Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مالیات املاک
#1
باسلام,برای یک ملک که اجاره داده ایم چگونه اظهارنامه ارائه میدهیم
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
سلام
ابتدا جهت محاسبات مالیاتهای مربوط به املاک به ماده 53 این قانون توجه فرمایید .

فصل اول – مالیات بردرآمد املاک

ماده 80 – مؤدیان موضوع این فصل مکلف اند اظهارنامه مالیاتی خود را روی نمونه ای که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و در دسترس آن ها قرار می گیرد تنظیم و در مورد حق واگذاری محل و نیز مؤدیان موضوع ماده 74 این قانون تا سی روز پس از انجام معامله و در سایر موارد تا آخر تیرماه سال بعد به انضمام مدارک مربوط به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و مالیات متعلق را طبق مقررات پرداخت نمایند.
پاسخ
سپاس شده توسط:
#3
ماده 53:
مادة 53 ـ درآمد مشمول ماليات املاکي که به اجاره واگذار مي‌گردد عبارت است از کل مال‌الاجاره، اعم از نقدي و غيرنقدي، پس‌از کسر بيست و پنج درصد بابت هزينه‌ها و استهلاکات و تعهدات ‌مالک نسبت به مورد اجاره‌.
درآمد مشمول ماليات در مورد اجارة دست اول املاک مورد وقف يا حبس براساس اين ماده محاسبه خواهد شد.
در رهن تصرف‌، راهن طبق مقررات اين فصل مشمول ماليات‌ خواهد بود.
هرگاه موجر مالک نباشد، درآمد مشمول ماليات وي عبارت ‌است از مابه‌التفاوت اجارة دريافتي و پرداختي بابت ملک مورداجاره‌.
حکم اين ماده در مورد خانه‌هاي سازماني متعلق به اشخاص ‌حقوقي درصورتي که ماليات آنها طبق دفاتر قانوني تشخيص شود جاري نخواهد بود.
تبصرة 1 ـ محل سکونت پدر يا مادر يا همسر يا فرزند يا اجداد و همچنين محل سکونت افراد تحت تکفل مالک اجاري تلقي ‌نمي‌شود مگر اينکه به موجب اسناد و مدارک ثابت گردد که اجاره‌ پرداخت مي‌شود. درصورتي که چند واحد مسکوني محل سکونت ‌مالک و يا افراد مزبور باشد يک واحد براي سکونت مالک و يک ‌واحد مسکوني براي هر يک از افراد مذکور به انتخاب مالک ازشمول ماليات موضوع اين بخش خارج خواهد بود.
تبصرة 2 ـ املاکي که مجاناً در اختيار سازمانها و مؤسسات‌موضوع مادة 2 اين قانون قرار مي‌گيرد غيراجاري تلقي مي‌شود.
تبصرة 3 ـ از نظر ماليات بر درآمد اجارة املاک هر واحد آپارتمان يک مستغل محسوب مي‌شود.
تبصرة 4 ـ در مورد املاکي که با اثاثه يا ماشين‌آلات به اجاره‌ واگذار مي‌شود، درآمد ناشي از اجارة اثاثه و ماشين‌آلات نيز جزء درآمد ملک محسوب و مشمول ماليات اين فصل مي‌شود.
تبصرة 5 ـ مستحدثاتي که طبق قرارداد از طرف مستأجر درعين مستأجره به نفع موجر ايجاد مي‌شود، براساس ارزش معاملاتي ‌روز تحويل مستحدثه به موجر تقويم و پنجاه درصد آن جزء درآمد مشمول ماليات اجارة سال تحويل محسوب مي‌گردد.
تبصرة 6 ـ هزينه‌هايي که به موجب قانون يا قرارداد به ‌عهدة ‌مالک است و از طرف مستأجر انجام مي‌شود و همچنين مخارجي‌که به موجب قرارداد انجام آن از طرف مستأجر تقبل شده درصورتي‌که عرفاً به عهدة مالک باشد، به بهاي روز انجام هزينه تقويم و به‌عنوان مال‌الاجاره غيرنقدي به جمع اجاره بهاي سال انجام هزينه ‌اضافه مي‌شود.
تبصرة 7 ـ در صورتي که مالک اعيان احداث شده در عرصة ‌استيجاري ملک را کلاً يا جزئاً به اجاره واگذار نمايد، مبلغ اجارة‌پرداختي بابت عرصه به نسبت مورد اجاره از مال‌الاجاره دريافتي‌ کسر و مازاد طبق مقررات صدر اين ماده مشمول ماليات خواهد بود.
تبصرة 8 ـ درصورتي که مالک محل سکونت خود را بفروشد و در سند انتقال بدون اجاره‌ بها مهلتي براي تخلية ملک داده شود، درمدتي که محل سکونت انتقال دهنده مي‌باشد تا شش ماه و در بيع‌ شرط مادام که طبق شرايط معامله مبيع در اختيار بايع شرطي‌است، اجاري تلقي نمي‌شود، مگر اين که به موجب اسناد و مدارک‌ ثابت گردد که اجاره پرداخت مي‌شود.
تبصرة 9 ـ وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌هاي دولتي ودستگاههايي که تمام يا قسمتي از بودجة آنها به وسيلة دولت تأمين‌مي‌شود، نهادهاي انقلاب اسلامي‌، شهرداريها و شرکتها ومؤسسات وابسته به آنها و همچنين ساير اشخاص حقوقي مکلف اند ماليات موضوع اين فصل را از مال‌الاجاره‌هايي که پرداخت مي‌کنندکسر و ظرف ده روز به ادارة امور مالياتي محل وقوع ملک پرداخت ‌و رسيد آن را به موجر تسليم نمايند.
تبصرة 10 ـ واحدهاي مسکوني متعلق به شرکتهاي سازندة ‌مسکن که قبل از انتقال قطعي و طبق اسناد و مدارک مثبته به موجب‌ قرارداد واگذار مي‌گردد مادام که در تصرف خريدار مي‌باشد، در مدت‌ مذکور اجاري تلقي نمي‌شود و از لحاظ مالياتي با خريدار مانند مالک رفتار خواهد شد مشروط بر اينکه ماليات نقل و انتقال‌قطعي موضوع مادة (59) اين قانون به مأخذ تاريخ تصرف پرداخت ‌شده باشد.
تبصرة 11 ـ مالکان مجتمع‌هاي مسکوني داراي بيش از سه ‌واحد استيجاري که با رعايت الگوي مصرف مسکن بنا به اعلام ‌وزارت مسکن و شهرسازي ساخته شده يا مي‌شوند در طول مدت ‌اجاره از صد در صد (100%) ماليات بر درآمد املاک اجاري معاف ‌مي‌باشد در غير اين صورت درآمد هر شخص ناشي از اجارة واحد يا واحدهاي مسکوني در تهران تا مجموع يکصد و پنجاه متر مربع ‌زيربناي مفيد و در ساير نقاط تا مجموع دويست متر مربع زيربناي ‌مفيد از ماليات بردرآمد ناشي از اجارة املاک معاف مي‌باشد.

*هوا بس ناجوانمردانه سرد است*
پاسخ
سپاس شده توسط:
#4
باسلام خدمت دوستان گرامي
من با نرم افزار اظهارنامه ماليات املا ك دچار مشكل شدم ونميتوانم اطلاعاتم رو ارسال كنم وكدرهگيري بگيرم.....خطايي كه ميدهد اينه
مودي گرامي لطفا فيلدهاي ستاره دارروتكميل كنيد......ا-مشخصات موجر
درحالي كه من تمام مشخصات را وارد كردم
واقعا ديگه نميدونم چكارش كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ConfusedConfused
" ...u only live once..."
پاسخ
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۵ تير ۱۴۰۳، ۰۱:۳۸ ق.ظ