید را ثبت می کنید .

6- جدول اسامی مدیران و صاحبان امضا مجاز شرکت : در این قسمت نام مدیران و صاحبان امضای مجاز شرکت نوشته می شود ( اگر در طی دوره مدیران تغییر کرده باشند در جدول بعدی آورده می شود )

7- فهرست دفاتر مأخوذه از اداره ثبت شرکتها : در این جدول تعداد دفاتر روزنامه چند جلد ، که برای شرکت لازم است و ما تهیه کرده ایم را ثبت می کنیم و اینکار الزامی است .

8- جدول محاسبه درآمد مشمول مالیات : در این جدول سود قبل از کسر مالیات نوشته می شود .

9- سطر اضافه شود به شرح پیوست : در این سطر مواردی که لازم است به سود اضافه شود تا به نوعی در محاسبه درآمد مشمول مالیات منظور گردد مثل هزیته های غیر قابل قبول ، تعدیلات سنواتی سود که مالیات آن قبلا پرداخت نشده است نوشته می شود .

10- سطر کسر می شود : در این سطر مواردی که باید از سود ویژه کسر شود (طبق جدول های شماره الف 1تا 3) نوشته می شود .

11- سطر کسر می شود وجوه تبصره 5 ماده 105 : در این سطر مواردی را که از درآمد مشمول مالیات می شود کسر کرد (مثلا سه در هزار اتاق بازرگانی) نوشته می شود .

12- سطر درآمد مشمول مالیات : در این سطر تفاوت سود ویژه بعلاوه مبالغ اضافه شده بالا می شود و جمع این دو منهای مبالغ کسر شده سطور بالا نوشته می شود .

13- جدول مالیات اظهار شده : در این جدول درآمد مشمول مالیات (سطربالا) در 25 درصد (مالیات شرکتها طبق ماده 105 قانون مالیات مستقیم) ضرب ، می شود سطر مالیات متعلق .

14- سطر کسر می شود معافیت ها و بخشودگی های مالیات : توی این معافیت ها و بخشودگی های مالیاتی که درجدول شماره الف 4 وجود دارد نوشته می شود .

15- سطر مالیات قابل پرداخت : توی این سطر تفاوت مالیات متعلق با معافیت ها و بخشودگی ها ی مالیاتی نوشته می شود .

16- سطر مالیات پرداخت شده : توی این سطر مالیات هایی که قبلا توسط شرکت یا اشخاص ثالث بابت عملکرد شرکت پرداخت شده نوشته می شود .

17- سطر مانده مالیات : دراین سطر تفاوت مالیات قابل پرداخت با مالیاتی که اشخاص ثالث و شرکت پرداخت کرده اند نوشته می شود .

18- جدول مالیات پرداختی : دراین جدول سطر 16 (بالا) با ذکر سری و شماره قبض پرداخت مالیات و ... نوشته می شود .

19- جدول 1 تا 4 : این جدول ها نیازی به توضیح ندارد ، یا اگر دارد! سطرهای 10 و 14 که گفتم بر اساس این جدولها انتخاب می شود .

20- جدول ترازنامه : در این سطر تمام اقلام ترازنامه نوشته می شود و اگر مورد اضافی یا ریزتر داشت ، ضمیمه می کنیم و مدیران شرکت باید برای تایید آن را با مهر شرکت ممهور کنند .

21- جدول حساب عملکرد سود و زیان دراین جدول تمام اطلاعات مربوط به جدول نوشته می شود و مدیران باید آن را امضا و مهر شرکت را برای تایید آن بزنند .

22- جدول تصمیات مجمع عمومی در مورد سود و زیان : در این جدول تصمیماتی که بابت سود و زیان شرکت گرفته شده نوشته می شود .

23- جدول آخر مربوط به سوالات همراه اظهارنامه است که باید پر کنید .

منبع : سایت تساوی - نوشته شده توسط : کاربر "مجیدی" گرامی ( با اندکی ویرایش )

با احترام ...
" برای حمایـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبلیغاتی سایت كلیك نمائید "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: sepideh ، asena ، حسین ، hoda ، سعید عبدی
#3
نحوه پرکردن اظهارنامه
دریافت فایل
پاسخ
سپاس شده توسط: Mina ، sepideh ، marzieh ، asena
#4
- تحت هیچ عنوانی از ارائه اظهار نامه مالیاتی خودداری نکنید.چون 2 نتیجه منفی در پی خواهد داشت:40 درصد از مالیات مشمول را جریمه میشویم که به هیچ عنوان هم قابل بخشودگی نیست و دوم اینکه از معافیت مالیاتی هم نمیتوانیم استفاده کنیم. آخرین مهلت 31 تیر ماه سال بعد است .
- شرکتهای مشمول بند ب ماده 95 قانون مالیاتها ، مکلف به داشتن دفتر درآمد و هزینه هستند. اگر این دفتر را داشته باشند، دارایی مکلف است که مالیات را از روی دفتر در آمد حساب کند و در غیر اینصورت مالیات به صورت علی الراس محاسبه می شود.
- “علی الراس” یعنی حوزه مالیاتی بر اساس قرائن و شواهدی که در قانون مشخص شده، در آمد ما را تشخیص می دهد.به عنوان مثال یکی از این قرائن دفتر چه مالیاتی است .
- مالیات بر اساس در آمد مودی است. اگر مالیات را غیر عادلانه دیدیم، حتما اعتراض کنیم. ضمنا اصولا اگر قراردادهای مجانی را به حوزه مالیاتی ارائه، و بگوئیم تمبر غیر مالی زده ایم و پرونده ها مجانی بوده اند،باید قبول کنند.
- حوزه مالیاتی باید پس از دادن اظهار نامه ظرف یکسال برگ تشخیص صادر کند و قبل از آن یک اعلامیه بدهد به نام بند 2 ماده 97 . که از مودی اسناد و مدارک لازم ( برای اثبات میزان مالیات) را پیش از صدور برگ تشخیص اگر لازم باشد مطالبه می کند. و پس از آن برگ تشخیص را به مودی ابلاغ می کند و مودی می تواند ظرف یک ماه به آن اعتراض کند. قبل اعتراض مودی می تواند با ممیز به توافق برسد اگر نه اعتراض رسمی کرده که به هیات حل اختلاف بدوی می رود و بعد هم می رود به هیات تجدید نظر.
صفحه اول اظهارنامه: مشخصات
صفحه دوم: مشخصات شریک
صفحه سوم: در ستون دوم که امده در آمد و هزینه در قسمت تاریخ می نویسیم:
از 1/1/92 تا29/12/92
بعد در جدول زیری آن در قسمت در آمد حاصل از خدمات : مجموع 5درصدهای دفترچه تمبر را ضرب در 20 می کنیم و از سمت راست عدد حاصله را می نویسیم.
در قسمت جلوی سایر در آمد ها x: میتوانیم درآمد های حاصل از مشاوره و داوری و .. را که در دفترچه نیست بیاوریم)
درقسمت کسر شودy : هزینه ها را میتوان به طور جزئی و مشخص نوشته و یا اینکه در جلوی سایر هزینه ها به صورت عددی کلی نوشت که می تواند عملا درصدی از در آمد کل باشد.
برای هزینه ها میتوان مبالغی مثل کرایه تاکسی، آبدار خانه، منشی را احتساب کرد. حتی هزینه صندوق حمایت و بیمه هم که از 5درصد هزینه تمبر کسر میشود نیز جزء هزینه هاست.)
در قسمت سود(زیان) ویژه: z= x-y یعنی سود یا زیان ویژه برابر است با حاصل کسر هزینه ها از درامد که در واقع سود ویژه یعنی درآمود زائد بر هزینه و زیان ویؤه یعنی هزینه زائد بر درآمد.
صفحه چهارم: در ردیف اول(سود یا زیان ویژه منقول) همان عدد به دست امده x-y را مینویسیم. بعد ستون اضافه میشود خالی میماند. در ستون کسر میشود، در جلوی گزینه 4 یعنی معافیتها و بخشودگی ها با توجه به جدول معافیتهای مالیاتی مبلغ معافیت مالیاتی را جلوی آن مینویسیم.
در ردیف بعدی یعنی جمع (مانده درآمد مشمول مالیات): مبلغ سودیا زیان ویژه z را از مبلغ معافیت مالیاتی کسر می کنیم
که اگر این میزان مثبت بود، باید بر اساس جدول ماده 131 مالیات را محاسبه کنیم و در قسمت مالیات متعلقه بنویسیم.( که در صورت مثبت بودن باید این مقدار را در هنگام دادن اظهار نامه بپردازیم)
در ردیف بعدی در قسمت مالیات پرداختی بر اساس جدول شماره 4: مجموع هزینه تمبرهار ا مینویسیم. و در نهایت درردیف بعد، یعنی مانده مالیات، مالیات متعلقه را از مالیات پرداختی کسر می کنیم.
نویسنده: محمود بنی اسدی
منبع
کد:
www.arshad-hesabdar.ir
الهی نه من آنم که زفیض نگهت چشم بپوشم
نه تو آنی که گدارا ننوازی به نگاهی
در اگر باز نگردد نروم باز به جایی
پشت دیوار نشینم چوگدابرسر راهی
پاسخ
سپاس شده توسط: marzieh
#5
راهنمای مالیاتی برای تنظیم اظهارنامه عملکرد سال 1393


1- مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد (عملکرد) سال 1393 تا پایان تیرماه 1394 (4 ماه پس از پایان سال مالی) می‌باشد.

2- ارایه اظهارنامه مالیات بر درآمد صرفاً از طریق الکترونیکی میسر می‌باشد و نیازی به ارایه دستی اظهارنامه به حوزه مالیاتی نمی‌باشد.

3- کد رهگیری ارسال اظهارنامه به منزله تحویل آن می باشد لذا توصیه میشود با چاپ یک نسخه از اظهارنامه نهایی که در آن کد رهگیری چاپ شده می باشد بدینوسیله رسید تحویل و یک نسخه جهت بایگانی تهیه نمایید.

4- برای تنظیم و ارسال اظهار نامه مالیات بر درآمد سال 1393 آخرین شماره نسخه نرم افزار را از سایت tax.gov.ir بارگذاری نمایید (توجه شماره نسخه نرم افزار همواره تغییر می‌کند).

5- جهت ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد داشتن رمز عبور مربوط به ثبت نام اقتصادی یا شماره اقتصادی الزامی است.

6- جهت ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد رسیدن به مرحله 45 در ثبت نام اقتصادی و تکمیل بودن آن الزامی است.

این شرط ارسال اظهارنامه در سال 1394 الزامی شده و در صورت دریافت پیامک از سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر عدم تکمیل ثبت نام، این امر به معنی آن است که ثبت نام شما تکمیل نمی باشد و برای شما در هنگام ارسال اظهارنامه الکترونیکی محدودیت ایجاد خواهد شد.

7- اعضایی که شماره اقتصادی و امضا‍‍ءالکترونیکی دارند‌، نیازی به داشتن رمز عبور نمی‌باشد.

8- درصورت عدم ثبت نام اقتصادی و نداشتن کدرهگیری ازطریق سایت tax.gov.ir اقدام به ثبت نام نمایید، بلافاصله کدرهگیری به شما ارائه می‌دهد.

9- اعضا نظام مهندسی به دو روش می توانند اقدام به محاسبه، تکمیل اظهارنامه و ابراز مالیات داشته باشند:

الف) تکمیل مبلغ درآمد و هزینه بر اساس مستندات ثبت شده در دفتر مشاغل که قبل از سال 1393 نزد حوزه مالیاتی جهت عملکرد سال 1393 پلمپ نموده اند.

ب) علی الراس یا ضریب تبدیل درآمد به درآمد مشمول مالیات (نظارت 40% و طراحی 22%)

(توجه: بر اساس ماده 154 قانون مالیاتهای مستقیم ضرایب علی الراس سال عملکرد هر سال بعد از تیر ماه (ارسال اظهارنامه) تعیین می‌گردد لذا امکان اینکه بعد از ارسال اظهارنامه ضریب علی الراس تغییر کند همانند سال عملکرد 1391 وجود دارد).

ج) سازمان امور مالیاتی در سال جاری اعلام نموده است که توافق نامه ای در خصوص اشخاص حقیقی بند  "الف و ب" تنظیم نخواهد نمود.

10- نرخ تبدیل درآمد به درآمد مشمول مالیات در روش علی الراس برای اعضای سازمان نظام مهندسی به شرح زیر می‌باشد:

1-     طراحی و محاسبه 22%
2-     نظارت 45%
3-     مجریان ذیصلاح 22%

اعضایی که بر اساس مدارک و مستندات دفتر مشاغل را تکمیل می نمایند در مورد فوق اقدامی ندارند.

11- اعضای سازمان توجه داشته باشند چنانچه علاوه بر درآمد نظارت (کسر از سهمیه) درآمدهایی به شرح زیر داشته باشند، از آنجا که با هر کد ملی یا شماره اقتصادی صرفا ارسال یک اظهارنامه ممکن است؛ دقت فرمایند مجموع درآمد خود را اظهار نمایند:

الف- کارشناسی بازدید برای سازمان – 45%
ب- مشاوره و خدمات کارشناسی برای سایر اشخاص - 55%
ج- کارشناسی ماده 27 – 55%
د- کارشناسی رسمی دادگستری - 45%
ه- بازرسی گاز (طراحی 22% – نظارت 45%)
و- تفکیک نقشه ها (طراحی 22% – نظارت 45%)


* مالیات حقوق مشمول ابراز و تظیم و ارسال اظهارنامه و با درآمدهای فوق جمع نمی گردد.

* اطلاعات مالیات مکسوره دراجرای ماده 104 قانون مالیاتهای مستقیم در قراردادهای اعضا با کارفرمایان دولتی و حقوقی و یا توسط سازمان نظام استان از سراسر کشور نزد سازمان امور مالیاتی ارسال می‌گردد. مبلغ مالیات مکسوره کارفرمایان بعنوان اعضا علی الحساب مالیاتی محسوب شده و از مالیات محاسبه شده در قسمت چهارم اظهار نامه (محاسبه درآمد مشمول مالیات و مالیات مستقیم) کسر می‌گردد.

12- برای اعضایی که در سال 1393 فعالیت (کارکرد) نداشته اند، انجام مراحل ذیل الزامی است:

الف- صدور نامه به امور اقتصادی و دارایی مبنی بر عدم فعالیت
ب- تهیه کارکرد متراژ و پرینت کارکرد صفر از امور مهندسین ناظر با مهر قرمز مدیریت اجرائی ماده 33
ج- مراجعه به یکی از کاربران و تهیه اظهارنامه با درآمد مشمول مالیات صفر و ارسال آن
د- اخذ کد هگیری روی اظهارنامه به منزله رسید تحویل به حوزه مالیاتی

13- مجریان ذیصلاح توجه داشته باشند بدلیل عدم وجود تعرفه باید بر اساس نرخ مندرج در قرارداد با مالک؛ درآمد را در تنظیم اظهارنامه درج کنند.

14- شرکتهای حقوقی مجریان ذیصلاح توجه داشته باشند بدلیل عدم وجود تعرفه باید بر اساس نرخ مندرج در قرارداد با مالک و درآمد ثبت شده در دفاتر قانونی، اظهارنامه خود را تنظیم کنند.

15- شرکتهای ناظران حقوقی توجه داشته باشند درآمد آنها صرفا  سهم از درآمد عضو (کمیسیون) که دریافت می‌کنند بوده و نباید کل مبلغ دریافتی از مالک (سهم مهندس و سهم شرکت) بعنوان درآمد اظهار گردد.

توصیه می‌شود متن قرارداهای خود این موضوع را که به وکالت مهندس ناظر با مالک قرارداد تنظیم می‌گردد درج تا از سوی سازمان امور مالیاتی تمامی دریافتی مهندس بعنوان درآمد شرکت تلقی نگردد.

16- آن دسته از اعضایی که سهمیه ناظر مجری استفاده نموده اند از آنجا که دو برابر زیر بنا در قسمت ظرفیت استفاده شده درج می‌گردد به کاربر راهنمایی نمایید که در آن مورد خاص متراژ زیربنا را اعمال نمایند. لیکن پذیرش یا عدم پذیرش آن با نظر کارشناسان امور مالیاتی بوده و مسئولیت این امر با عضو می‌باشد.

17- اعضا حقیقی و حقوقی به موارد زیر توجه داشته باشید:

الف- اشخاص حقیقی و حقوقی عضو الزام به صدور صورتحساب مطابق نمونه متحدالشکل اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی دارند.

ب- اشخاص حقیقی و حقوقی الزام به تنظیم و ارسال معاملات فصلی در مهلت یک ماه پس از پایان هر فصل دارند.

ج اشخاص حقیقی که بالاتر از سه میلیارد ریال درآمد دارند، مشمول مرحله سوم و اشخاص حقوقی که بالاتر از یک میلیارد ریال درآمد دارند، مشمول مرحله پنجم اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده شامل ثبت نام و اجرا و ارایه اظهارنامه 15 را روز پس از پایان هر فصل می‌باشند.

فایل راهنمای تكمیل اظهارنامه (بصورت تصویری) نیز به پیوست آمده است.

منبع: سایت جامع حسابداریبا سلام

از آنجا كه مهلت ارسال اظهارنامه سال 93 گذشته است،‌ ولیكن چون مطلب مفیدی بود آن را در سایت قرار دادم.

لازم به ذكر است با توجه به اینكه در سال بعد بایستی قانون مالیات های مستقیم اصلاحی ملاك عمل قرار بگیرد، بعضی ماده ها دستخوش تغیيراتی شده اند و همچنین مواد جدیدی به قانون مالیات ها اضافه شده است، از جمله اینكه مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی 4 ماه پس از پایان سال مالی (تا پایان تیرماه 1395) و اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه سال بعد می‌باشد.

با احترام...


فایل‌های پیوست
.pdf   ezharname_help.pdf (اندازه 1.29 MB / تعداد دانلود: 42)
" برای حمایـت از ما، لطفاً بر روی بنرهای تبلیغاتی سایت كلیك نمائید "

" اگر کسی خوبیهای تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن... "
" ای کاش یاد بگیریم، برای خالی کردن خودمان؛ کسی را لبریز نکنیم... "
" تنها « زمان » است كه دوست داشتن را ثابت می كند، نه « زبان »... "
پاسخ
سپاس شده توسط: حسین ، marzieh ، hoda ، م صمیمی ، سعید عبدی


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۳۹۸: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۳۹۸ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI