Redirect اطلاعات بيشترads تبليغات
تبليغات


تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مجمع عمومی شرکتهای سهامی
#1
سلام وعرض ادب

چه کارهایی برای درباره دعوت مجمع عمومی شرکتهای سهامی باید انجام داد؟
کلا قبل ازتشکیل جلسه تا بعدازمجمع چه کارهایی باید انجام دادطبق قانون؟

سپاسگزارم

*هوا بس ناجوانمردانه سرد است*
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
درود
خانوم گلم این امر رو تا بحال بشخصه انجام نداده ام و نوشته های زیر برطبق بررسی های انجام شده درمورد مجمع عمومی عادی است. امیدوارم کامل و واضح باشه


زمان وعلت تشکیل مجمع عمومی عادی:بايد سالي حداقل يک بار، در موقعي که در اساسنامه پيش بيني شده است براي رسيدگي به ترازنامه و حساب سود و زيان سال مالي قبل و عملکرد ساليانه شرکت و ساير امور جاري شرکت تشکيل گردد .

وظایف وتشریفات قبل از تشکیل جلسه مجمع:
وظایف:در شرايط معمول وظيفه دعوت از سهامداران براي تشکيل مجمع بر عهده هئيت مديره مي باشد ليکن چنانچه هئيت مديره در موعد مقرر اين وظيفه را انجام ندهد بازرس يا بازرسان شرکت مکلف هستند راسا از سهامداران دعوت نمايند . همچنين سهامداراني که حداقل يک پنجم سهام شرکت را دارا باشند مي توانند از هئيت مديره خواستار دعوت براي تشکيل مجمع شوند و چنانچه هئيت مديره ظرف 20 روز اقدام نکند سهامداران مذکور مي توانند از بازرس يا بازرسان خواهان دعوت تشکيل مجمع شوند .(ماده95 قانون تجارت)
در اين صورت نيز چنانچه ظرف مدت 10 روز اقدام موثري از سوي بازرسان صورت نگيرد صاحبان سهام مي توانند راسا تشريفات دعوت براي تشکيل مجمع را معمول نمايند .

تشريفات :دعوت صاحبان سهام براي تشکيل مجامع عمومي بايد از طريق نشر آگهي در روزنامه کثيرالانتشاري که آگهي هاي مربوط به شرکت در آن درج مي گردد به عمل آيد و فاصله بين انتشار آگهي با زمان تشکيل مجمع عمومي حداقل 10 روز و حداکثر 40 روز خواهد بود و در آگهي دعوت زمان – مکان و دستورات جلسه قيد مي گردد .
تبصره :طبق تبصره ماده97 قانون تجارت که در زیرآمده هست چنانچه کليه صاحبان سهام در مجمع حاضر باشند نشر آگهي الزامي نخواهد بود.
سهامدار مي بايست کتباً و به تائيد صاحبان قانوني امضاء اوراق و اسناد تعهد آور خود يک نفر نماينده تام الاختيار به حق راي و امضاء ذيل صورتجلسات براي حضور در مجمع معرفي نمايد.
قبل از تشکيل مجمع عمومي صاحبان سهام بايد با ارائه ورقه سهم خود مجوز ورود به جلسه مجمع را دريافت نمايند و از حاضرين در مجامع صورتي ترتيب داده مي شود که هويت کامل و اقامتگاه و تعداد سهام و تعداد آراء هر يک از حاضرين در آن قيد شده و به امضاء آنان خواهد رسيد . (نمونه فرم در لینک زیر آمده است-بند آخر لینک شماره2)


وظایف و تشریفات داخل جلسه(صورتجلسه):
وظایف:
دستورات مجمع عمومي عادي:
قرائت گزارش بازرسي و بررسي ترازنامه و حساب سود و زيان سال مالي قبل
انتخاب مديران و بازرس يا بازرسان قانوني
تصويب آئين نامه هاي اداري و استخدامي – مالي – معاملاتي و ...
اتخاذ تصميم در کليه امور راجع به شرکت به جز موادي که صراحتاً در صلاحيت مجامع عمومي موسس يا فوق العاده مي باشد .

تشریفات:در کليه جلسات مجمع عمومي عادي خلاصه مذاکرات و تصميمات سهامداران درج و به امضاء هئيت رئيسه مجمع رسيده و در موارد ذيل يک نسخه از آن به اداره ثبت شرکتها ارسال مي گردد .
1-انتخاب مديران و بازرس يا بازرسان
2- تصويب ترازنامه
ترکيب هئيت رئيسه مجمع عمومي عادي:
در مجمع عمومي عادي رياست مجمع بر عهده رئيس هئيت مديره خواهد بود و 2 نفر ناظر از ميان ساير سهامداران انتخاب مي شوند ليکن منشي مجمع ميتواند خارج از سهامداران نيز باشد .
تبصره : در مواقعي که يکي از دستورات مجمع عمومي عادي انتخاب يا عزل مديران باشد رياست جلسه مجمع از ميان سهامداران و با نظر اکثريت صاحبان سهام برگزيده خواهد شد .


ماده 97کلیه موارد دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی باید ازطریق نشرآگهی درروزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های مربوطه به شرکت درآن نشرمی گردد بعمل آید .هریک ازمجامع عمومی سالیانه باید روزنامه کثیرالانتشاری را که هرگونه دعوت واطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل مجمع عمومی سالانه بعددرآن منتشرخواهد شد تعیین نماید .این تصمیم باید درروزنامه کثیرالانتشاری که تا تاریخ چنین تصمیمی جهت نشردعوتنامه واطلاعیه های مربوط به شرکت قبلا تعیین شده منتشرگردد.
تبصره درمواقعی که کلیه سهام درمجمع حاضرباشند نشرآگهی وتشریفات دعوت الزامی نیست.

1دانلود قانون تجارت(pdf)
-تشکيل مجامع عمومي(مواد72-75و86-88) ونحوه دعوت براي تشکيل مجامع عمومي(مواد120و 95) ثبت صورتجلسات مجامع عمومي (ماده 106)
دریافت فایل

2-دانلود نمونه آگهی دعوت مجمع و...
لینک


با احترام
پاسخ
سپاس شده توسط: sepideh


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

"تبلیغات متنی"
"درباره‌ی ما"
"امکانات وبسايت"
تالانت - آموزش حسابداری تبلیغ متنی شما در اینجا کتاب حسابداری تسعیر ارز
وبسایت فروم‌لرن در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه خدمات ارائه شده در این انجمن کاملاً رایگان می‌باشد. هدف ما کمک به پیشرفت حرفه حسابداری بوده و امیدواریم که بتوانیم با یاری خداوند متعال، همکاری اعضاء عزیز و سرمایه‌های گرانقدرمان؛ گام مؤثری جهت نیل به هدف خود برداریم.

©۱۴۰۳: تمامی حقوق برای تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم‌لرن محفوظ می‌باشد.

تــرجمـه شده توسط: Www.My-BB.Ir و iora.ir
قدرت گرفته از: MyBB, © ۲۰۰۲-۱۴۰۳ MyBB Group.
طراحی توسط: My-BB.Ir & Masoud_MI

زمان کنونی: ۰۵ تير ۱۴۰۳، ۱۲:۱۱ ق.ظ